Nov čarovniški večer Luke Dončića (VIDEO)

Košarka 28. Avg 202315:27 1 komentar

Slovenija je v velikem slogu vknjižila še drugo zmago na svetovnem prvenstvu na Okinavi. Tokrat je strla odpor Gruzije (88:67), pri čemer velja poudariti, da je pokazala precej boljšo predstavo kot proti Venezueli. V osrednji vlogi se je znova znašel izjemni Luka Dončić (32 točk, 10 skokov, 6 asistenc).

Nov čarovniški večer prvega zvezdnika slovenske košarke, ki si je na svoja ramena naložil breme reprezentance in jo znal s potezami in besedami dvigniti v pravem trenutku. Gruzija resda ne spada v najvišji košarkarski razred, a obrambno kakovostna tekma in predvsem fanatična borbenost glavnine ekipe vlivata več optimizma tudi pred nadaljevanje prvenstva, ko Slovence čakata precej težja tekmeca – Avstralija in Nemčija. Še pred tem se bodo Luka Dončić in soigralci v sredo pomerili z Zelenortskimi otoki.

“Od prvega sodniškega meta smo igrali na pravi ravni.  Igrali smo nesebično. Izpolnili smo načrt tekme. Le na takšen način lahko zmagujemo,” je po tekmi zadovoljno ugotavljal selektor Aleksander Sekulič in dodal: “Pomembno je bilo, da je Luka prevzel vajeti. Ocenil je tudi, da lahko igra proti višjim igralcem. Vsi so mu sledili. Posledično so prihajali do odprtih metov. Prav ta raznolikost je naša prednost, ko igra Luka.”

“Prva tekma nam je pokazala, da brez obrambe ne bo lahko. Danes smo v tekmo vstopili s pravo energijo. Kar 40 minut smo garali. To je bil ključ do uspeha. Vemo, kaj imamo v napadu. A le s pravo energijo lahko premagamo vsakega nasprotnika,” je po zmagi razmišljal Gregor Hrovat.

Kot bi želeli odgovoriti na kritike o trenutkih s porozno obrambo, so slovenski košarkarji tekmo odprli zelo agresivno. Delovali so čvrsto v raketi, enotni pri prevzemanjih, s čimer so tekmeca prisilili v številne napake, na napadalni strani pa je žogo v svoj sef zaklenil Luka Dončić. Znova je bil vlečni konj, tokrat tudi z začasnim domovanjem na črti za proste mete. Prvih deset slovenskih točk je bilo njegovih, v 6. minuti pa je atraktivno podal čez glavo, naslovnik asistence Mike Tobey pa je z uspešnim zaključkom Sloveniji priigral prednost 12 točk (14:2).

Namesto nadgradnje, ki bi izvirala iz prikazane agresivnosti, je sledil strm padec. Pripisati ga gre predvsem ponesrečenem ritmu menjav, po katerem je Slovenija pretrgala rdečo nit. Gruzija je tedaj uspela udejanjiti povezano igro med zunanjo linijo ter že do desete minute prevzela vodstvo 17:16. Po minutah povsem raztrgane igre je selektor Sekulić le našel uravnoteženo peterko. V delu druge četrtine je Slovenija tudi brez Dončića nasprotnika spravljala v obup. V prvi vrsti z izjemno borbenostjo in obrambo, ki je pogosto mejila na osebno napako, v napadu pa je žoga večkrat hitreje zaokrožila.

Ko se je v igro vrnil še prvi zvezdnik in v devetnajsti minuti dosegel že svojo devetnajsto točko, je po delnem rezultatu 12:0 Slovenija znova vodila z bolj udobno prednostjo (45:32). Osrednji odmor je sprva bolje del četi Iliasa Zurosa, ki se je ob praznih slovenskih nabojih podpisala pod delni rezultat 7:0. Kmalu zatem je po nesrečnem bližnjem srečanju s Tokom Shengelio obležal še Jaka Blažič. Prav tedaj je Dončić znova pritisnil na plin in ko je za tri točke zadel še Klemen Prepelič, so nekdanji evropski prvaki v 18. minuti znova vodili s +13 (57:44).

To je bila tudi prednost, s katero je Slovenija po trojki tokrat izjemno koristnega Gregorja Hrovata nesla v zadnjo četrtino. To je bil tudi navdih za nadaljevanje. Luka se je še naprej poigraval, svoje je dodal še Klemen Prepelič, predvsem pa so vsi skupaj z garaštvom v obrambi in odličnim delom v zapiranju in skoku rezali gruzinska napadalna krila. Prednost je že do polovice zadnjega dela poskočila na +21 (74:53), tako da si je lahko kanček oddiha privoščil tudi LD 77, predvsem pa se je reprezentanca izognila živčni končnici. Namesto tega je v njej priložnost dobil Gregor Glas in z zabijanjem postavil končni rezultat 88:67.

Dvorana Okinava, gledalcev 6000, sodniki: Vazquez (Portoriko), Bermudez (Mehika), Burns (ZDA).
Slovenija: Nikolić 2 (2:2), K. Prepelič 15 (4:4), Tobey 8 (2:2), Blažič 6 (4:4), Hrovat 6, Dimec (0:2), Dragić 12, B. Prepelič 3 (0:2), Glas 2, Dončić 34 (13:17).
Gruzija: Andronikašvili 2 (2:2), Mamukelašvili 21 (1:1), Jintčaradze 12 (1:1), Cincadze 5, Šermadini 4 (2:2), Sanadze 2 (2:4), Šengelia 9 (5:8), McFadden 5 (0:1), Bitadze 7.

Prosti meti: Slovenija 25:33, Gruzija 13:19.
Met za dve točki: Slovenija 15:26, Gruzija 15:29.
Met za tri točke: Slovenija 11:32 (Dončić 3, K. Prepelič 3, Hrovat 2, Dragić 2, B. Prepelič), Gruzija 8:26 (Jintčaradze 3, Mamukelašvili 2, Bitadze, McFadden, Cincadze).
Skoki: Slovenija 40 (30 + 10), Gruzija 32 (25 + 7).
Osebne napake: Slovenija 26, Gruzija 28.
Pet osebnih: Šengelia (34.), Bitadze (37.), Hrovat (40.).

Vse o košarkarskem svetovnem prvenstvu na Japonskem, Filipinih in v Indoneziji, ki ga na naši spletni strani podrobno spremljamo, si lahko preberete na Sportklubovi podstrani SP 2023.