Čeprav je jasno, da je slovenski reprezentanci pot do zaključnega boja za odličja devetnajstega svetovnega prvenstva preprečila izjemno kakovostna kanadska izbrana vrsta, pa selektor Aleksander Sekulić ob priznavanju tega vendarle ni mogel mimo sodniškega kriterija, obenem pa je na mednarodni sceni javno branil prvega zvezdnika in kapetana Luko Dončića.
“Glede na vse okoliščine, predvsem poškodbe in ostale težave, smo lahko zadovoljni z uvrstitvijo v četrtfinale. Prvenstva sicer še ni konec. Mi je pa zaradi naše igre in srčnosti fantov žal, da se ne bomo borili za kolajne. Kljub pomanjkanju izkušenj, kakovosti in atletike smo namreč dokazali, da smo lahko trn v peti najboljšim reprezentancam. Ponosen sem na to ekipo. Vem tudi, da to ni samoumevno,” je ob osmem slovenskem četrtfinalnem porazu razglabljal selektor Aleksander Sekulić.
Jasno mu je bilo, da ga čaka težko delo v pripravi na preostali dve tekmi, ki bosta določili kočno uvrstitev Slovenije (peto do osmo mesto). Pa niti ne toliko zaradi kakovosti četrtkovega tekmeca, torej Litve, ki je med drugim na SP premagala Združene države Amerike, nato pa visoko izgubili proti prerojeni Srbiji. Toda po porazu proti Kanadi bo vendarle težko urediti misli in se podati v tekmo, ki, roko na srce, ne prinaša prav veliko, saj sta tudi evropski vizi za olimpijske igre že podeljeni (Srbija in Nemčija).
A če si je lahko Sekulić lani razbijal glavo z vprašanjem, kako je lahko Slovenija izgubila odločilno tekmo proti Poljski, ki ne spada v najvišji kakovostni razred, letos tovrstne grenkobe ob porazu ne čuti. Kanada je namreč že pred prvenstvom spadala v najožji krog favoritov, kar je nato z izjemno kakovostno predstavo potrjevala tudi v prvih dveh skupinskih delih tekmovanja. Velika razlika med EuroBasktom 2022 in SP 2023 pa je tudi v podobi slovenske reprezentance. Ta, pa naj se sliši še tako klišejsko, bo lahko Manilo resnično zapustila z dvignjeno glavo.
O tem je po tekmi govoril tudi Luka Dončić, ki se je na Okinavi in v Manili večinoma vedel zelo kapetansko ter dajal vedeti, da je to njegova reprezentanca, bolj kot je bila kadarkoli doslej. “Luka ni samoumeven. Njegov prihod v reprezentanco je pomemben. Ljudje nam sledijo na vsakem koraku. Počutimo se kot rokerske zvezde. Predvsem pa dela boljše tudi ostale. Ob tem smo našli ravnotežje v igri, ki Luki omogoča razkazovanje potenciala,” pripoveduje Sekulić, ki na novinarski konferenci po porazu s Kanado ni mogel brezbrižno spremljati vprašanj o Dončićevem ubadanju s sodniki in nadziranju čustev.
Sam je zaprosil za besedo in pojasnil, da je težko brzdati čustva ob stalnih udarcih. “Težko ga je braniti. Na dovoljen način,” je dejal, pozneje pa je slovenski sedmi sili pojasnjeval, zakaj se je oglasil. “Začutil sem, da je bil Luka izzvan. V odgovoru je bil skromen. Zato sem želel ilustrirati, kako se počuti,” je dejal ljubljanski trener. In dodal: “Luka je ob dovoljenem kriteriju od prve sekunde naprej prejemal udarce. Ni mu lahko. Je kapetan in vodja. Želi voditi ekipo. Na tem prvenstvu je dokazal, da dozoreva v vodjo, tudi osebnostno. In ko si utrujen, je ob teh udarcih težko nadzorovati čustva.”
“Želimo igrati košarko. Zaradi tega smo prišli na Japonsko in Filipine. Je pa včasih težko igrati, saj so meje dovoljenega zelo visoke,” se vtisa o kriteriju, ki slovenski reprezentanci in predvsem njenemu prvemu zvezdniku nikakor ni pisan na kožo, ni mogel znebiti Sekulić. “Dogovorili smo se, da tudi v trenutkih, ko se nam godi krivica, igramo naprej. S stvarmi, na katere nimaš vpliva, se nismo želeli ukvarjati. Tega smo se sprva držali. A nato so se stvari stopnjevale. Težko je bilo nadzorovati čustva. Menim, da je bilo kar nekaj dvomljivih odločitev,” je poudarjal slovenski selektor.
Vseeno pogovora ni želel zaključiti na ta način. “Tudi mi nismo odigrali idealno. Lahko bi bolje. Pa tudi mnogo slabše. Vedeti pa je treba tudi, da je na drugi strani stala zelo kakovostna ekipa,” je ob čestitki Kanadi za zgodovinsko prvo uvrstitev v polfinale SP dodal Aleksander Sekulić.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje