Evroliga 20. Apr 202120:48 > 21. Apr 2021 0:52
Armani Milano
Euroleague Basketball

Z obračunom med Anadolu Efesom in Real Madridom se je začelo četrtfinale že 64. sezone v elitni Evroligi. V dvorani Sinan Erdem so preprečljivo slavili razigrani Turki, ki so bili z izjemo uvodnih dveh minut vseskozi boljši tekmec in slavili z 90:63. Bolj razbuljivo je bilo v Milanu, kjer so Italijani proti Bayernu slavili s košem ob zvoku sirene (79:78).

Precej bolj vroče kot v Carigradu je bilo pri zahodnih sosedih Slovenije. V Milanu je gostoval Bayern Munchen in v prvi tekmi v končnici Evrolige v klubski zgodovini okusil vso grenkobo poraza, potem ko je ob izteku časa za zmago Italijanov zadel Zach Leday. S 17 točkami prvi strelec Milana je bil junak tekme potem, ko je njegova ekipa v drugem polčasu dosegla kar 52 točk in izničila 17 točk naskoka Nemcev.

Efes povozil Real

Madridčani, desetkratni prvaki Evrolige, so odlično začeli, a katastrofalno nadaljevali obračun v Carigradu. ter tako priznali premoč višje postavljenim Turkom, ki so v seriji, ki se igra na tri zmage, povedli z 1:0. Zmaga Turkov ima le eno napako, ko je bila tekma sredi zadnje četrtine že odločena, je v bolečinah obležal Vasilije Mičić. Po trku z Usmanom Garubo je odšepal v slačilnico.

Anadolu Efes in Real Madrid sta se v končnici Evrolige srečala prvič po letu 2015, ko je bil s 3:1 v zmagah boljši Real, ki je tudi precej bolje odprl tokratni obračun. Madridčani so že po vsega 109 sekundah igre prisilili Ergina Atamana, da je vzel prvo minuto odmora, potem ko so po košu Walterja Tavaresa in trojkah Nicolasa Laprovittole ter Alberta Abaldeja prišli do hitrega vodstva z 8:0.

Prekinitev je pomagala domačim, ki so po trojki Krunoslava Simona tudi prvič povedli (15:14). To je bilo sicer prvo od petih menjav vodstva do konca uvodne četrtine, ki so jo z 20:18 dobili Turki.

Serija trojk

V drugi četrtini smo spremljali dvoboj dveh razpoloženih napadov, veliko je bilo hitrih zaključkov in metov za tri točke. Efes in Real sta ekipi, ki sta v rednem delu sezone zadeli največ trojk, Real 350 (10,3 na tekmo) in Efes 343 (10,1 na tekmo). Povprečju sta se približali že v prvem polčasu, ko sta vsaka zadeli po sedem metov izza črte.

Najbolj noro je zadel organizator igre Efesa Shane Larkin, pogledate si jo lahko v priloženem videu spodaj. Na odmor so Turki šli s prednostjo štirih točk, kako drugače kot po novi trojki, tokrat Rodrigua Beaubiosa.

Črne minute Reala

Efes je po odmoru nadaljeval tako, kot je končal v prvem polčasu. Novi trojki sta zadela Simon in Sertac Sanli za novo najvišje vodstvo na tekmi (50:40). Trener gostov Pablo Laso, ki je do tega obračuna dobil devet od 13 obračunov proti Atamanu, se je razburjal ob parketu.

Madridčanom je v tem delu igre met povsem odpovedal. V prvih šestih minutah tretje četrtine so zadeli vsega en koš iz 14 metov in imeli niz brez točke, ki je trajal dobre štiri minute. S prostim metom ga je prekinil Jayce Caroll, potem ko je tehnično napako prejel domači strateg. Real je v tretji četrtini dosegel le deset točk, polovico v zadnji minuti (64:50).

Podobno sliko smo gledali tudi v zadnji četrtini. Zablestel je Adrien Moerman, ki je najprej blokiral met nerazpoloženega Sergia Llulla, nato na drugi strani zadel še trojko, prednost je narasla že na +18! Laso je še zadnjič z minuto odmora poskusil spremeniti tok tekme, a prednost je le še naraščala, vse do končnih +27.

Pri Turkih je bilo na koncu dvoštevilčnih pet košarkarjev, največ točk je zbral Beaubois, 19. Za Real sta bila takšna zgolj dva, Thompkins s 13 in Tavares z 10. Lull in Abalde sta ostala največja dolžnika galaktikov, s skupnim metom 2/13.

Druga tekma je na sporedu že v četrtek ob 19. uri, tudi s prenosom na programu Sportklub 1.