Tudi lastnik angleškega velikana Chelseaja Roman Abramovič ni ušel sankcijam britanske vlade, poročajo na Otoku. Njegovo premoženje so zamrznili, a to je le ena od številnih potez, uperjenih proti rusko-izraelskemu oligarhu. Na udaru se je znašel tudi klub.
“Za tiste, ki podpirajo zloben napad Vladimirja Putina na Ukrajino, ne sme biti varnih pristanov,” je odločen premier Boris Johnson.
Zamrznjeno premoženje, prepoved bančnih transakcij z britanskimi posamezniki in poslovnimi subjekti, prepoved potovanja in transporta so sankcije, s katerimi so se v Združenem kraljestvu lotili Romana Abramoviča, Igorja Sečina, Olega Deripaska in Dmitrija Lebedjeva.
“Današnje sankcije so le zadnji korak podpore Ukrajincem. Neusmiljeni bomo v lovu na tiste, ki so omogočili pobijanje civilistov in uničevanje bolnišnic ter ilegalne okupacije suverenih zaveznikov,” je dodal Johnson, ki ga je podprl tudi minister za zunanje zadeve Liz Truss: “Oligarhi v naši ekonomiji in družbi nimajo prostora.”
Kako sankcije vplivajo na Chelsea?
Abramovič, čigar premoženje je ocenjeno na približno 11 milijard evrov, je bil pred dnevi primoran Chelsea postaviti v izložbeno okno in je že v fazi zbiranja ponudb. V lasti ga ima vse od leta 2003, a z zadnjimi sankcijami je zamrznjena tudi prodaja kluba, saj sodi pod njegovo premoženje.
Klub bo v nadaljevanju angleškega prvenstva nastopal pod posebno licenco, da bo lahko dokončal sezono. Osebje in igralci lahko še naprej prejemajo plače. Imetniki sezonskih vstopnic se bodo lahko še naprej udeleževali tekem, prodaja kart za posamezne tekme pa je ustavljena. Prav tako je od od tega trenutka konec s prodajo klubskih artiklov, zamrznjeni so tudi podpisi pogodb in nakupi nogometašev. Vsi ukrepi so sprejeti s ciljem, da Abramovič od Chelseaja ne more imeti kakršnekoli koristi.
Salaries can still be paid: Licence details: pic.twitter.com/25tfIjKmII
— Martyn Ziegler (@martynziegler) March 10, 2022
Kapaciteta stadiona Stamford Bridge, kjer domujejo modri, znaša dobrih 41 tisoč sedežev. Prodanih naj bi bilo 28 tisoč sezonskih vstopnic. V nadaljevanju sezone bodo torej domače tekme trenutno tretje ekipe premier lige precej slabše obiskane.
Čeprav so sankcije proti Abramoviču pod dvom postavile tudi prihodnost Chelseaja, v britanski vladi zatrjujejo, da se bodo izognili nepotrebni škodi nogometnemu klubu. “Vem, da to prinaša negotovost, a vlada sodeluje z ligo in klubi, da bi se tekme lahko nadaljevale medtem, ko s sankcijami ciljamo na odgovorne posameznike,” je dejala ministrica za kulturo Nadine Dorries.
Kaj vse ima pod palcem Abramovič?
Poleg že omenjenga nogometnega kluba, ki naj bi bil ocenjen na približno tri milijarde evrov, si Abramovič lasti tudi tretjo največjo jahto na svetu, kar sto milijonov evrov vredno vilo v Kensington Palace Gardnu v Londonu, hiše v New Yorku, za katere je odštel skoraj sto milijonov evrov, dvorec na francoski rivieri …
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!