Košarkarska tekmovanja so povsod že v polnem teku, tekme si vrstijo ena za drugo, s tem pa tudi nastopi slovenskih legionarjev, ki kandidirajo za naslednjo reprezentančno akcijo. Do začetka novembra so nase opozorili tudi nekateri mlajši košarkarji iz vrst Krke, Cedevite Olimpije in Partizana, a selektor Aleksander Sekulić ni brez skrbi.
Počasi se bliža prva reprezentančna akcija v sezoni 2021/22, kvalifikacije za svetovno prvenstvo, ki bo na sporedu med 25. avgustom in 10. septembrom leta 2023 in ga bodo gostile Indonezija (Džakarta), Japonska (Okinava) in Filipini (Manila).
Slovenija bo preboj na mundial lovila v skupini C, kjer bodo njene tekmice Hrvaška, Švedska in Finska. Slovenci bodo za uvod v kvalifikacije 25. novembra gostovali na Hrvaškem in tri dni kasneje gostili Švede. Naslednja dva reprezentančna okna sta na sporedu še februarja in junija.
Žal selektor Aleksander Sekulić ne bo mogel računati na Slovence v ligi NBA, kakor tudi ne na člane klubov v Evroligi, ki za kvalifikacije ne prekinja tekmovanja. Tako se novembrska reprezentančna akcija pokriva z 12. krogom Evrolige, Slovenija bo zato brez Žana Marka Šiška (Bayern) in Zorana Dragića (Žalgiris).
Počasen začetek slovenskih NBA-jevcev
V ligi NBA slovenske barve še naprej najbolj navdušujoče zastopa Luka Dončić, ki je z Dallasom v sezono startal s štirimi zmagami in dvema porazoma, kar Teličke trenutno uvršča na tretje mesto zahodne konference. Dončić sicer to sezono (še) ne blesti kot prejšnjo, je pa na zadnjem dvoboju poskrbel za noro trojko v končnici dvoboja, ki je dokončno zlomila odpor Sacramenta.
Dončić zadel skoraj s sredine igrišča
Vlatko Čančar to sezono še ni stopil na parket. 24-letni Koprčan se vse od začetka spopada z bolečinami v kolku, zato na dosedanjih sedmih tekmah Denverja (4-3) še ni bil v kadru trenerja Mika Malona. Medtem ko je nekdanji reprezentant Goran Dragić v Torontu zadnje štiri dvoboje obsedel na klopi, kar je vnovič sprožilo vprašanja glede njegove prihodnosti v kanadskem moštvu.
Slovenci v ligi NBA:
Luka Dončić, Dallas Mavericks (ZDA)
Tekme: 6 (NBA)
Minute: 34,5
Točke: 22,5
Skoki: 8,5
Asistence: 7,5Goran Dragić, Toronto Raptors (ZDA)
Tekme: 4 (NBA)
Minute: 15,5
Točke: 6
Skoki: 2,3
Asistence: 1,5Vlatko Čančar, Denver Nuggets (ZDA)
Zaradi poškodbe letos še ni igral (NBA)
Povečana evroligaška kolonija
Slovenska košarka je imela na začetku sezone v najmočnejši ligi v Evropi le enega predstavnika – Žana Marka Šiška. Nato je 8. oktobra v Litvi odjeknila novica, da se na klop Žalgirisa seli strateg Jure Zdovc, ki si je v Kaunas že pripeljal tudi prvo okrepitev. V soboto je namreč litovski velikan sporočil, da se je za sodelovanje dogovoril z Zoranom Dragićem, ki se mu je tako izpolnila želja, da tudi to sezono zaigra v elitni Evroligi.
Zoran bo imel prvo priložnost za nastop v petek, ko bo Žalgiris gostil Albo Berlin. Šiško je v Münchnu trenutno na stranskem tiru, potem ko je bil pred dnevi pozitiven na covid-19.
Slovenci v Evroligi:
Žan Mark Šiško, Bayern München (Nemčija)
Tekme: 5 (Evroliga)
Minute: 18,2
Točke: 5,2
Skoki: 1,2
Asistence: 2Zoran Dragić (Žalgiris, Litva) bo svojo prvo tekmo sezone najverjetneje odigral v petek.
Vrnitev Prepeliča
Po težavah z gležnjem, zaradi katerih je izpustil dober mesec sezone, se je na parket vrnil Klemen Prepelič. Ob nesrečnem porazu Budućnosti (71:70) je vpisal 14 točk in bil v igri v tesnem zaključku ter s košem za 67:70 poskrbel za zadnje točke Špancev. Pri Valencii še vedno čakajo tudi na vrnitev Mika Tobeyja, ki to sezono še ni igral zaradi težav z medenico. Katalonci upajo, da ne bo potrebna operacija, ki bi ga lahko ob robu igrišča zadržala še za dodatne tri mesece.
V Španiji sicer uspešno nastopa Aleksej Nikolić, ki se je pred sezono pridružil ekipi San Pablo Burgos. Vseh osem tekem v španskem prvenstvu je začel v prvi peterki, na zadnji ob porazu proti Juventutu sicer ni bil razpoložen. Vpisal je le pet točk ob metu iz igre 1/7. Burgos je trenutno na 12. mestu lestvice (3-5).
Slovenci v Španiji:
Klemen Prepelič, Valencia (Španija)
Tekme: 1 (EuroCup)
Minute: 16,5
Točke: 14
Skoki: 1
Asistence: 3Aleksej Nikolić, San Pablo Burgos (Španija)
Tekme: 8 (Špansko prvenstvo)
Minute: 22,6
Točke: 7,9
Skoki: 2,3
Asistence: 2,8Žiga Samar, Fuenlabrada (Španija)
Tekme: 4 (Špansko prvenstvo)
Minute: 10,9
Točke: 2
Skoki: 0,8
Asistence: 3,3Mike Tobey (Valencia, Španija) je poškodovan in to sezono še ni igral.
Razpoložena Horvat in Čebašek
V Franciji to sezono slovenske barve po odhodu Alekseja Nikolića in naturaliziranega Alena Omića zastopa le Gregor Hrovat. Član Pau Ortheza (3-3) je sezono začel v prvi peterki, a se po dveh krogih preselil na klop. To ne pomeni, da se je njegova vloga zmanjšala, saj s strani Laurenta Vile prejema lepo minutažo. Najboljšo tekmo je odigral sredi oktobra ob zmagi proti Le Mansu, ko je vpisal 22 točk, tri skoke in štiri podaje.
V Belgiji je strelsko razpoložen Jakob Čebašek, ki je za Leuven Bears na šestih prvenstvenih tekmah v povprečju prispeval 13,7 točke.
Preboj Stavrova
V Sloveniji je glavnina reprezentančnih kandidatov v dveh klubih – Cedeviti Olimpiji in Krki. Glavno ime je zagotovo Jaka Blažič, ki pa za zdaj še ni našel forme iz lanske sezone, ko je končal v prvi peterki lige ABA in drugi peterki EuroCupa.
Najprijetnejše presenečenje je mladi Andrej Stavrov, ki pri 21 letih v Krki kaže, da je storil prav, ko si je za naslednjo postajo izbral Novo mesto. V ligi ABA daje slabih 10 točk na dvoboj in je poskrbel tudi že za nekaj atraktivnih potez. Veseli tudi forma Jurija Macure, ki poskuša pozabiti na težave s poškodbami, v le 16 minutah na tekmo v ligi ABA v povprečju prispeva devet točk in 6,2 skoka na dvoboj. Pri Olimpiji sicer letos minute nabira tudi komaj 19 letni krilni center Luka Ščuka. Slovenski ljubitelji košarke lahko tako na domačih tleh spremljajo napredek številnih talentiranih igralcev.
Preostali reprezentančni kandidati:
Liga ABA:
Jaka Blažič, Cedevita Olimpija (Slovenija)
Tekme: 6 (ABA)
Minute: 26,5
Točke: 13
Skoki: 4,7
Asistence: 1,3Edo Murić, Cedevita Olimpija (Slovenija)
Tekme: 5 (ABA)
Minute: 19,2
Točke: 3,8
Skoki: 4,6
Asistence: 0,6Luka Rupnik, Cedevita Olimpija (Slovenija)
Tekme: 6 (ABA)
Minute: 14
Točke: 4,5
Skoki: 0,8
Asistence: 3,3Žiga Dimec, Cedevita Olimpija (Slovenija)
Tekme: 4 (ABA)
Minute: 3
Točke: 1,3
Skoki: 0,8
Asistence: 0,3Luka Ščuka, Cedevita Olimpija (Slovenija)
Tekme: 4 (ABA)
Minute: 13
Točke: 3
Skoki: 2
Asistence: 0Alen Hodžić, Cedevita Olimpija (Slovenija)
Tekme: 5 (ABA)
Minute: 13,8
Točke: 2,8
Skoki: 1,2
Asistence: 1Jurij Macura, Krka (Slovenija)
Tekme: 6 (ABA)
Minute: 16,3
Točke: 9
Skoki: 6,2
Asistence: 1,5Andrej Stavrov, Krka (Slovenija)
Tekme: 5 (ABA)
Minute: 23,6
Točke: 9,8
Skoki: 1,6
Asistence: 1,4Jan Kosi, Krka (Slovenija)
Tekme: 5 (ABA)
Minute: 31,2
Točke: 10,6
Skoki: 5
Asistence: 1Leon Stergar, Krka (Slovenija)
Tekme: 3 (ABA)
Minute: 18
Točke: 3,3
Skoki: 2,3
Asistence: 1Luka Lapornik, Krka (Slovenija)
Tekme: 6 (ABA)
Minute: 28,2
Točke: 9,2
Skoki: 3,2
Asistence: 2,2Gregor Glas, Partizan (Srbija)
Tekme: 7 (ABA)
Minute: 9,9
Točke: 3,9
Skoki: 0,9
Asistence: 1,1Nejc Barič, Split (Hrvaška)
Tekme: 6 (ABA)
Minute: 24,8
Točke: 7,8
Skoki: 1,2
Asistence: 4Ostale lige:
Gregor Hrovat, Élan Béarnais (Francija)
Tekme: 6 (FRA)
Minute: 24,7
Točke: 12,5
Skoki: 3,2
Asistence: 1,5Jakob Čebašek, Leuven Bears (Belgija)
Tekme: 6 (BEL)
Minute: 32,7
Točke: 13,7
Skoki: 6,8
Asistence: 2,2Rok Radovič, Cedevita Junior (Hrvaška)
Tekme: 8 (HRV)
Minute: 28,2
Točke: 12,8
Skoki: 4,8
Asistence: 2,1Miha Lapornik, Debreceni EAC (Madžarska)
Tekme: 8 (MAD)
Minute: 29,6
Točke: 13,4
Skoki: 3,6
Asistence: 2,1
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje