Čeprav je v preteklih štirinajstih tednih slovenski košarkarski zvezdnik Luka Dončić največ globalnega medijskega prahu dvignil z zaroko, nekaj manj pa še z razkritjem nove linije športnih copat, pa je zajeten tekmovalni post zapolnil predvsem z načrtnim preoblikovanjem telesa in celostnim trenažnim procesom.
Še preden je Nikola Jokić vstopil v končnico severnoameriške poklicne lige NBA, je Luka Dončić po poletu z zasebnim letalom pristal na brniškem letališču. In medtem ko je srbski vlečni konj Denverja svojo ekipo skozi dvajset tekem v štirih serijah, med katerimi je večkrat pogledal proti tribuni ter s pomenljivo gesto proti ženi in hčerki nakazal, da lovi šampionski prstan, popeljal do prvega naslova prvaka, se je njegov slovenski znanec lotil drugačne misije. Čeprav Dončićev miselni svet pozna zelo ozek krog ljudi, pa se zdi sklep, da je prav Jokićeva simultanka v končnici, ki jo je kronal z naslovom prvaka in kot prvi košarkar s področja nekdanje skupne države tudi s priznanjem za najkoristnejšega košarkarja finala, vsaj delno vplivala na raven delovne motivacije, dokaj logičen.
Daleč stran od oči medijev, ki javnega nastopa po letošnji vrnitvi v domovino še nismo dočakali, se je 24-letni Ljubljančan lotil dela. Dopoldneve je kot po pravilu preživljal v fitnesu od Dunajski cesti ali pa se je uril na zunanjih površinah, ob popoldnevih pa je skozi stranski vhod smuknil v malo tivolsko dvorano, kjer so bili na sporedu nadzorovani košarkarski treningi. Da se še kako dobro zaveda pomembnosti pomladno-poletnega obdobja, je nato potrdil še z investicijo v delovno dopolnitev oddiha na Krku. Tudi pri sosedih je namreč najel dvorano in podaljšal sodelovanje s priznanih strokovnjakom za kondicijsko pripravo Anžetom Mačkom, večkrat pa se mu je na treningu pridružil še reprezentančno soigralec Zoran Dragić.
Omenjena partnerja na treningu sta zdaj že slab teden vključena v reprezentančne priprave na svetovno prvenstvo, ki ga bodo med 25. avgustom in 10. septembrom gostili Filipini, Japonska in Indonezija. Zaradi omejenega števila reprezentančnih dni, kar pri košarkarjih iz lige NBA izhaja iz strogo določenih pravil zavarovalnine, se bo lahko Dončić četi selektorja Aleksandra Sekulića pridružil šele ob koncu prihodnjega tedna, torej v ljubljanskem delu priprav, kar pomeni, da bo izpustil tudi torkovo prvo pripravljalno tekmo proti Kitajski v celjskem Zlatorogu (20.30, prenos na SK). Vsekakor pa bo nato del Telemachovega spektakla, kakor se bo 2. avgusta imenovala že davno razprodana ljubljanska poslastica Slovenija-Grčija.
Za investicijo v delovno poletje se skriva zavedanje pomembnosti prihajajoče sezone. Kljub zavidanja vredni statistiki (povprečje: 32,4 točke, 8,6 skoka in 8 asistenc) je namreč Dallas po treh letih rasti strmoglavil, Luka Dončić pa je bil občasno deležen kritik analitikov, za nameček pa so ga pogosto pestile zdravstvene težave. Zato je bilo jasno, da bo kar 117-dnevno okno med zadnjo tekmo v ligi NBA in prvo reprezentančno preizkušnjo nemara kar ključno za vsaj bližnjo prihodnost njegove zvezdniške kariere. Ali ga je v gradnji baze resnično izkoristil tako učinkovito, kot kažejo številni indici, bo resda mogoče oceniti šele v prihodnjih mesecih. Delni odgovor pa bo vsekakor ponudilo že reprezentančno poletje, med katerim bo sicer prav tako pod vzporednim klubskim nadzorom.
Svojevrsten izziv je pred dnevi (ne)hote soigralcu ponudil Klemen Prepelič. “Edo Murić je bil v garderobi najglasnejši člen. Vedno nas je znal dvigniti. Goran Dragić je bil bolj preudaren. Starejši moramo to prevzet. In tudi Luka. Čas bi bil, da tudi on spregovori,” je pred dnevi dejal na druženju s sedmo silo. Dončićeva igralska kakovost seveda ni sporna, iz izrečenih besed pa gre razbrati tudi vodstvena pričakovanja. Gre za vlogo igralskega in besednega “liderja”. Dončić se bo tega izziva po vsej verjetnosti prvič lotil tudi kot kapetan reprezentance. Pa tudi kot nekdo, ki se je po dveh pravljičnih reprezentančnih avanturah lani prvič opekel.
Reprezentančne akcije Luke Dončića
2017: zlati EuroBasket
Kot 18-letni debitant je uspešno sledil nespornemu vodji Goranu Dragiću ter prispeval izjemen delež k zlati istanbulski pravljici. Slovenija je prvič postala evropski prvak, Dončić pa je bil izbran v najboljšo peterko.
2021: zgodovinski olimpijski krst
V izbrano vrsto se je vrnil za olimpijske kvalifikacije. Slovenija je takrat navdušila z všečno in učinkovito košarko, glavno besedo na igrišču pa je imel prav Dončić. Skozi kvalifikacijsko sito v Kaunasu se je izbrana vrsta prvič zavihtela na OI, v Tokiu pa na koncu za las ostala brez kolajne.
2022: razblinjene sanje
Apetiti košarkarjev in slovenske javnosti so bili pred lanskoletnim evropskim prvenstvom velikanski. Kljub nekaj igralskim razpokam se je reprezentanca zlahka prebila v četrtfinale, tam naletela na “papirnato zlahka premagljivo” Poljsko, a šokantno izpadla. “Svojo ekipo sem razočaral. Celotno državo, ki navija za nas, sem pustil na cedilu. To nisem jaz. Na to tekmo ne bom pozabil. Biti moram boljši,” je po presenetljivem izpadu dejal Luka.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje