Nemčija s strelsko eksplozijo na kolena spravila Grčijo

Eurobasket 2022 13. Sep 202216:03 > 22:37 0 komentarjev
grčija nemčija četrtfinale prenos Giannis Antetokounmpo
Andreas Obst. Foto: FIBA

Na EuroBasketu smo dobili prvi polfinalni par: Nemčija - Španija. V torkovih večernih urah smo v Berlinu videli najbolj razburljivo tekmo dosedanjega dela prvenstva, v kateri so Nemci prerešetali Grčijo in tako šokirali enega glavnih favoritov (107:96). Kot prvi so se v polfinale prebili Španci, ki so izničili kar 15 točk zaostanka za zmago nad Finsko (100:90). Dve tekmi, vključno s Slovenija - Poljska, bosta odigrani v sredo.

Nemci so v pravem trenutku prikazali najboljšo predstavo in Grkom že do sredine zadnje četrtine nasuli kar sto točk. Strelski šov je trajal od prve do zadnje minute, Grki pa so mu uspeli slediti le do tretje četrtine. Nekaj črnih minut je bilo dovolj, da je nemški stroj odhitel naprej in pripravil nov šok na letošnjem evropskem prvenstvu.

Več iz Berlina:

Nemčija je uspela na visokih obratih zdržati vseh 40 minut igre. Da je to njihov večer se je dalo slutiti že v uvodnih desetih minutah, ko so Grkom nasuli kar 31 točk.

Moštvo pod vodstvom Giannisa Antetokounmpa je sicer v drugi četrtini odgovorilo in vpisalo kar 34 točk ter si do odmora zagotovilo celo prednost z 61:57, potem ko je trojko z velike oddaljenosti zdel Kostas Sloukas.

V drugem delu je igralo le še domače moštvo. Po novi seriji trojk, ko so bili Nemci praktično nezgrešljivi, je prednost hitro poskočila na +15. Enkrat so se Grki še približali na devet, a sledila je nova strelska eksplozija, po kateri je šel Giannis, ki se je tokrat spogledoval celo s trojnim dvojčkom (31 točk, 7 skokov, 8 asistenc), zaradi izključitve predčasno pod prho.

Najvišja prednost je v zadnjih minutah poskočila vse do 22 točk. Izjemno partijo je odigral Dennis Schroder, ki je vpisal 26 točk in 8 asistenc, zadel je tri trojke. Izjemnih pet od sedmih metov izza črte je zadel Andreas Obst, enak izkupiček je uspel še Franzu Wagnerju, ki je po poškodbi gležnja stisnil zobe in prikazal raznoliko predstavo.

Nemci so do konca tekme vpisali 107 točk, zadeli so neverjetnih in težko ponovljivih 55 odstotkov metov za tri točke (17/31).

Franz Wagner. Foto: FIBA

Španci po velikem preobratu izločili Finsko

Kot prvi so si preboj med najboljše štiri priborili Španci, ki so sredi druge četrtine zaostajali že za 15 točk. Finci so v prvem polčasu igrali odlično in se že sredi prve četrtine pričeli oddaljevati od Španije. Najprej je zablestel Alexander Madsen, svoje so dodali Mikael Jantunen, Sasu Salin, Elias Valtonen in drugi, ki so izkoriščali dodaten prostor, ki je nastajal tudi zaradi velikega obrabnega pritiska na Lauriju Markkanenu.

V drugem delu je Finska po novi trojki Salina povedla že za 14 in nato po prostem metu Markkanena celo za 15 točk (48:33)! Sledil je silovit odgovor Španije. Že do polčasa so znižali na devet, po odmoru pa se po šestih zaporednih točkah Willyja Hernangomeza povsem približali in nato s trojko Joela Parre po vsega petih minutah tretje četrtine že prevzeli vodstvo (60:57).

španija finska eurobasket

Kmalu so Španci povedli za osem in zdelo se je, da bodo do konca odpihnili tekmeca, a Finci se niso predali, po polaganju Madsena so se vrnili na -2, v zadnjih minutah pa so storili preveč napak, kopičile so se izgubljene žoge, kar so Španci znali kaznovati za zmago s 100:90. Willy Hernangomez je bil s 27 točkami drugi strelec tekme, točko več je vpisal Markkanen.

Preostali dve tekmi bosta na sporedu v sredo. Ob 17.15 se bosta pomerili Francija in Italija, ob 20.30 še Slovenija in Poljska.