Legendarni srbski košarkarski trener Željko Obradović je v intervjuju za L'Equipe podal svoje mnenje glede urnika, ki je že leta zaradi nesoglasij med Fibo in Evroligo daleč od popolnega. Sezono bi razdelil na tri dele.
Željko Obradović se je letos po kar 28 letih vrnil v Partizan, kjer ga je prepričal projekt z jasnim ciljem: da se črno-beli vrnejo v Evroligo, kjer so zadnjič igrali v sezoni 2013/14.
To sezono Partizan nastopa v EuroCupu in meri na uvrstitev v finale, kar je ena od le dveh preostalih vstopnih točk vse bolj zaprte Evrolige. Po osmih krogih so Srbi pri šestih zmagah, dobro jim kaže tudi v ligi ABA, kjer so na 12 tekmah vpisali 10 zmag.
Evroliga je resda obljubljena dežela, ko je govora o evropski klubski košarki, a z reprezentančno je povsem neusklajena. Če denimo slovenski ljubitelji tega športa navijajo za naše košarkarje, da zaigrajo v Evroligi, se s tem hkrati odrečejo njihovim uslugam v reprezentanci. Vsaj ko je govora o različnih kvalifikacijah med sezono.
Tako novembra za Slovenijo v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo 2023 nista imela možnosti nastopa Žan Mark Šiško (Bayern) in Zoran Dragić (Žalgiris).
Potrebna sprememba koledarja
“Med mednarodnimi okni in klubskimi obveznostmi je preveč tekem. To je za igralce velik stres. Partizan je imel novembra devet reprezentantov, kar me navdaja s ponosom, a po vrnitvi so bili psihično utrujeni, to se je poznalo na treningih in izidih. Igralci morajo biti na prvem mestu, Fiba in Evroliga se morata dogovoriti za spremembo koledarja,” je prepričan Obradović.
V intervjuju za francoski športni časnik je ponudil rešitev: “Ekipe iz Evrolige bi se morale državnim prvenstvom priključiti šele v končnici, tako bi ostalo zanimanje za pokrovitelje in televizijske pravice. Evroliga naj se igra šest mesecev, kolikor traja tudi liga NBA, dva meseca bi nato ostala za državna prvenstva in dva meseca za reprezentančne tekme. Preostala dva meseca pa bi bila namenjana počitku.”
Spregovoril je tudi o številu košarkarjev iz ZDA, ki jih je v Evropi vse več. Ameriških oziroma kanadskih igralcev ima precej tudi Cedevita Olimpija. V sezono je vstopila s petimi, trenutno so takšni štirje: Yogi Ferrell, Zach Auguste, Melvin Ejim in Jacob Pullen.
Dominanten Luka
“Imel sem ameriške košarkarje, ki so bili v glavnih vlogah, a ključ je v domačih igralcih, kot sta bila denimo Diamantidis in Spanoulis,” je dejal 61-letni strateg.
Medtem je vse več evropskih košarkarjev v ZDA, kjer v ligi NBA že leta igra več kot 100 mednarodnih igralcev. “Zakaj v NBA iščejo Evropejce? Ker odlično trenirajo. Trije najdominantnejši so Giannis Antetokounmpo, Nikola Jokić in Luka Dončić. A so tudi takšni, ki gredo tja prehitro.”
Prepričan je tudi, da bi si v NBA zaslužilo mesto več trenerjev iz Evrolige. A edini Evropejec, ki je dobil priložnost, ostaja Igor Kokoškov.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje