Teden dni pred nadaljevanjem Prve lige Telemach smo pokukali v tabore vseh desetih slovenskih prvoligašev. Kakšne so naše ugotovitve?
Paradoks: Je Celje sestavilo predobro ekipo?
Mir, spokojnost, idila. To so besede, ki najbolje opišejo zimsko pripravljalno obdobje NK Celje. Razpoloženje v vodilni ekipi Prve lige Telemach je malce pokvarila le novica o tem, da se je poškodoval Luka Bobičanec, ki bo izpustil začetek drugega dela sezone. Sliši se čudno, a za trenerja Damirja Krznarja lahko to pomeni celo skrb manj.
V knežjem mestu so namreč sestavili moštvo, ki mu zares ne manjka kvalitetnih posameznikov. Teh je kvečjemu preveč kot premalo in tudi strateg Celjanov je v pogovoru za Sportklub priznal, da bo za mesto v začetni enajsterici oziroma v moštvu za tekmo vladal hud boj med njegovimi varovanci.
Ekipa iz mesta ob Savinji živi v svojem finančnem svetu, ki mu ni mar za težave in tegobe realnosti slovenskega nogometa, v dobrih treh letih investicij pa je v Celju zrasla ekipa, ki močno prerašča standarde Prve lige Telemach.
Celjsko moštvo je že sestavljeno za izzive, ki ekipo čaka poleti, ko bodo skušali grofje po Mariboru, Muri in Olimpiji postati tretja slovenska ekipa, ki bo zaigrala v skupinskem delu evropskih tekmovanj. A pri tem bo seveda nujno, da Krznarjevi fantje ne pozabijo na tisto staro reklo o tem, da je treba najprej skočiti in šele potem reči hop. Poznamo značilnosti Prve lige Telemach, v kateri je nemogoče stvari napovedovati in zaključevati po polovici sezone, a ob visoki koncentraciji kvalitete grofje ostajajo nesporni favoriti za državno krono.
Ključni izziv drugega dela sezone bo obvladovanje egov in karakterjev v slačilnici. Tekem je pač toliko, kolikor jih je, igralcev, ki si želijo minute na igrišču, pa vselej več, kot je priložnosti. Pod potegnjeno črto lahko tako Celjani do konca tekmovalnega obdobja pravzaprav premagajo le sami sebe.
Zimski prestopni rok NK Celje
Prihodi: Rolando Aarons (prost nogometaš), Luka Menalo (Dinamo Zagreb, posoja), Sunday Adetunji (Čukarički), Aljaž Krefl (Olimpija), Žan Karničnik (Ludogorec)
Odhodi: Julien Lamy (Mura), Vid Koderman (Radomlje), Lovro Bizjak (prost nogometaš)
Ljubljansko zatišje pred viharjem?
Ne spomnimo se takšnega zatišja kot te dni vlada v ljubljanski Olimpiji. Informacij o tem, kaj se glede kadrovskih sprememb dogaja v zmajevem gnezdu je zelo malo, kar bržkone pomeni, da se v resnici ne dogaja nič. Tudi nasploh je izjav in pojasnil o tem, zakaj je Olimpija tako neaktivna v zimskem prestopnem obdobju zelo malo.
Morda tudi zato, ker so vodilni možje kluba akterjem v zmajevem gnezdu prepovedali kakršno koli komunikacijo s Sportklubom. Očitno imajo na voljo dovolj drugih medijev, ki pozorno spremljajo dogajanje v slovenskem nogometu in skrbijo za njegovo promocijo tudi v času zimskega premora, ko na sončni strani Alp po božje častimo naše zimske športnike in njihove uspehe.
Kakorkoli, razmišljali smo že o tem, da se glede dogajanja v Olimpiji vselej najdejo tisti, ki jim nekaj ni prav. Poleti je bilo novincev preveč, zdaj jih je premalo, v ozadju tokrat nenavadno tihih debat o zadevah, vezanih na aktualne državne prvake, pa se četa Zorana Zeljkovića v miru pripravlja na nadaljevanje sezone.
Tudi zato, ker so ‘nepridipravi v moštvu’, predvsem Rui Pedro in Mustafa Nukić, del mladinskih treningov. Nekdanji trener Kopra je sicer tudi javno večkrat izpostavil, da si želi v januarju pripeljati nogometaše po svojem okusu, a kot kaže na trgu ni nogometašev, ki bi dodajali vrednost trenutnemu kadru in bili hkrati primerni za proračun zmajev.
V zmajevem gnezdu tako stavijo predvsem na to, da se bodo v drugem delu sezone dokončno prebudili nekateri nogometaši, ki so v klub prišli že poleti. Tu v prvi vrsti stavijo na Raula Florucza in Nemanjo Motiko, čakajo pa tudi na strelsko prebujenje Admirja Bristrića. Neaktivnost na nogometni tržnici pa morda ponuja tudi priložnost za nekatere domače mladeniče, ki so se v pozitivni luči predstavili v pripravljalnem obdobju. Še posebej to velja za Marka Ristića in Aldina Jakupovića, ki bi kaj lahko v drugem delu sezone igrala pomembno vlogo v zeleno-belem dresu.
Pa bo čakanje na eksplozijo poletnih novincev in mladih upov dovolj, da Olimpija tekmuje z vse kakovostnejšimi Celjani? Na to vprašanje bomo dobili odgovor do 3. marca, ko se bosta ekipi med seboj pomerili na derbiju v Stožicah. Če bodo takrat zmaji točkovno bližje grofom, kot so jim danes, potem se lahko prvenstvo v resnici še vedno zakuha.
Zimski prestopni rok NK Olimpija
Prihoda: Gal Lubej Fink (Bravo), Antonio Marin (Dinamo Zagreb)
Odhodi: Aljaž Krefl (Celje), Nemanja Gavrić (Radomlje), Pascal Estrada (Aaltach), Marko Mijailović (prost nogometaš), Tihomir Maksimović (Bravo, posoja)
*Na izhodnih vratih sta tudi Mustafa Nukić in Rui Pedro
Novo leto, novi Koper
Potem ko so neuspešno končali nogometno jesen, so v Kopru z letom 2024 obrnili popolnoma nov list. Safeta Hadžića je na mestu glavnega trenerja zamenjal Aleksandar Radosavljević, obenem pa je, kot je to na Bonifiki pravzaprav že stalnica, v moštvu zavel tudi kadrovski cunami, ki je prinesel številne prihode in odhode.
Kakšna bo podoba Kopra v drugem delu sezone je tako zelo težko napovedati. Kot najodmevnejša okrepitev je v slovensko Istro prišel nekdanji član Dinama Fran Tomek, kanarčki veliko pričakujejo tudi od nove francoske okrepitve Ahmeda Sidibeja.
Cilj Kopra je uvrstitev v Evropo, in če bo zanjo dovolj četrto mesto v Prvi ligi Telemach, potem se ta cilj zdi popolnoma realen. Klub je v zadnjih prestopnih rokih tudi pridno služil na račun prodaj igralcev, po drugi strani pa bo za večjo stabilnost oziroma za resnejši vnovičen pogled proti vrhu lestvice moral bolj zmerno upravljati s prihodi in odhodi nogometašev.
Pred Radosavljevićem je zagotovo velik izziv, pričakovanja na Bonifiki nikoli niso majhna, sam pa prvič stopa v čevlje glavnega trenerja. Se bo vodstvu Kopra tveganje obrestovalo?
In jasno, še eno veliko vprašanje pred nadaljevanjem sezone – bodo kanarčki končno našli mladega nogometaša, ki bo poskrbel, da ne bodo več serijsko hodili po robu novih pravil Nogometne zveze Slovenije?
Zimski prestopni rok FC Koper
Prihodi: Frank Tomek, Petar Petriško (oba Dubrava), Ahmed Sidibe (Saint Ettiene B), Tino Blaž Jauš (Hajduk, posoja), Deni Jurić (Dinamo Zagreb, posoja), Karlo Bručić (Varaždin), Tim Kruljac (Triglav), Kevin Čustović (Vejle), Wisdom Sule
Odhodi: Ramazan Orazov (Aktobe), Maks Barišić (Maribor), Luka Kambič (Rogaška), Nardin Mulahusejnović (prekinitev pogodbe)
*Na izhodnih vratih so tudi Novak Tepšić, Nikola Čurčija in Toura Diaby
Prenova za cvetočo pomlad
Napovedana prenova kadra NK Maribor je v polnem teku. Prve oziroma znova prve priprave pod taktirko Anteja Šimundže bodo dale bolj realno sliko tega, kaj je mariborska zasedba sposobna doseči pod taktirko stratega, ki je v slovenskem nogometu dosegel vse, kar se pravzaprav da doseči.
Vijolice so vselej pod drobnogledom nogometne javnosti, na pripravljalnih tekmah pa so za zdaj pustile precej toplo-hladen vtis. Maks Barišić je tudi v vijoličastem hitro dokazal svoje kvalitete, močno je presenetil doslej anonimni branilec Lan Vidmar. V Ljudskem vrtu v nadaljevanju sezone veliko pričakujejo tudi od Arnela Jakupovića, ki ga je po odličnem začetku sezone ustavila poškodba, skozi pripravljalne tekme pa je bil zagotovo eden tistih, ki je pokazal največ.
Velika neznanka ostaja novi napadalec Edgard Beugre, podobno velja za Francoza Redwana Bourlesa, Pijus Širvys pa se po dolgem času zdi dostojen konkurent kapetanu Martinu Milcu na desni strani mariborske obrambe. V vsakem primeru bo prihajajoča pomlad v NK Maribor predvsem pokazatelj tega, ali se lahko vijolice vrnejo v vrh slovenskega nogometa, iz katerega so kot kamen padle v zadnji sezoni in pol.
Osemnajst mesecev je dolga dobra, za številne predstave in rezultate pod visoko postavljenimi standardi navijačev kluba iz mesta ob Dravi pa se bodo morali nogometaši svojim privržencem pošteno oddolžiti.
Če tudi pomlad ne bo prinesla želenega premika v smer proti vrhu in bo Maribor ostal tako daleč od njega, kot je bil v zadnjem obdobju, potem bo res skrajni čas, da se v klubu marsikdo vpraša, kaj je počel prav in kaj narobe. Ter predvsem prevzel odgovornost. Ni kaj, pred vijolicami je znova zelo, zelo pester drugi del sezone.
Zimski prestopni rok NK Maribor
Prihodi: Maks Barišić (Koper), Pijus Širvys (Panevezys), Lan Vidmar (Bistrica), Redwan Bourles (prost nogometaš), Edgard Beugre (AS Denguele)
Odhodi: Ignacio Guerrico (Aldosivi), Aljaž Antolin (Mura), Vladan Vidaković (Yverdon), Xhuliano Skuka (konec posoje)
*Na izhodnih vratih sta tudi Erico Castro in Isaq Rafiu
Zakaj bi spreminjali tisto, kar deluje?
Da bo prestopni rok v Bravu minil brez večjih pretresov, ne preseneča nikogar. Takšen pač je nogometni poslovni model Šiškarjev, ki so v prvem delu presegli pričakovanja in pomlad končali v zgornjem delu lestvice.
Na to, da Ljubljančani v določenih obdobjih sezone izskočijo iz povprečja, smo se že navadili. Vprašanje, ki visi v zraku, je, ali bodo nivo jesenskih predstav uspeli zadržati tudi v pomladi in nepričakovano v boju za Evropo ostali vse do meseca maja.
Za zdaj so na stadionu ŽAK uspeli zadržati oba najboljša posameznika jeseni Mateja Poplatnika in Matijo Kavčiča, ki pa bo še pozno v februarju kandidat za odhod na tuje. Obrambo je okrepil stari znanec slovenskih zelenic Jan Gorenc, z moštvom pa je zimske priprave oddelal tudi Milan Tučić. 27-letni Ljubljančan je v zadnjih letih igral na Japonskem, zdaj pa ni izključeno, da se bo v drugem delu sezone vrnil v matični klub, kjer se je že dokazoval z dobrimi predstavami in zadetki.
Ob vseh težavah Mure in Domžal, ki ne najdeta stanovitne forme, v resnici ne bi bilo nič čudnega, če bi ravno varovanci Aleša Arnola kot presenečenje sezone najdlje ogrožali Koper in Maribor, ko bosta lovila mesta, ki ob koncu sezone prinašajo Evropo. Da bosta Maribor in Bravo očitno tekmeca za prvenstveno pozicijo, pa tako ali tako dovolj pove o vzponu enih in padcu drugih.
Zimski prestopni rok NK Bravo
Prihodi: Jan Gorenc (Eupen, posoja), Tihomir Maksimović (Olimpija, posoja)
Odhodi: Luka Štor (Petah Tikva), Gal Lubej Fink (Olimpija), Nikola Janjić, Marin Žgomba (oba konec posoje)
Svež veter dobrih obetov
Januar 2024 je prinesel tudi novo poglavje nogometne zgodbe v Murski Soboti. Po letih uspehov (in zadnjih mesecih neuspehov) se je od Fazanerije poslovil športni direktor Denis Rajbar, ki ga je v nasprotju s pričakovanju zamenjal dosedanji vodja mladinskega pogona Robert Koren. Medtem je vloga tehničnega direktorja Gregorja Balažica, ki je v klubu zadnje mesece prevzemal vse več odgovornosti, postala precej bolj obstranska.
Muri je kljub skromni jeseni brez evropskega nogometa uspelo izpeljati rekorden posel, ko je za 1,2 milijona evrov Rubinu iz Kazana prodala svojega z naskokom najboljšega posameznika prvega dela sezone Dardana Shabanaxaja. Ob čistki nekaterih zgrešenih prestopnih potez prejšnjega obdobja (Mihajlo Spasojević, Bruno Petković) se je od Fazanerije poslovil še en nosilec zadnjega obdobja Roko Jurišić, ki je oblekel majico Osijeka.
Kakšna bo torej v letu 2024 podoba jeseni skromne Mure? Pri čemer ne pozabimo, da sta jo zapustila dva najbolj pozitivno izstopajoča posameznika prvega dela sezone. To je vprašanje, s katerim se trenutno v prvi vrsti ukvarja športni direktor Prekmurcev Robert Koren. Njegovi prvi dve potezi sta vsaj na ‘prvo žogo’ koraka v pravo smer. Sandi Nuhanović je dokazano ime na slovenski prvoligaški sceni in je prerasel okvirje Radomelj, Julien Lamy ob poplavi kakovostnih nogometašev v Celju ni več našel svojega mesta, je pa v nekaj epizodah na naših nogometnih zelenicah dokazal, da bi lahko bil velika okrepitev Mure.
Novo ime je tudi povratnik Aljaž Antolin in pod potegnjeno črto se nekdanji slovenski reprezentant drži tistega, kar je napovedal tudi v pogovoru za Sportklub – Mura bo iskala preverjene okrepitve. Cilj Prekmurcev v drugem delu sezone bo zagotovo iskanje priključka v boj za evropske vozovnice in to bo glavna naloga trenerja Vladimirja Vermezovića. Če bodo zgodnji znaki pomladi minili brez pozitivnih črno-belih premikov v pravo smer, se kaj lahko zgodi, da bo Mura tisti klub, ki bo v letu 2024 kot prvi povlekel trenersko menjavo.
Zimski prestopni rok NŠ Mura
Prihodi: Aljaž Antolin (Maribor), Julien Lamy (Celje), Sandi Nuhanović (Radomlje)
Odhodi: Dardan Shabanhaxaj (Rubin Kazan), Darick Kobbie Morris (Hakka), Roko Jurišić (Osijek), Nikola Petković in Mihajlo Spasojević (oba prekinitev pogodbe)
Pomladi je lahko samo bolje
Kaj se dogaja z nogometom v mestu ob Kamniški Bistrici? To je vprašanje, na katerega prav veliko odgovorov to zimo nismo dobili. V Domžalah je namreč vladalo popolno prestopno zatišje. Napovedoval se je sicer velik prestop Luke Topalovića, a bo najstnik tudi v drugem delu sezone nosil dres ravbarjev. Rumena družina se je znebila nekaterih odvečnih igralcev, kar pa se tiče prihodov pa je ta seznam skorajda popolnoma prazen. Na posojo iz Empolija se je začasno nazaj v Domžale vrnil le Lovro Štubljar.
Čeprav se ekipa ni pravzaprav niti malo spremenila, so v Domžalah odločeni, da njihova podoba ne bo tako skromna, kot je bila jeseni. Rezultati pripravljalnih tekem niso bili slabi, na pravih strelskih obratih so očitno vsi trije napadalci – Filip Stuparević, Mario Krstovski in Dario Kolobarić.
V rumeni družini je ostal tudi najbolj razpoloženi posameznik jeseni Danijel Šturm, Dušan Kosić pa verjame, da se bo s svojimi varovanci prej kot za obstanek boril za evropsko vozovnico. Realnost je takšna, da Domžalam v tem pogledu nihče ne pripisuje prav veliko možnosti za uspeh, a vemo, da je Prva liga Telemach vselej polna presenečenj.
Zimski prestopni rok NK Domžale
Prihodi: Lovro Štubljar (Empoli, posoja)
Odhodi: Mirza Hasanbegović (Mezieres), Sascha Marasović (GOŠK Gabela), Gašper Černe (Beltinci, posoja), Denny Tiganj (Brinje, posoja)
*Na izhodnih vratih sta tudi Morre Makadji in Elmedin Fazlić.
Bo mladostna energija dovolj za obstanek?
Največ o tem, kako resne so ambicije Aluminija, da z eno najmlajših prvoligaških ekip v Evropi obstane med elito, pove podatek, da Kidričani v zimskem prestopnem roku niso prodali nobenega izmed nosilcev igre, ki so se uveljavili v jesenskem delu sezone.
To se lahko do konca prestopnega roka še spremeni, a za zdaj so Sandro Jovanović, Gal Gorenak, Gašper Jovan in druščina še vedno zbrani v športnem parku Kidričevo, kjer se pod vodstvom Roberta Pevnika pripravljajo na branjenje 8. mesta, ki ob koncu sezone pomeni ohranitev prvoligaškega statusa.
Če so bili šumarji v prvem delu sezone nočna mora velikih favoritov in so ‘kradli’ točke tako Celju kot Mariboru in Olimpiji, bodo imeli novo priložnost za to, da znova dosežejo odmeven rezultat, že na začetku pomladi, ko gostujejo v Ljudskem vrtu. Aluminij zelo verjetno v nadaljevanju sezone ne bo nič drugačen, kot je bil v jeseni. Kidričani bodo energični, živahni, motivirani in vselej pripravljeni na to, da jo zagodejo tekmecu, ki šumarskega izziva ne bo vzel dovolj resno.
Trener Kidričanov je pred dnevi v pogovoru za Sportklub odločno napovedal, da bo njegova ekipa ostala v ligi, a verjetno imata podobne načrte tudi obe ekipi, ki sta jesen končali za Aluminjem.
Zimski prestopni rok NK Aluminij
Prihodi: Barnabas Tanyi (Brežice), Janez Pišek (Borac Banja Luka), Marko Brkljača (Dinamo Zagreb, posoja)
Odhod: Daniel Skiba (Chojniczanka)
Če bodo ponovili lansko pomlad, se lahko borijo tudi za Evropo
Radomlje so v prvem delu sezone močno zaostale za pričakovanji, ki so narasla potem, ko so mlinarji v drugem delu lanske sezone zmage nizali kot po tekočem traku in bili poleg Celja celo najboljša ekipa Prve lige Telemach.
Eden izmed razlogov, da varovanci Oliverja Bogatinova v jeseni nikakor niso našli želene stabilnosti in kontinuitete rezultata, je zagotovo dejstvo, da se je ekipa sestavljala pozno do konca poletja, ko je bil mimo že dobršen del tekmovalnega obdobja.
Te napake tokrat rumeno-črni niso ponovili. Z izjemo odhoda talismana ekipe Sandija Nuhanovića, ki se je preselil v Muro, so v moštvu za zdaj ostali vsi glavni aduti, predvsem na nogometni tržnici zaželena Dejan Vokić in Madžid Šošić. Oba sta blestela skozi pripravljalno obdobje, ko je svoje dodal tudi Caio Da Cruz in Radomlje so to zimo vknjižile kar štiri zmage, med drugim je padel tudi hrvaški prvoligaš Istra.
Če temu dodamo še na papirju pametno dodajanje manjkajočih delov ekipe, ko sta med mlinarje prišla Vid Koderman in Nemanja Gavrić, potem lahko v taboru mlinarjev z optimizmom pričakujejo drugi del sezone. Zdi se, da lahko Radomlje znova še kako presenetijo.
Zimski prestopni rok NK Radomlje
Prihodi: Vid Koderman (Celje), Nemanja Gavrić (Olimpija), Moses Barnabas (Sesvete)
Odhodi: Sandi Nuhanović (Mura), Rok Štorman (Brinje, posoja), Matko Babić (prekinitev pogodbe)
Najprej stabilnost, nato zbiranje točk
Ob vseh križih in težavah, s katerimi so se v prvem delu sezone ukvarjali v Rogaški, šest točk zaostanka za najbližjim tekmecem v Prvi ligi Telemach niti ni tako zelo veliko.
Ni pa niti malo, zato bodo morali varovanci Oskarja Drobneta hitro začeti z zbiranjem točk, če se bodo želeli aktivno vključiti v borbo za obstanek, v kateri pa ne bodo mogli računati na svojega najboljšega posameznika jeseni.
Nejc Gradišar se za nepredstavljivo visoko odškodnino, ko bo zadnjeuvrščena ekipa Prve lige Telemach z njegovo prodajo v madžarski Fehervar zaslužila več kot pol milijona evrov, seli na Madžarsko, njegove zadetke pa bo v prvi vrsti skušal nadomestiti prišlek iz Slovaške Hrvat Patrik Mijić, ki je na svojem debiju za črno-bele proti srbskemu Tekstilcu dosegel kar štiri gole.
Drobne je v pogovoru za Sportklub odkrito priznal, da je na slabše rezultate v zaključku jeseni vplival tudi razkol v slačilnici oziroma skrhani odnosi med nogometaši, česar si pri Rogaški v drugem delu sezone nikakor ne bodo smeli privoščiti, če želijo novinci v ligi obstati med elito.
Pričakujemo lahko, da bo do 15. februarja, ko se v Prvi ligi Telemach konča prestopni rok, črno-bela zasedba doživela še nekatere spremembe Že na začetku drugega dela pa jo v nizu čakajo Olimpija, Domžale, Celje, Maribor in Koper. Kljub zahtevnem razporedu bodo Slatinčani morali najti način, kako tudi na teh obračunih zbrati vsaj nekaj točk, sicer bi se lahko zaostanek za konkurenco zelo hitro povečal.
Zimski prestopni rok NK Rogaška
Prihodi: Patrik Mijić (Vion), Luka Kambič (Koper), Gal Kurež (Tikveš), Cene Kitek (Fužinar), Ajdin Mulalić (Željezničar, posoja)
Odhodi: Žan Benedičič (Žalgiris), Andrej Pavlović (Burghausen), Jan Andrejašič (prekinitev pogodbe)
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje