Vidmar pred koncem kariere: Na žalost ne gre več

Eurocup 14. Dec 202116:42 > 18:46 6 komentarjev
Gašper Vidmar na svoji zadnji tekmi v reprezentančnem dresu, 17. septembra 2018 v Stožicah proti Turčiji.

Gašper Vidmar, priljubljeni član zlate generacije slovenske reprezentance, ki si je leta 2017 pokorila Evropo, je za Sportklub povedal, da ga najverjetneje ne bomo več videli na košarkarskih parketih. Spregovoril je o težavnem kolenu, svojem zadnjem klubu, ki bo nasprotnik Cedevite Olimpije v naslednjem krogu Evropskega pokala ter tudi o nastopu na prireditvi športnik leta.

Z Gašperjem Vidmarjem smo nazadnje govorili pred dvema mesecema. Takrat je še izrazil upanje, da bi se januarja 2022 vrnil v Benetke, kjer je preživel tri sezone: “Če bo koleno v redu, bi še pol leta ali leto igral, kaj več pa ne bo več zdržalo.”

Dva meseca pozneje se zdi, da se mu želja ne bo uresničila. “Sem govoril z Benetkami pred enim mesecem. Vprašali so me, če bi se vrnil. Poskušal sem s treningi, obremenil koleno, a se ni odzvalo najboljše, tako da … Na žalost ne gre več. 95-odstotno je konec. Koleno se ne odziva, kot bi si želel. Na treningu so prisotne vsakodnevne bolečine, je tudi naporno,” je sporočil v povsem pomirjenem tonu, saj se je že pred časom sprijaznil, da je morda z aktivnih igranjem košarke že zaključil.

Ga bomo torej še videli na parketu? “Skoraj sto odstotno ne več,” je odvrnil “Gape”, kot so ga klicali reprezentančni soigralci, med katerimi je izjemno cenjen.

Zadnja tekma za klub in reprezentanco?

2. junij 2021: Armani Milano – Reyer Venezia 93:83

Zadnjo uradno tekmo je Gašper Vidmar odigral 2. junija letos, ko je z Venezio, katere član je bil zadnje tri sezone, v italijanskem prvenstvu gostoval pri evroligašu Armani Milanu. Benečani so izgubili s 83:93, 210 centimetrov visoki slovenski center je na parketu preživel devet minut in tekmo sklenil brez točke ter eno ukradeno žogo.

17. september 2018: Slovenija – Turčija 77:86.

Zadnjo tekmo za slovensko izbrano vrsto je odigral 17. septembra 2018 proti Turčiji v ljubljanskih Stožicah. Vidmar je v 33 minutah vpisal osem točk, 10 skokov, tri podaje in eno ukradeno žogo.

Gašper Vidmar se je z zlatimi črkami zapisal v zgodovino slovenske košarke.

Septembra 2017 je bil nezamenljiv član prve peterke Slovenije, ki je v Carigradu osvojila zgodovinski evropski naslov. Istega leta so košarkarji močno dominirali tudi na prireditvi Športnik leta, ko je Goran Dragić postal najboljši športnik Slovenije, Luka Dončić najbolj perspektiven športnik in košarkarska reprezentanca najboljša športna ekipa.

Štiri leta pozneje bo na drugi strani podeljevanja nagrade. Organizatorji so ga namreč prosili, da podeli eno od nagrad.

Dvoboj dveh bivših

Vidmarja smo sicer poklicali zaradi bogatih izkušenj iz košarkarskega kluba Reyer Venezia, kjer je igral od leta 2018 do 2021. V sredo bodo namreč Italijani sedmi nasprotnik Cedevite Olimpije v letošnji sezoni EuroCupa. Seveda je v bogati karieri oblekel tudi dres Ljubljančanov, v sezoni 2009/10.

Obe ekipi sta po šestih krogih pri dveh zmagah in štirih porazih. “So v podobnem položaju kot Olimpija. Trenutno ne igrajo najbolje, imajo nekaj težav s svojo igro. Mislim, da bo to precej težka tekma, Benetke imajo vendarle precej kvalitetnih igralcev. Tudi potrebujejo to zmago, tako kot Olimpija. Pričakujem napeto tekmo,” pove Vidmar.

V dresu Reyer Venezie. Foto: Guliverimage

Za ključne in najnevarnejše je izpostavil tri posameznike Benetk: “Zagotovo Mitchell Watt, Michael Bramos se počasi vrača v formo, je bil dolgo odsoten, Austin Daye, če se ogreje, je lahko zelo neugoden.”

Prednost zmajev bi lahko bila velika zmaga v Beogradu, ki je prekinila niz porazov dolg štiri tekme. Precej sta ekipo poživila okrepitvi Yogi Ferrell in Alen Omić. “Vidi se, da sta velik doprinos ekipi. Takoj zmaga v Beogradu, kjer je zelo težko igrati, Partizan ima odlično ekipo. Mislim, da jim je ta tekma prišla prav za samozavest, tudi v EuroCupu.”

Kako se bodo Italijani lotili Slovencev? “Verjetno bodo poskušali zelo agresivno od prve minute igrati v obrambi. Sicer pa igrajo precej hitro, žoga zelo kroži v iskanju odprtega igralca,” je še dodal Vidmar, ki igro stratega Walterja De Raffaela pozna do potankosti.