Slovenci zanetili iskro, oder za Dončića je pripravljen

Košarka 6. Avg 202221:59 > 23:56 0 komentarjev

Kot bi samozavestni impulz kapetana Gorana Dragića deloval kar na daljavo: slovenska košarkarska reprezentanca je v drugi tekmi priprav na EuroBasket v celjskem Zlatorogu z všečno predstavo, ki je resda vključevala tudi zajetno črno luknjo, premagala Črno goro (70:51). Luka Dončić tako prihaja v reprezentanco, v kateri že vlada optimizem.

Če se po jutru, da pozna … Dve tekmi, dve zmagi. Obenem pa veliko pozitivnih povratnih informacij za selektorja Aleksandra Sekulića. Ta je, v primerjavi s četrtkovo tekmo proti Nizozemski, tokrat aktiviral Zorana Dragića, na tribuno pa poslal Jakoba Čebaška. Tam so mu družbo delali Edo Murić, Vlatko Čančar, Mike Tobey in Goran Dragić. In kot bi čarovnija slednjega po naznanitvi vrnitve v reprezentanco že delovala, je izbrana vrsta v večjem delu tekme odigrala precej bolj navdahnjeno in učinkovito kot ob nizozemskem prebijanju ledu. Za pristop in igro je bila nagrajena tudi s prepričljivo zmago in ovacijami dvorane Zlatorog, v kateri se je tokrat zbralo dobrih dva tisoč navijačev.

Prvi reprezentančni rez

”Z veliko mero borbenosti in potrpežljivosti smo prelomili tekmo. Vesel sem tudi dobre predstave mladih. Zdaj gremo naprej. Vesel sem tudi, da s fantastičnim vzdušjem,” je po tekmi dejal Aleksander Sekulić, ki je po pričakovanjih skrčil reprezentančni seznam. Priprave tako zapuščajo Saša Ciani, Luka Ščuka, Bine Prepelič in Robert Jurković.

Slovenci so drugo pripravljalno začeli izjemno živahno in s svojim ritmom povsem nadigrali zasedbo Boška Radovića. Ob učinkoviti razpršitvi točk in zglednem delu v obrambi so kaj hitro pridobili tudi simpatije občinstva, čeprav je bilo pri mnogih kupcih mogoče čutiti razočaranje nad okrnjenim kadrom. Ko je Bine Prepelič v 18. minuti zadel svoj drugi met iz igre, je imela domač vrsta že velikih 18 točk naskoka (37:19).

Kmalu zatem pa je, tudi v poduk in kot gradivo za selektorjevo temeljito analizo, pomlajena vrsta močno padla. Kritičnih je bilo predvsem osem minut, med katerimi se je igra dodobra prevesila v tretjo četrtino. V tem obdobju namreč Slovenci niso dosegli niti ene točke. Neuspešni so bili tako pri metih z razdalje kot ob poskusih v raketi. Sramotni strelski mrk je prekinil Jurij Macura (43:39), a kmalu zatem je Črna gora prvič na tekmi povedla (44:43, v 29. minuti).

A to je bil tudi vnovični dražljaj za domačo zasedbo. Ta je v zadnji četrtini navdušila z izjemno strelsko predstavo, obenem pa povsem omrtvičila gostujoče napade. Sekulićevi varovanci so v igro znova vnesli hitrejši pretok žoge, zadevali z razdalje, se poigravali z igro po globini in po skokih hitro aktivirali protinapade. Blestel je predvsem Gregor Glas. Črnogorska igra je v zadnjih minutah povsem razpadla.

Da je bila zmaga res kolektivnega značaja, potrjuje podatek, da ni nihče v domači ekipi dosegel dvomestnega števila točk. Prvi strelca sta bil sicer Gregor Hrovat in Jurij Macura (9 točk), pri Črnogorcih pa jih je 16 dosegel Nemanja Radović.

Slovenska operacija EuroBasket 2022 se bo nadaljevala že v začetku prihodnjega tedna. Takrat se bo kot zadnji soigralcem priključil še Luka Dončić. Že v sredo bo Sekulićeva četa odpotovala v Carigrad, kjer se bo pomerila z Ukrajino in Turčijo, do kvalifikacijskih tekem za SP 2023 in nato EuroBasketa pa bo nato v Ljubljani gostila še Srbijo (17. 8.) in v Celju Hrvaško (20. 2.). Do prve tekme na evropskem prvenstvu na sloči še 26 dni …