Medtem ko Maribor gosti zaključni turnir pokala Spar, pa je članska košarka v drugem največjem slovenskem mestu daleč od prvoligaške slovenske ravni in še dlje od zlatih časov. Odgovor na trenutno mariborsko športno sramoto poskuša predstavljati novoustanovljeni zavod Maribor 2030.
Mariborski Branik je nanizal kar šestnajst zaporednih ligaških zmag. Toda … V 3. SKL vzhod. V mestu, kjer je resda absolutni vladar nogometni klub, ki je večkrat navdušil tudi že v Evropi. V mestu, kjer sta doma tudi odbojka in rokomet. A po drugi strani v mestu, iz katerega so se v košarkarski svet podali Ivo Daneu, Marjan Kandus, Mik Pavlovič, Peter Vilfan, Slavko Kotnik, Darko Mirt in Saša Vujačić. Ali v mestu, v katerem so igrali tudi Mario Primorac, Matjaž Tovornik, Sani Bečirović in Boštjan Nachbar. In še bi lahko naštevali. Toda več kot košarkarskih uspehov je bilo v zadnjih letih v Mariboru ligaških nazadovanj in stečajev. V slednjem je leta 2015 pristal tudi zadnji mariborski prvoligaš Maribor Nova KBM.
Video: Srečko Pirtovšek, zavod Košarka MB 2030
Zaradi nastalega položaja je pred časom vzklila ideja o ustanovitvi zavoda Košarka Maribor 2030. “Da ima Maribor ekipo v tretji ligi, je žalostno in sramotno,” pravi eden od ustanoviteljev zavoda Srečko Pirtovšek, s katerim sta hitro skupni jezik našla Boris Majer in Mitja Hlastec. “Naš cilj je, da pripravimo pot, po kateri bi se Maribor vrnil v prvo ligo. Gre za mesto, v katerem se je na košarkarskih tekmah zbralo tudi do tri tisoč ljudi,” pripoveduje Pirtovšek, ki je v prvi fazi poskušal združiti vse košarkarske deležnike, predstavnike mestne občne in potencialnih pokroviteljev. “Če nismo sposobni zbrati 150 tisoč evrov, potem lahko kar zapremo trgovino,” pravi.
Ko ga povprašamo o težavah in izzivih mariborske košarke, odgovori: “V Mariboru, z izjemo mladih, že desetletje nimamo košarke. Mladi odhajajo. Mnogi igrajo v okoliških klubih. Želimo jih vrniti, ustvariti stabilno ekipo, poiskati pokrovitelje in nato napredovati. Lepo bi bilo, ko bi Maribor zaigral v finalu slovenskega pokala ali v ligi ABA. S tem bi se v dvorano vrnili tudi navijači. Ob nogometu je v Mariboru zanesljivo dovolj prostora tudi za košarko.”
Pobudniki ideje so v mestu, kjer se je šport pogosto delil na bregova Drave, za skupno mizo posedli tudi predstavnike MO Maribor in osrednje delavce v košarkarskih klubih – KK Maribor mladi, KD Borut Besedič, AKK Branik in ŠD I Team. Ob robu finala slovenskega pokala so se predstavniki teh klubov dobili tudi na okrogli mizi, na kateri so bili enotnega mnenja, da se v otroških kategorijah v Mariboru dela dobro, a izpostavili, da v mestu ni celostno organiziranega kluba, veliko težavo pa vsem delavcem povzroča infrastruktura, saj je prostora za vse klube pač premalo.
Zato ne čudi, da se je na okrogli mizi v Ljudskem vrtu v središču pozornosti večkrat znašel podžupan Samo Peter Medved, ki je odgovoril, da v MOM vsekakor imajo posluh za košarko, nikakor pa ne vidi možnosti, po kateri bi mesto prevzelo financiranje profesionalnega pogona. “Mnogi mislijo, da največ mestnega denarja dobi NK Maribor. Pa to ni res. Največ ga dobi ženski odbojkarski klub. Košarka? Da, želimo pomagati. Ta šport je treba dvigniti, a v okviru danih zmožnosti. Tudi na ravni infrastrukture,” je dejal Medved.
Kako pomemben bi bil močan košarkarski center v Mariboru, pa je Štajercem potrdil generalni sekretar Košarkarske zveze Slovenije Radoslav Nesterović, ki obžaluje, da več velikih slovenskih mest, med katerimi so tudi Maribor, Koper, Celje, Murska Sobota in Kranj, trenutno ni prvoligaša. “Pri KZS smo se večkrat pogovarjali o tem, da je treba spodbuditi ta okolja. Maribor je imel nekoč dva prvoligaša. Zdaj bi bil lahko središče te regije. Verjamem, da je na zdravih temeljih mogoče postaviti trden klub. Tudi s pomočjo občine. Vsi pa se morajo zavedati, da čez noč ne gre,” je dejal Nesterović.
“Imamo igralce, nimamo pa temeljev. To moramo zgraditi. Otroke in starše je treba prepričati, naj vztrajajo v Mariboru. Verjamem, da se bo denar našel. A treba ga je smotrno porabiti. Ko pa govorim o osnovah, potrebujemo tudi namensko dvorano, v kateri bodo doma le košarkarji,” pa o trenutnem stanju in izzivih razmišlja nekdanji košarkar in zdaj vrsto let trener Borut Besedič Čiro.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!