Odločen odgovor ranjenega Dončića

Košarka 10. Maj 20244:50 0 komentarjev
Luka Dončić. Foto: Profimedia

Slovenski košarkarski zvezdnik Luka Dončić (29 točk, 10 skokov, 7 asistenc) je bil kljub številnim drobnim poškodbam protagonist odlične predstave Dallasa, ki je v drugi tekmi konferenčnega polfinala velikem slogu odgovoril Oklahomi, zmagal z rezultatom 119:110 in se tako oddolžil za nedavni poraz. Serija (1:1) se zdaj seli v Teksas.

Ob rezultatu 77:77 se je lahko Luka Dončić v tretji četrtini zgolj nasmehnil. Nekaj minut pozneje je v obrambi pridobil žogo, jo po prenosu v napadalno polovico v visokem loku vrgel v zrak, nad obročem jo je ujel Derrick Jones in silovito zabil. Dallas je takrat vodil z rezultatom 99:85. To je bil dober nastavek za zaključek tekme, potem ko je pred tem zasedba iz Teksasa dobila skok in predvsem uspela naravnati strelske naprave pri metih z razdalje. Pridobljenega kapitala kljub nihanjem četa Jasona Kidda v zadnji četrtini ni zapravila, temveč je tekmo še pred končnico znala pripeljati v mirne vode. Za dober odgovor na sredin poraz in izenačitev polfinalne serije zahodne serije (1:1).

Če je na prehodnih dveh tekmah končnice Dončić izza črte za 3 točke metal zelo skromnih 2:18, pa je tokrat ljubljanski zvezdnik že v prvi četrtini zadel štiri trojke iz petih poskusov. S tem je dodobra navdahnil soigralce. Izziv sta sprejela predvsem PJ Washington in Josh Green. Met je bil tokrat odlika Dallasa. In čeprav je malce manj agresiven obrambni pristop tudi Oklahomi dovoljeval strelsko tekmo, pa je bila tehtnica večji del tekme nagnjena na stran Dallasa.

Kyrie Irving je tokrat ostal zadržan (9 točk). Njegov klasičen razcvet v drugem polčasu niti ni bil potreben. Luka Dončić (29 točk – met za 3 točke 5:8, za 2 točki 6:13, prosti meti 2:2) je tokrat pomoč našel drugje. Izjemni PJ Washington je prispeval 29 točk, potem ko je zadel kar sedem trojk. 17 točk je to pot kot pravi adut s klopi dodal Tim Hardaway, pomembno vlogo pa sta odigrala tudi Josh Green (11 točk) in Daniel Gafford (13).

Pri Oklahomi, ki je tako doživela prvi poraz v končnici, je prvi zvezdnik Shai Gilgeous-Alexander v všečni predstavi dosegel 33 točk, 20 pa jih je dodal Jalen Williams. A ker je bil prispevek košarkarjev s klopi zelo slab, poleg tega pa gostitelji niso našli pravega ritma, je bila ta statistika hitro pozabljena.

Vprašanje pa je, v kolikšni meri bodo pozabljene težave ranjenega Luke Dončića. Ta je znova kazal znake utrujenosti, na rokah in kolenu pa so bili znova vidno krvavi znaki številnih udarcev.

Potek tekme

Prva četrtina

Kot odgovor na zelo slab met z razdalje na predhodnih tekmah je Luka Dončić že v prvi četrtini zadel štiri od petih poskusov za tri točke in skupno dosegel kar 16 točk. Dallas je po odličnem začetku v tem obdobju igre dvakrat vodil z dvomestnim številom točk naskoka, a naposled po nekaj nespretnih obrambnih potezah prvo četrtino končal s +4 (36:32).

Druga četrtina

Oklahoma ob obrambnih vrzelih in slabšem skoku nikakor ni našla odgovora na izjemen napadalni tandem Dončić-Washington. Ta je do polovice druge četrtine skupaj dosegel kar 37 točk. In ko je svojo osmo točko dodal svojo osmo točko, je Dallas vodil z rezultatom 55:41. Pri gostiteljih je dotlej korak s tekmecem nekako držal le Shai Gilgeous-Alexander. Ko so se prebudili tudi ostali, se je OC Thunder vrnil v igro (59:56).

Tretja četrtina

Po manj kot treh minutah igre po osrednjem odmoru je Oklahoma ob razširjenem napadalnem repertoarju prvič na tekmi tehtnico nagnila na svojo stran (72:71). Sledilo je nekaj minut mrtvega teka, preden je Dallas znova prestavil v višjo prestavo in prevzel pobudo. Na krilih Tima Hardawaya  si je znova priigral bolj otipljivo prednost (90:79), tretji četrtino pa končala na robu stotice (99:89).

Četrta četrtina

Zadnji del tekme je zasedba OKC odrla z delnim rezultatom 6:0. Dallas je nato hitro znova vzpostavi ravnotežje. Odgovornost je prevzel Dončić. Dallas je dobri dve minuti pred koncem vodil z rezultatom 117:106. Priigranega kapitala ni zapravil.

Spomnimo, medtem ko je Dallas v prvem krogu končnice bil hud boj z LA Clippers (4:2), pa je Oklahoma z ”metlo” odpravila New Orleans. Posledično je bila najboljša zahodna ekipa rednega dela na prvi tekmi tudi občutno bolj sveža (117:95). Slika je bila v noči na petek drugačna. Serija, v kateri mora ekipa za napredovanje dobiti štiri tekme, se zdaj seli v Teksas. Tretja tekma serije bo na sporedu v soboto zvečer, in sicer ob 21.30 po slovenskem času.