Zmaji nadigrali Krko in bodo proti Heliosu napadli 21. pokal

Košarka 17. Feb 202222:05 > 22:26 3 komentarji

Cedevita Olimpija in Helios Suns se bosta v petek ob 20.30 pomerila v finalu 31. izvedbe slovenskega pokala. Zmaji so v drugem polfinalu zlahka odpravili Krko (93:75), medtem ko so Helios Suns v razburljivem dvoboju v zaključku tekme strli Rogaško in slavili z 79:76. Finalni dvoboj s Kodeljevega si bose lahko prav tako v neposrednem prenosu pogledali na Sportklubu 1.

Težje pričakovani obračun od obeh polfinalnih se je odvil v četrtkovih večernih urah, ko sta se še četrtič to sezono udarila največja slovenska kluba in tudi najuspešnejša v pokalu, Cedevita Olimpija in Krka. Tokrat nismo videli koša za zmago ob sireni, kot se je zgodilo v prejšnjih dveh sezonah med večnima tekmecema v isti fazi tekmovanja.

Še v četrto letos so se zmage veselili Ljubljančani, 20-kratni pokalni prvaki, ki so prevladovali od druge minute dalje. Novomeščani, ki so lovoriko dvignili štirikrat, so namreč vodili le v uvodni minuti, ko je za 3:2 zadel Leon Stergar.

Zmaga Cedevite Olimpije ni bila ogrožena niti za trenutek. Foto: Jure Banfi

Zmaji v prvem polčasu niso popuščali. Razlika je hitro narasla do 22:9, ko je svojo prvo trojko zadel Jaka Blažič. Sredi druge četrtine so po skoku v napadu in košu Eda Murića povedli za 15. Kmalu je sledila nova najvišja prednost, Blažič je z drugo trojko že 2:18 pred odmorom presegel petdesetico za Olimpijo (52:34). Polom Krke v prvem polčasu je preprečil dober met z razdalje (9/16), trikrat je bil natančen Rok Stipčevič.

Prav 35-letni hrvaški organizator igre je z dobrim zadevanjem izza črte nadaljeval tudi v tretji četrtini in borbene Krkaše s svojo četrto trojko približal na deset točk zaostanka (59:49), a zmaji so silovito odgovorili. Sledil je niz 19:6, ki je zmagovalca odločil že pred zadnjo četrtino.

Vrhunci tekme Cedevita Olimpija – Krka:

Sklepne minute so bile tako le še formalnost, vnema košarkarjev obeh moštev je pričakovano precej popustila, oba trenerja pa sta v zaključku priložnost ponudila preostalim članom moštva. Pri Ljubljančanih je bil prvi strelec z 18 točkami Zoran Dragić, 17 jih je dodal Murić in 13 Blažič. Za Krko se je Stipčević s petimi trojkami zaustavil pri 15 točkah.

Trener Krke Dalibor Damjanović si je po porazu le zaželel, da bi jim v nadaljevanju bolje služilo zdravje: “Upam, da se bomo lahko regenerirali in sestavili, kot vidite sami, imamo probleme. Manjkata nam dva ključna igralca Adonis Thomas in Jan Kosi, pa tudi mladi Jakov Stipaničev.”

Razigrani Dragić pa je potrdil, kar se je videlo na parketu, da so šli v tekmo brez kalkuliranja. “Šli smo maksimalno v tekmo, osredotočeni, že štiri leta ni Olimpija osvojila pokala. Jutri nas čaka Helios, neugodna in mlada ekipa, ki je ne smemo podcenjevati.”

Dragić po uvrstitvi v finale:

Zmaji v vseh zgodovini pokala Slovenije le šestkrat niso zaigrali v finalu, od tega trikrat v zadnjih štirih sezonah. Nazadnje pred dvema letoma, ko jim je mero vzela potapljajoča se Primorska, zadnji naslov pa so osvojili v sezoni 2016/17, ko so po podaljšku strli prav Krko. V petek ob 20.30 bodo napadli rekordno 21. pokalno lovoriko.

Domžalčani po drami še petič finalisti

Obračun dveh članov jadranske lige ABA 2 je bil ves čas izjemno izenačen s številnimi menjavami vodstva. Rogaška si je največjo prednost, a le za osem točk, priigrala na začetku druge četrtine po košu kapetana Nejca Zupana, a so Domžalčani odgovorili z delnim izidom 10:2. Medtem ko je najvišja prednost Heliosa znašala devet točk, ko je slabo minuto pred koncem tretje četrtine Lee Ervin zadel za 60:51.

Zmagovalca je dala zadnja četrtina, ki je ponudila precejšnjo dramo v zadnjih minutah. Nadaljeval se je boj za vsako žogo, ki je sicer pripeljal tudi do pogostih izgubljenih žog, teh je bilo skupno kar 37, od tega so jih končni zmagovalci Domžalčani vpisali kar 22.

Nora trojka Mahkovica prelomila dvoboj

Tri minute pred koncem je imela Rogaška pri izidu 71:71 dve priložnosti za vodstvo, a sta pod obročem z blokadama zablestela Leon Šantelj in Venkatesha Jois, ki sta “pospravila” meta Mladenu Primorcu in Domnu Bratožu. Slednji je napako popravil 1:30 pred koncem, ko je s trojko vendarle poskrbel za vodstvo Slatničanov.

Izjemno je odgovoril kapetan Heliosa Blaž Mahkovic, ki je 53 sekund pred iztekom vrnil trojko pod osebno napako in dodal še prosti met ter tako storil odločilen korak na poti k finalu, petem v zgodovini za Helios Suns.

Trojka Mahkovica:

Rogaški je za lov na podaljšek ostalo 11 sekund, a so Domžalčani dobro zaprli Petra Vujačića, mladi branilec je bil z 19 točkami prvi strelec poražene ekipe, ki je tako ostala brez prve uvrstitve v finale pokala Slovenije.

“Dogovorjeno je bilo, če lahko na hitro dosežemo dve točki, to storimo. Če jih ne moremo, pa moramo igrati za tri,” je zadnji napad Rogaške pojasnil strateg Damjan Novaković.

Dejan Jakara pa je bil presenečen predvsem nad številom izgubljenih žog, a hkrati priznal, da je med tekmo čutil nervozo: “Enostavno smo vedeli, da smo boljša ekipa, zato so bili fantje malce nervozni, vključno z mano na klopi. Na koncu se je pokazalo, da tudi te tekme, ki jih ne igramo najbolje, dobimo. Fantje vedo, kako odreagirati, komunikacija je bila v teh trenutkih odlična. Analizirati moram, zakaj smo izgubili toliko žog v našem najboljšem elementu igre, to je tranzicija.”

Za zmagovalce je kar 27 točk prispeval Šantelj, ki je dodal še 10 skokov in kar štiri blokade ter bil eden najzaslužnejših za peto uvrstitev Heliosa v finale. Edini naslov so osvojili leta 2007, ko so v finalu ugnali Union Olimpijo.