Slovenci za uvod v kvalifikacije strli južne sosede

Košarka 25. Nov 202122:40 > 23:24 0 komentarjev

Slovenska košarkarska reprezentanca je v Zagrebu z zmago odprla kvalifikacije za nastop na svetovnem prvenstvu leta 2023, ki ga bodo gostile Japonska, Filipini in Indonezija. Varovanci Aleksandra Sekulića so proti Hrvaški v izjemno tesni tekmi pokazali dobre živce in bolje odigrali končnico ter slavili s 76:74. Prvi strelec je bil Klemen Prepelič s 16 točkami, šest sekund pred koncem je izsilil tudi osebno napako v napadu, ki je dokončno pokopala južne sosede Slovenije.

Slovenija je tekmo začela s peterko sestavljeno iz košarkarjev Cedevite Olimpije: Luka Rupnik, Jaka Blažič, Alen Hodžić, Edo Murić, Žiga Dimec. Precej bolje so sicer dvoboj začeli Hrvati in hitro povedli z 11:3. Slovenci so izid izenačili pri 16, ko je bil dvakrat s črte prostih metov natančen Aleksej Nikolić.

Tudi v drugem delu so bolje začeli domači in po košu Roka Prkačina prvič povedli za deset točk (28:18). V nadaljevanju so se slovenski košarkarji zbrali in še pred polčasom prvič povedli, ko je trojko zadel Jaka Blažič (39:41). To je bil naposled tudi izid po dveh četrtinah.

Trojka Blažiča za prvo vodstvo Slovenije:

V drugem polčasu je Slovenija zaigrala bolje in po petih zaporednih točkah Žige Dimca povedla za pet (41:46). Moštvi sta sicer vseskozi zelo izenačeni, nobena od ekip si še ni uspela priigrati večje prednosti, pred zadnjimi 10 minutami je imela Hrvaška točko naskoka.

Lep zaključek Eda Murića pod kontaktom:

Tudi v zadnji četrtini se je nadaljeval izenačen boj, razlika je bila vseskozi le točko ali dve. Za eno lepših potez tekme je sredi četrtine poskrbel Klemen Prepelič, ki je zadel noro trojko za 60:62 in hkrati izsilil še osebno napako.

Podobno je 48 sekund pred koncem uspelo še Jakobu Čebašku, ki je prav tako izkoristil tudi dodaten prosti met in Sloveniji priboril tri točke prednosti.

Nora trojka Prepeliča:

Tudi zadnje sekunde so bolje odigrali Sekulićevi varovanci. Najprej je mirno kri na črti prostih metov ohranil Nikolić, nato šest sekund pred koncem Prepelič izsilil še osebno napako v napadu in Slovenija je bila na pragu zmage za uvod v kvalifikacije za svetovno prvenstvo.

Prepelič je vpisal 16 točk, Blažič 15 in Murić 14 točk. Za Hrvate je 16 točk vpisal Filip Budnović. Že v nedeljo se bodo Slovenci v koprski Bonifiki pomerili še s Švedsko.