Slovenija po veliki drami porazila še Španijo!

Košarka 1. Avg 202110:00 > 13:48 0 komentarjev
Veselje slovenskih košarkarjev, foto: FIBA.

Slovenski košarkarji so nastope v skupinskem delu olimpijskega turnirja zaključili z dramatično zmago proti Španiji (95:87). V izjemno izenačeni in za četrtfinalni žreb tudi pomembni tekmi so Slovenci slavili po vroči končnici in osvojili prvo mesto v skupini C. S tem so se uvrstili v prvi boben za žreb, kjer so dobili Nemčijo!

Slovenija je proti Španiji pokazala tri lastnosti šampionske ekipe. Odlično je odigrala pod pritiskom, ki ga je prinašal obračun za prvo mesto v skupini. Fantastično je odigrala tesno končnico, potem ko je bila do tekme s Španijo vajena zmagovati le z visoko razliko. Prav tako so slovenski košarkarji pokazali, da so se sposobni z najboljšimi kosati tudi brez Luke Dončića, v kar so bili prisiljeni zaradi njegovih težav z osebnimi napakami.

Dvoboj je bil vseskozi izjemno izenačen, čeprav si je zvezdnik Dallasa in slovenske izbrane vrste že pred koncem prve četrtine prislužil tretjo osebno napako. Številnim je zaledenela kri, ne pa tudi našim košarkarjem, ki so se do sredine druge četrtine s Španci odlično kosali tudi brez njega.

Dimec in Tobey parirala bratoma Gasol

Španci so sicer vodili skozi večji del tekme, največ sredi tretje četrtine, ko so povedli za 12 točk, a Slovenci so odgovorili silovito. V tej fazi tekme je izdatno pod obročem pomagal Žiga Dimec, v zadnji četrtini je štafetno palico prevzel še Mike Tobey, oba sta se predvsem v drugem polčasu odlično po robu postavila Pauu in Marcu Gasolu.

Mike Tobey in Pau Gasol, foto: FIBA.

Dončić je bil ves čas deležen agresivne in na trenutke tudi grobe igre Španije. Strelsko tako tokrat ni bil tako razpoložen, vpisal je 12 točk ob metu iz igre 2/7, je pa ogromno vlogo prevzel v skoku, pobral je nekaj ključnih odbitih žog, skupno kar 14, bil je prvi skakalec dvoboja. Do trojnega dvojčka mu je zmanjkala le ena podaja.

Zanesljivi Prepelič

V zadnjih minutah je velik delež prispeval tudi Klemen Prepelič. Zadel je pomembno trojko, izvrstno podaj Tobeyju za prednost treh točk slabi dve minuti pred koncem, nato je natančno izvajal še proste mete. Vpisal je 15 točk, proste mete je izvajal 9/10.

Prvi strelec Slovenije je bil tokrat Vlatko Čančar z 22 točkami. Tobey je dodal 16 točk, Blažič 10 za šesto zmaga Slovenije na 21 medsebojnih obračunih proti Španiji.

O pomembnosti tekme smo razglabljali že pred dvobojem. Zmaga je namreč prinesla prvo mesto v skupini in uvrstitev v prvi boben, kar pomeni, da se v četrtfinalu Slovenija ni mogla srečati z Američani, Francozi in Avstralci, ki poleg Slovenije in Španije sodijo tudi v najožji krog favoritov za medalje. Žreb je Sloveniji namenil Nemčijo!

Klemen Prepelič, foto: FIBA.

Potek tekme

Prva četrtina – 24:20
Prvi štirje koši iz igre so padli izza črte za tri točke. Prvi dve trojki za Slovenijo je zadel Vlatko Čančar. Španci so v uvodnih desetih minutah sicer zadeli kar pet trojk, Sloveniji pa je ogromno preglavic s težavami z osebnimi napakami povzročil Luka Dončić.

Slabo minuto pred koncem prve četrtine je Luka namreč napravil še drugo osebno napako v napadu na tekmi, skupno pa že svojo tretjo! Selektor Aleksander Sekulić je bil prisiljen slovenskega zvezdnika potegniti na klop. Luka je v uvodnih devetih minutah igre vpisal štiri točke, pet skokov in tri podaje.

Druga četrtina – 20:21
Drugi del so Slovenci pričakovano odprli brez Dončića in dobre štiri minute igre uspeli držati korak s Španci tudi brez njega. Trojki sta zadela Jaka Blažič in Edo Murić, Španija je prve točke v tem delu igre dosegla šele po 2:46 igre, ko je zadel Sergio Llull.

Pri 31:28 v korist Španije, 5:24 pred koncem prvega polčasa, je Sekulič Dončića vrnil v igro. Dvoboj je izjemno izenačen, v prvem polčasu je največja prednost znašala šest točk. Najboljši strelec Slovenije v prvi polovici tekme je bil Vlatko Čančar, ki je že pri 12 točkah.

Vlatko Čančar, foto: Guliverimage.

Tretja četrtina – 26:27
Španci so drugi polčas odprli izjemno in na hitro dosegli pet točk. Uspešna sta bila Alberto Abalde in Ricky Rubio. V nadaljevanju so razigrani Španci še povečali prednost na 12 točk, potem ko Slovencem ni želel steči met z razdalje.

Nato so varovanci Sekulića zaigrali kot znajo in prestavili prestavo ali dve višje. Slovenci se kljub dvema tehničnima napakama niso pustili zmesti in z delnim izidom 8:0 poravnali izid! Odlično se je pod obročem boril Žiga Dimec, ki je dva koša dosegel po skoku v napadu, v obrambi je Slovenija močno pritisnila in Špance prisilila v nekaj izgubljenih žog in težkih metov.

Četrta četrtina – 17:27
V zadnji četrtini je bil na začetku raigran Mike Tobey, ki je hitro dosegel šest točk, od tega je dvakrat žogo zabil skozi obroč. A Španci so imeli odgovor in nadaljevali z zadevanjem trojk. Sekulić je vzel minuto odmora.

Slovenci so z borbeno igro slabe štiri minute pred koncem zaostanek šestih točk preobrnili v prednost za točko, potem ko je prosta meta zadel Dončić. A drama se je nadaljevala. Natanko 1:39 pred koncem je udarila še naveza Valencie Prepelič – Tobey, Američan je po lepi podaji zadel s silovitim zabijanjem in prednost Slovenije povišal na +3.

Trinajst sekund pred koncem je izjemno pomembna prosta mesta zadel še Prepelič, Španci bi morali za izenačenje zadeti trojko, Fernandez je zgrešil in Slovenija je osvojila prvo mesto v skupini C!

Postava Slovenije:
Začetna peterka: Luka Dončić, Zoran Dragić, Jaka Blažič, Vlatko Čančar, Mike Tobey.
Na klopi: Aleksej Nikolić, Luka Rupnik, Klemen Prepelič, Gregor Hrovat, Jakob Čebašek, Edo Murić, Žiga Dimec.

Postava Španije:
Začetna peterka: Ricky Rubio, Alberto Abalde, Rudy Fernandez, Victor Claver, Marc Gasol.
Na klopi: Alex Abrines, Usman Garuba, Pau Gasol, Willy Hernangomez, Sergio Llull, Xabi Lopez-Arostegui, Sergio Rodroiguez.

Slovenska košarkarska reprezentanca.
Jaka Blažič, foto: FIBA.
Luka Dončić, foto: Guliverimage.
Luka Dončić je v prvi četrtini napravil tri osebne napake, foto: Guliverimage.
Vlatko Čančar.
Luka Dončić: po EuroBasketu in OI še prvič na svetovno prvenstvo? foto: Guliverimage.
Luka Dončić, foto: FIBA.
Veselje na klopi Slovenije.
Luka Dončić proti agresivni obrambi Španije.
Selektor Aleksander Sekulić, foto: Guliverimage.

Po EuroBasketu padli še na olimpijskih igrah

To je eden zadnjih nastopov zlate španske generacije, ki je osvojila medaljo na zadnjih šestih evropskih prvenstvih, od tega tri zlate, je aktualna svetovna prvakinja in bila na zadnjih treh olimpijskih igrah dvakrat srebrna in enkrat bronasta.

Izjemne Špance je Slovenija zadnjič ugnala v polfinalu EuroBasketa 2017, na poti do evropskega naslova je bilo 92:72 za Slovence. Čeprav so vmes Španci Slovenijo, takrat v močno oslabljeni zasedbi, dvakrat premagali v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo, je Slovenija zdaj velikana svetovne košarke na velikih tekmovanjih ugnala že drugič zapored.