Slovenci za las rešili celo kožo, polom Hrvaške

Košarka 3. Jul 202218:45 > 22:16 1 komentar

Slovenska košarkarska reprezentanca je na zadnji tekmi prvega dela kvalifikacij za svetovno prvenstvo leta 2023 slavila na Švedskem s 84:81. Luka Dončić in druščina so v Stockholm trepetali do zadnje sekunde, čeprav so v zadnji četrtini povedli že za 12 točk. Luka Dončić je vpisal 31 točk, 10 skokov in šest asistenc, Goran Dragić se je poslovil z 20 točkami. Hrvaška je za napredovanje v drugo skupino potrebovala zmago, toda Finci so bili v zaključku bolj zbrani, kar pomeni, da je konec hrvaških sanj o nastopu na svetovnem prvenstvu.

Slovenija si je z zmago nad Švedi priborila še četrto zmago v prvem delu kvalifikacij. Iz skupine C tako napredujejo Slovenija, Finska in Švedska, presenetljivo pa se poslavlja Hrvaška. Drugi del kvalifikacij se začne avgusta. Vse ekipe, ki bodo napredovale (prve tri iz vsake skupine), bodo svoje točke in izide prenesle v nadaljevanje, kar pomeni, da šteje vsaka tekma.

Finci ohladili Hrvaško

Finci so s zmago proti Hrvaški potrdili prvo mesto v skupini, poleg tega pa svojim sosedom Švedom omogočili napredovanje v drugi del kvalifikacij. Ognjeni pa so presenetljivo ostali brez nastopa v drugem delu.

Švedska – Slovenija 81:84 (17:22, 24:19, 20:29, 20:14)

Poročilo o tekmi: Drama ob Dončićevi simultanki na Švedskem

Konec tekme! Slovenije po drami vendarle do zmage, potem ko je mirno roko na črti prostih metov pokazal Goran Dragić.

Vroč zaključek na Švedskem:

3,9 sekunde do konca, Slovenija vodi za točko! Kakšna drama v Stockholmu, kjer so imeli Švedi po napaki Dončića povsem povsem odprto trojko za vodstvo, a jo zapravili.

Švedi vodijo z 79:77 in v zadnje tri minute vstopajo z vodstvom! Sloveniji ni pomagal niti nov izjemen koš Dončića.

Koš Luke pod osebno napako:

Švedi znižali na 71:73. Andersson je zadel dve trojki in Švede približal na vsega dve točki. Tekma pet minut pred koncem še ni končana.

Novo najvišje prednost Slovenije pri 73:61! Nikolić je prišel čez polovico in takoj natančno sprožil izza črte.

Konec tretje četrtine pri 61:70! Slovenija je po zaslugi Luke Dončića, ki je že pri 29 točkah, od tega jih je kar 11 dosegel v tretjem delu, povedla za devet točk pred zadnjo četrtino.

Dončić z norim metom do novih dveh točk:

Dončić silovito zabija za 56:49! Nova imenitna poteza Luke za +7 Slovenije! Prodor je zaključil z zabijanjem.

Zabijanje Dončića:

Murić za 54:49! Slovenci v drugem delu strelsko precej bolje razpoloženi, a tudi obramba dovoljuje precej točk. Vse se vrti okoli Dončića, ki zbira asistence.

Polčas – 41:41! Dončić za vodstvo, Švedi odgovorili silovito za 41:41. Dončić je zadel novo noro trojko čez roko nasprotnika, a nato na drugi strani preveč ležerno podal do Gorana in tako Švedom omogočil silovito zabijanje za izenačenje ob polčasu. Slovenci bodo morali v drugem delu zaigrati precej bolje, morda jih prebudi prav zabijanje Gaddeforsa.

Trojka Dončića in odgovor Švedov:

Dragić s trojko izenačil na 37. Napad Slovenije na Švedskem vsaj za zdaj ne deluje tako kot proti Hrvaški.

Prvo vodstvo Švedov na tekmi s 30:29: Po napaki Zorana Dragića sprehod do obroča za Markussona.

Markusson izkoristil napako Slovenije:

Švedi prišli na 24:25: Po trojki Larssona so se domači približali na točko zaostanka.

Konec prve četrtine – 17:22. Slovenija po uvodnih desetih minutah igre vodi za pet točk, največ je za deset. Dončić je že pri 12 točkah.

Najlepša poteza v prvi četrtini – silovito zabijanje Tobeyja:

Švedska se je približala na 14:19: Švedi so prepolovili zaostanek na 14:19, po novi trojki Ludviga Hakansona, najnevarnejšega v postavi Švedske.

Slovenija vodi 15:5. Dončić in Goran Dragić sta vroča, prednost prvič pri +10!

Hitri trojki Luke in Gorana:

Začetek tekme! Takoj sta roki ogrela Goran Dragić in Luka Donćić za dve hitri trojki Slovenije.

Prva peterka Slovenije: Ostaja enaka kot proti Hrvaški: Luka Dončić, Goran Dragić, Zoran Dragić, Edo Murić, Mike Tobey.

Zdravljica je zadonela v dvorani v švedski prestolnici:

16.30: Pravkar se je na programu Sportklub 1 začel uvod pred tekmo. Vprašanje ostaja, ali bo to zares zadnja tekma Gorana Dragića? Zlati kapetan iz Carigrada se morda še zadnjič ogreva pred tekmo slovenske izbrane vrste.

Do tekme je še manj kot ura, slovenski košarkarji se v Hovet Areni v Stockholmu že pripravljajo na obračun s Švedsko.

16.00: Sprememba v ekipi Slovenije. Selektor Aleksander Sekulić je za tekmo s Švedsko med 12 košarkarjev uvrstil Luko Rupnika in na tribuni pustil Jurija Macuro.