Redko viden podvig, na katerega upa Milan

Lucas Moura, junak enega najbolj norih preobratov v zgodovini lige prvakov. FOTO: Profimedia.

Milan bo danes zvečer v vlogi gosta proti Interju lovil zaostanek dveh zadetkov (0:2) na povratni tekmi polfinala lige prvakov in upal na čudež, ki se je v zgodovini tekmovanja do zdaj zgodil le osemkrat. Spominjamo se, kdaj.

Povratni tekmi polfinala lige prvakov:

Danes:
21.00 Inter – Milan /2:0/

Jutri:
21.00 Manchester City – Real Madrid /1:1/

/ / – izida prvih tekem

Inter, trikratni evropski prvak, je na današnji tekmi proti Milanu, sedemkratnemu evropskemu prvaku, velik favorit, potem ko ga je na prvi tekmi v vlogi domačina premagal z 2:0. Glede na to, da oba milanska nogometna velikana igrata na istem stadionu, pa tudi zaradi tega, ker pravilo zadetka v gosteh v evropskih pokalih ne velja več, vloga domačina skorajda ne prinaša več prednosti.

Toda vseeno preverimo, kolikokrat v zgodovini tekmovanja se je do zdaj v izločilnih delih tekmovanja zgodilo, da je moštvo po porazu pred domačimi navijači po preobratu na povratni tekmi v gosteh napredovalo v nadaljnje tekmovanje.

1956/57: Milan

Novembra leta 1995 je kot prvemu v zgodovini tekmovanja kaj takega uspelo prav Milanu, ki je proti nemškemu Saarbrücknu na prvi tekmi osmine finala na San Siru klonil s 3:4, potem ko je v prvem polčasu vodil že s 3:1, potem pa na povratni tekmi v Nemčiji zmagal s 4:1 in zlahka napredoval v naslednji krog. Milančani so pozneje prišli do polfinala, v katerem so proti Real Madridu, poznejšemu evropskemu prvaku, izgubili s skupnim izidom 4:5.

Junak Ajaxa je bil kdo drug kot Johan Cruyff. FOTO: Profimedia.

1968/69: Ajax

Na drug podoben preobrat smo v elitnem evropskem klubskem nogometnem tekmovanju, ki smo ga takrat poznali še pod imenom pokal državnih prvakov, čakali 12 let. Dočakali smo ga v četrtfinalu sezone 1969/70, ko je Benfica, takratni dvakratni evropski prvak, na prvi tekmi v Amsterdamu Ajax premagala s 3:1, potem pa v Lizboni izgubila z istim rezultatom. V takratnem sistemu tekmovanja je potem potnika v polfinale določila tretja tekma na nevtralnem igrišču v Parizu, kjer so po podaljških s 3:0 zmagali Nizozemci. Prvi gol je zabil legendarni Johan Cruyff, preostala dva pa Šved Inge Danielsson, ki je v tisti sezoni blestel v majici Ajaxa. Ta takrat še nikoli ni bil evropski prvak. Tudi v tisti sezoni ne. Prišel je do finala, ki pa ga je proti Milanu izgubil.

1979/80: Nottingham Forest

Še enajst let je minilo, da je do podobnega preobrata prišlo tretjič. Tudi takrat se je zgodilo v četrtfinalu. V sezoni 1979/80 je angleški Nottingham Forest pred domačimi navijači proti takratnemu serijskemu prvaku Vzhodne Nemčije Dinamu iz Berlina klonil z 0:1 in bil v izgubljenem položaju. Toda Nottingham, ki je sezono pred tem osvojil svoj prvi in zadnji naslov angleškega prvaka, je na povratni tekmi v Berlinu pred 30.000 gledalci šokiral Nemce in jih premagal s 3:1, potem ko je že v prvem polčasu zabil tri gole. Angleži so šli v tisti sezoni celo do konca in osvojili naslov evropskega prvaka.

Panathinaikos je “potopil” Jari Litmanen. FOTO: Profimedia.

1995/96: Ajax

Ajax je v sezoni 1995/96 v Amsterdamu presenetljivo izgubil prvo tekmo polfinala proti Panathinaikosu, ko je na Nizozemskem za presenetljivo zmago z 1:0 zabil legendarni nekdanji poljski napadalec Atenčanov Krzysztof Warzycha. V Atenah so Nizozemci postavili stvari na svoje mesto in zmagali s 3:0, toda do odločilne prednosti prišli šele v zadnjih 15 minutah tekme. Junak je bil z dvema goloma legendarni Finec Jari Litmanen.

2010/11: Inter Milano

Inter, ki je v tisti sezoni branil naslov evropskega prvaka, je na San Siru izgubil prvo tekmo osmine finala proti Bayernu Münchnu, potem ko je edini gol na tekmi dosegel Mario Gomez, in bil pred povratno tekmo v Nemčiji v neželenem položaju. Ko so Nemci ob polčasu pred domačimi navijači vodili z 2:1, so bili Milančani na robu prepada, a se niso predali. Najprej Wesley Sneijder, potem pa še Makedonec Goran Pandev z golom v 88. minuti sta poskrbela za velik preobrat in Milančane popeljala med najboljših osem.

Veselje Ajaxa na Santiagu Bernabeu. FOTO: Profimedia.

2018/19: Man Utd, Ajax in Tottenham

V sezoni 2018/19 smo velik preobrat gostov na povratnih tekmah videli kar trikrat. Dvakrat v osmini finala. Najprej je Ajax šokiral Real Madrid, ki je na prvi tekmi v Amsterdamu zmagal z 2:1, potem pa na Santiagu Bernabeu doživel enega hujših udarcev v svoji bogati evropski zgodovini. Nizozemci so ga premagali s 4:1 in ga ustavili v lovu na novo evropsko lovoriko.

Le dan za tem smo senzacijo dočakali tudi v Parizu. Manchester United je proti zvezdniškemu PSG na Old Traffordu izgubil z 0:2 in zdelo se je, da je četrtfinale izgubljen. Toda Angleži so na Parku princev prišli do zmage s 3:1, v 94. minuti je z enajstih metrov odločilni gol dosegel Marcus Rashford, in zaradi pravila zadetka več v gosteh napredovali.

V polfinalu so bili nogometaši Ajaxa na “napačni” strani preobrata. Tottenham so z 1:0 premagali že v Londonu in ob polčasu v Amsterdamu vodili z 2:0, toda Angleži se kljub visokemu zaostanku niso predali in v nadaljevanju tekme uprizorili neverjeten preobrat. S tremi goli Brazilca Lucasa Moure, ki je odločilni gol zabil v 96. minuti, so zmagali s 3:2 in se zaradi pravila zadetka v gosteh prvič v zgodovini kluba uvrstili v finale elitnega evropskega tekmovanja. Proti Liverpoolu so ga izgubili.