Zmaji so se s strelsko eksplozijo maščevali Turkom

Eurocup 2. Feb 202221:07 > 21:55 1 komentar
Jaka Blažič. Foto: Jure Banfi

Cedevita Olimpija je v 12. krogu EuroCupa z izjemno napadalno predstavo proti Bursasporju (103:86) vendarle končala črn niz in tako vpisala nujno zmago v boju za končnico. Zmaji so bili večji del dvoboja za razred boljši, a so s kopico izgubljenih žog tekmecu dovolili, da je dolgo držal korak. Z visoko zmago so Turke preskočili na lestvici in si priigrali še boljši medsebojni izkupiček.

Za košarkarje Cedevite Olimpije je bil obračun proti Bursasporju skoraj že tekma za preživetje, saj si poraza na predzadnjem mestu lestvice skupine B, s katerega so vstopili v 12. krog, praktično niso več smeli privoščiti. Zdaj so s štirimi zmagami (4-7) izenačeni skupaj z Benečani in Bourgom, ki zasedata šesto in sedmo mesto, medtem ko so Burso preskočili.

“Čestitke igralcem, pomembna zmaga za nas, potrebovali smo jo. Veliko število točk, obe ekipi sta bili razpoloženi v napadu. Ne gre za to, da se ne bi igrala obramba, res so bili vsi razpoloženi. V drugem polčasu smo dvignili agresivnost, se potrudili in se veselili zaslužene zmage,” je po dvoboju povedal Jurica Golemac, trener Cedevite Olimpije.

Proti Bursi so se zmaji to sezono enkrat že opekli. 3. novembra so Turki s 93:84 slavili na svojem parketu, kjer so slovenske prvake presenetili z izjemno agresivno igro, na katero niso našli odgovora. Tokrat je bilo drugače.

Edo Murić in Alen Omić. Foto: Jure Banfi

Praktično vsak, ki je stopil na parket, je bil izjemno strelsko razpoložen. Ljubljančani so tako s strelsko eksplozijo, v prvem polčasu so zadeli kar 22 od 26 metov iz igre, le končali niz štirih porazov. Ta se je vlekel vse od vrnitve po težavah koronavirusom, ki so jih pestile v prvi polovici januarja.

Z zmago za 17 točk je Olimpija proti Bursasportju prišla tudi do boljšega medsebojnega izkupička, tako je tokratna zmaga štela dvojno.

Pri Ljubljančanih je dvomestno število točk doseglo pet posameznikov. Prvi strelec je bil Yogi Ferrell z 19 točkami, 17 jih je dodal Jacob Pullen, po 16 Jaka Blažič in Zoran Dragić ter 12 Alen Omić. Za goste je 26 točk vpisal Derek Needham.

V naslednjem krogu zmaji gostujejo pri Ulmu, kjer na klopi sedi Jaka Laković. Motivacija bi morala biti znova visoka, Nemci so v Stožicah pred meseci slavili po dveh podaljških.

Oslabljeni Bursaspor

Olajševalna okoliščina je bila tokrat oslabljenost gostov, ki so v Stožice prišli brez Allerika Freemana, z 22 točkami prvega strelca s prejšnjega medsebojnega obračuna, saj se je 1. februarja pridružil evroligašu CSKA Moskva.

To ni bil edini manjkajoči ključni član zasedbe trenerja Dušana Alimpijevića, ki je tik pred dvobojem, zaradi bolečin v hrbtu, ostal še brez Andrewa Andrewsa. Pred dvema tednoma je v moštvo zarezal tudi covid, ki je na stranski tir prikoval pet košarkarjev. V Ljubljano tako ni bilo niti Anthonyja Browna.

110 točk do polčasa

Prvi zgrešeni met iz igre na strani domačih je prišel šele pol minute pred koncem prve četrtine, ko je Zoran Dragić zgrešil poskus za tri točke. V uvodnih devetih minutah in pol so zmaji zadeli vseh devet metov za dve, oba za tri in vseh sedem s črte prostih metov. Kljub temu so prvo četrtino dobili le za točko (33:32)

Za Olimpijo je devet točk zbral Jaka Blažič, v drugi je z 12 točkami zablestel Derek Needham, stari znanec košarkarskih parketov lige ABA, saj je tri sezone nastopal za Mornar Bar.

Derek Needham je dolgo sam držal Burso v igri. Foto: Jure Banfi

Neverjeten strelski večer se je nadaljeval vse do polčasa. Sredi druge četrtine so si zmaji po dveh hitrih koših Blažiča, ki ga je podžgal nasprotnik Onuralp Bitim, prvič priigrali deset točk naskoka (51:41).

Še naprej je odlično igral tudi Ferrell, ki se je spustil v interni obračun z Needhamom na položaju organizatorja igre. Do polčasa je s 17:16 “vodil” Američan v turških vrstah, a v tisti ključni kategoriji, so z 59:51 vodili slovenski košarkarji.

Izgubljene žoge preprečevale večjo prednost

V drugem polčasu so oboji vztrajali z visokim ritmom, ki pa je vodil v vse večje število izgubljenih žog, predvsem zmajev, ki bi se sicer najverjetneje že pošteno odlepili.

Kljub temu so kmalu povedli za 12, hkrati si je najpomembnejši posameznik na strani Burse Kevarrius Hayes že sredi tretje četrtine prislužil četrto osebno napako. Le dve minuti pozneje še Needham. Vseeno so Turki ostali blizu, nadaljevale so se nespametno zapravljene žoge domačih.

Zoran Dragić. Foto: Jure Banfi

Stotica za pomembno zmago

Ko je na začetku zadnje četrtine s peto osebno napako predčasno dvoboj končal Hayes in nato silovito zabil Zach Auguste za plus 12, se je čutilo, da je zmaga blizu. Predvsem po trojki Jacoba Pullna, ki je sledila. Pomembno je bilo, da vodstvo ostane dvoštevilčno, saj bi si s tem zmaji priigrali tudi boljši medsebojni izkupiček protu Turkom. Prav to so tudi storili. V zadnjih minutah so igrali le še domači in si do konca tekme priigrali 17 točk naskoka.