Pred slovensko košarkarsko reprezentanco sta le še dve tekmi kvalifikacij za letošnje svetovno prvenstvo, a je vozovnica za pot na Vzhod že na varnem. Obračuna z Estonijo in Izraelom bosta tako služila predvsem za dokazovanje pomlajene zasedbe. Kdo so novi obrazi, kateri so že prepričali in kdo manjka v kadru selektorja Aleksandra Sekulića?
Kot je praksa že zadnjih nekaj let, so tudi kvalifikacije za SP 2023 zaznamovale velike težave praktično vseh reprezentanc pri sestavi moštev. Zasedbe se od akcije do akcije močno razlikujejo, tako zaradi lige NBA, ki se seveda med sezono za potrebe kvalifikacij ne zaustavlja, kot tudi zaradi evrolige, ki prav tako še naprej nima niti posluha niti želje po dogovoru s Fibo.
Zelo močno so omenjene težave udarile tudi po slovenski izbrani vrsti. Tako smo lahko v istih kvalifikacijah spremljali tako Slovenijo z Luko Dončićem in Goranom Dragićem, kot Slovenijo brez kar desetih igralcev z lanskega EuroBasketa, kjer je sicer nastopilo 12 košarkarjev. Dovolj zgovoren je že podatek, da je selektor Aleksander Sekulić vpoklical kar 33 igralcev, od katerih jih je 26 tudi vstopilo v igro. Neverjetna številka, ki priča o razdeljenosti evropske košarke.
Kot radi rečemo, vse je za nekaj dobro. V primeru tokratnih kvalifikacij je po sili razmer večjo vlogo od načrtovane prejelo nekaj posameznikov, ki so tako skoraj čez noč postali veliki aduti reprezentance za sedanjost in prihodnost. Poletno krčenje seznama za potnike na Japonsko, kjer bo Slovenija začela boje na svetovnem prvenstvu, bo brez dvoma selektorju povzročilo nekaj neprespanih noči.
Kdo je zgrabil priložnost?
Žiga Samar: Brez dvoma prvo ime, ki se utrne ob zgornjem vprašanju. 22-letni organizator igre Hamburga je najboljše predstave pokazal, ko je bilo to najbolj potrebno, ob novembrski akciji, ko je bila Slovenija povsem zdesetkana. Igro je vodil kot kakšen izkušeni veteran in bil najzaslužnejši za zmagi proti Izraelu in Nemčiji, ki sta predčasno tlakovali pot slovenski reprezentanci na svetovno prvenstvo. Na teh dveh tekmah je v povprečju vpisal 13,5 točke, 5 skokov in 9 asistenc, v času, ki ga je preživel na parketu, pa je Slovenija oba tekmeca skupno nadigrala za kar 32 točk! Ključen bo tudi v zadnjih dveh krogih, v petek proti Estoniji in nato v ponedeljek v Kopru proti Izraelu.
Jordan Morgan: Slovenija ima težavo izbire! Naturalizirani Američan je novembra poskrbel, da bo imel Sekulić pri izbiri potnikov na svetovno prvenstvo sladke skrbi. Mike Tobey je namreč dobil močno konkurenco, saj Morgan igra v življenjski formi. Novembra je na dveh tekmah v povprečju vpisal 17 točk, 10,5 skoka in 3,5 asistence, izvrsten je tudi v turški ligi, kjer za Konyaspor na tekmo zbere 18,5 točke in 7,7 skoka.
Urban Klavžar: Kot tretjega velja omeniti še komaj 18-letnega branilca, ki se je več let kalil v akademiji Real Madrida, pred letošnjo sezono pa pot nadaljeval v Murcii. Je še na začetku profesionalne kariere, a z agresivno in neustrašno igro, predvsem pa z odločilnimi potezami v ključnih trenutkih novembrske tekme proti Nemčiji pokazal, da bi veljalo nanj v prihodnosti resno računati. Tudi on bo s Samarjem zaigral na prihajajočih dveh tekmah.
Kdo vzbuja skrb?
Jaka Blažič: Borbeni član udarne peterke Slovenije, ko se ta zbere v polni zasedbi, preživlja eno težjih sezon v karieri. Še do poletnega kvalifikacijskega okna je bil med ključnimi člani Sekulićeve čete, a je novembrsko okno izpustil zaradi poškodbe, tokrat ga ni na seznamu pomlajene zasedbe. V Turčiji za Bahcesehir tudi po vrnitvi v pogon ni v ospredju, na 16 tekmah je v povprečju na parketu preživel le 14 minut igre. Selektor si bo zagotovo želel, da bo do poletne akcije vendarle našel pravi ritem.
Gregor Hrovat: Po zapletih, ki jih je povzročil nenaden in nepričakovan rez Hrovata s seznama za EP 2022, je krilni košarkar Dijona vsaj začasno zaprl vrata reprezentanci. Ob novembrski akciji je bilo sicer govora, da bo v prihodnje znova na voljo, a vsaj za februarski tekmi ga ni na seznamu. Za francoski klub sicer redno igra po 30 minut na tekmo, v povprečju vpiše 11,5 točke, 4,2 skoka in 3,8 asistence.
Kdo so novinci in kdo manjka?
Pričakovano je reprezentanca za zadnji cikel še dodatno pomlajena, saj se je Slovenija na mundial že uvrstila. Povprečna starost dvanajsterice je zgolj 22,6 leta, z naskokom najstarejša sta Blaž Mahkovic z 32 in Aleksej Nikolić z 28 leti. Vsi ostali ne presegajo 23 let, kar devet pa jih je rojenih v tem tisočletju!
Prvič je bil v izbrano vrsto vpoklican Rok Radović, ki bi ga ta čast najverjetneje doletela že novembra, a je staknil poškodbo. Na svoj prvi uradni nastop upa tudi Saša Ciani, ki je sicer lansko poletje že treniral s člansko reprezentanco in tudi zaigral na pripravljalnih tekmah s Črno goro in Nizozemsko.
Seznam manjkajočih veteranov je zelo dolg. Manjkajo vsi trije NBA-jevci Luka Dončić, Goran Dragić in Vlatko Čančar. Ni obeh evroligašev, Klemna Prepeliča in Mika Tobeyja. Ni niti sicer standardnih članov kot so Edo Murić, Jaka Blažič in Zoran Dragić. Žiga Dimec je po selitvi na Japonsko prav tako nedosegljiv izbrani vrsti. Gregor Hrovat, kot že omenjeno zgoraj, za zdaj ni del slovenske izbrane vrste. Jordan Morgan pa za tekmi brez tekmovalnega naboja prav tako tokrat ni prejel vpoklica.
Statistika slovenskih košarkarjev v kvalifikacijah za SP 2023:
Kvalifikacije za SP 2023, 2. del:
5. krog (petek, 24. februar):
16.00 Estonija – Slovenija6. krog (ponedeljek, 27. februar):
18.00 Slovenija – IzraelSlovenska reprezentanca za tekmi proti Estoniji in Izraelu: Saša Ciani (Cedevita Junior, Hrvaška), Gregor Glas (Mornar Bar, Črna gora), Robert Jurković (Krka), Urban Klavžar (Murcia, Španija), Jurij Macura (Krka), Blaž Mahkovic (Helios Suns), Aleksej Nikolić (Germani Brescia, Italija), Bine Prepelič (Charleroi), Rok Radović (Cedevita Olimpija), Žiga Samar (Hamburg, Nemčija), Leon Stergar (Krka) in Petar Vujačić (Mornar Bar, Črna gora).