Pretekli vikend je v ligi NBA potekal All-Star vikend, kjer je glavni dogodek tekma vseh zvezd na kateri igrajo najboljši posamezniki v ligi. Na začetku tega tisočletja so na tekmi vseh zvezd v večini igrali Američani, v zadnjih letih pa se trend spreminja in je vsako leto več tudi mednarodnih igralcev.
Na primer leta 2001 je na All Star tekmi mednarodne igralce zastopal le Vlade Divac pa še on je bil uvrščen v ekipo zaradi poškodbe Shaquilla O’Neala. Na tekmi je nastopal tudi Dikembe Mutombo, rojen v Kongu, ampak ima tudi ameriško državljanstvo in se v statistikah upošteva kar kot “domač” igralec.
Na letošnji tekmi vseh zvezd pa je bilo kar 8 mednarodnih igralcev, med njimi tudi Luka Dončić. Sicer na sami tekmi igralo le 6 mednarodnih igralcev, saj zaradi stika z osebo pozitivno na COVID-19 test Joel Embiid in Ben Simmons nista smela igrati. Vsekakor pa velik skok iz enega predstavnika na kar osem v le dvajsetih letih.
Tudi če pogledamo individualno statistiko in borbo za MVP nagrado na koncu sezone so trenutno poleg LeBrona Jamesa glavni kandidati mednarodni igralci – Joel Embiid (Kamerun), Nikola Jokić (Srbija), Giannis Antetokounmpo (Grčija) in nenazadnje tudi Luka Dončić.
Kakšno pa je stanje v Evroligi? Ali so tu v posameznih statističnih kategorijah v ospredju »domači« evropski igralci, igralci iz ZDA ali mogoče igralci iz ostalih držav?
Dvojno državljanstvo in evropski potni list je velika prednost za ameriške igralce, zato ne preseneča dejstvo, da vse več Američanov dobiva tudi evropski potni list ene izmed držav (primer Anthony Randolph) ampak za to analizo bom takšne igralce upošteval kot ameriške igralce in kot evropske upošteval le tiste, ki so rojeni v Evropi. Iz statistike sem tudi odstranil igralce, ki so odigrali manj kot 70% tekem v letošnji sezoni (manj kot 20) in tiste igralce, ki v Evroligi več ne nastopajo.
Vsaka tabela prikazuje pet najboljših igralcev iz Evrope, ZDA in iz ostalih držav poleg pa so napisane še številke, kje so igralci uvrščeni v skupni razvrstitvi v posamezni kategoriji.
TOČKE
Med prvo deseterico najboljših strelcev v Evroligi se nahajajo samo igralci iz Evrope in ZDA, kar pet Evropejcev pa je med prvo sedmerico. Po povprečju doseženih točk je zaenkrat na prvem mestu Mike James (CSKA), kmalu za njim na drugem mestu pa mu sledi Alexey Shved (Himki) in obeta se nam zanimiv dvoboj komu bo na koncu sezone pripadala nagrada Alphonsa Forda, ki se podeljuje najboljšemu strelcu v Evroligi. Oba pa sta to nagrado enkrat že osvojila.
SKOKI
V skoku ima zaenkrat na samem vrhu Evropa kar lepo prednost pred ZDA, ostale države pa tu odlično zastopa velikan in Zelenortskih otokov Walter Tavares (Real Madrid), ki je v skupni razvrstitvi na drugem mestu.
ASISTENCE
Tudi v asistencah se odvija precej zanimiv dvoboj med Evropo in ZDA, dva predstavnika med deseterico pa imajo tudi ostale države. To sta Kanadčan Kevin Pangos in Urugvajec Jayson Granger.
INDEKS UČINKOVITOSTI
Podobno kot pri točkah, tudi tu Evropa s petimi predstavniki med prvo sedmerico, razlika pa je tu predvsem v tem, da se je tokrat med prvih pet vrinil »predstavnik« ostalih držav, Walter Tavares. Tudi v tej razvrstitvi prvo mesto pripada igralcem iz Evrope.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!