Deset prelomnic, ki so Slovenijo odpeljale na Euro 2024 (VIDEO)

Nogomet 20. Nov 202323:15 0 komentarjev
Slovenija Kazahstan

Čakanja je konec. Slovenska nogometna reprezentanca se je z zmago nad Kazahstanom (2:1) uvrstila na četrto veliko nogometno tekmovanje v zgodovini države. Mi pa smo v naslednjih vrsticah in posnetkih še enkrat prehodili pot, po kateri so se varovanci Matjaža Keka prebili na evropsko prvenstvo, ki ga bo prihodnje leto gostila Nemčija.

Od Kazahstana do Kazahstana na Euro 2024

Sanjski debi Žana Vipotnika

Pot na evropsko prvenstvo se je za Slovenijo pravzaprav začela v Aziji. Varovanci Matjaža Keka so se 23. marca več kot 4000 kilometrov iz Ljubljane pomerili s Kazahstanom. Šlo je za tekmo z reprezentanco, ki ji ob favoriziranih Danski, Finski, Sloveniji in tudi Severni Irski nihče ni pripisoval resnih možnosti za preboj na zaključni turnir, a je v isti sapi kot pribito veljalo, da so takšna gostovanja zaradi svojih specifik, kot sta velika razdalja in umetna trava vselej izjemno neugodna.

In to se je kmalu izkazalo, Kazahstanci so v 23. minuti povedli z zadetkom Maksima Samorodova, slovenski napadi pa so rezultatske sadove obrodil šele na začetku drugega polčasa, ko je po podaji s kota Adama Gnezde Čerina zadel David Brekalo. Izid 1:1 za Slovenijo ni bil slab, ni pa bil niti najboljši, zato je Matjaž Kek v 70. minuti v igro poslal takrat vročega strelca NK Maribor Žana Vipotnika. Debi Konjičana je bil debi iz sanj. Osem minut kasneje je mladi napadalec dočakal krasno podajo Petra Stojanovića in jo z volejem v golgeterskem slogu poslal v Kazahstansko mrežo. Zvezda je bila rojena, Slovenija pa je na najboljši možen način začela novo tekmovalno obdobje.

Vrhunci tekme Kazahstan – Slovenija 1:2

Rutina proti San Marinu in zavedanje, da bo Kazahstan trd oreh

Tri dni po pomembni zmagi v Astani se je zgodilo pričakovano. Slovenija je v Stožicah premagala San Marino, pričakovano pa zmaga s 2:0 ni posebej navdušila nikogar. Pravzaprav je v tistem večeru precej bolj odmevala zmaga Kazahstana proti Danski (3:2), ko je domači reprezentanci uspel neverjeten preobrat. Takrat smo se tega rezultata veselili, v zaključku kvalifikacij pa nas je ta rezultat pravzaprav pošteno jezil. Če Kazahstan namreč takrat ne bi zmagal, bi bili Slovenci že pred novembrom tudi matematično uvrščeni na Euro. No, zdaj pa nam ta rezultat spet odgovarja, ker … Nogometna matematika v vsem svojem sijaju.

Vrhunci tekme Slovenija – San Marino 2:0

Finska streznitev in vrnitev starih dvomov

Junijski ciklus kvalifikacij se je začel s tekmo, ki smo jo mnogi v koledarju tekem označili kot eno najpomembnejši v tem ciklusu. V nogometni javnosti je prevladovalo prepričanje, da bi bil že remi dober rezultat za Slovenijo, epilog tekme pa je bil žal drugačen. Joel Pohjanpalo in Oliver Antman sta premagala Vida Belca, ki je vskočil namesto poškodovanega kapetana Jana Oblaka in Slovenci so se v domovino vrnili dolgih nosov. In z jasnim spoznanjem, da tudi v na papirju ‘lahki’ skupini H varovanci Matjaža Keka brez borbenosti, maksimalne zavzetosti predvsem pa učinkovitosti ne bodo našli poti v Nemčijo.

Vrhunci tekme Finska – Slovenija 2:0

Verjetno celo največja prelomnica kvalifikacij

In ko smo že malce obupovali nad novo zapravljeno priložnost, je prišla tekma, ki je vrnila upanje v izpolnitev končnega cilja. Zdesetkani Slovenci so izpolnili kriterije, ki smo jih opisali prej. Bili so borbeni, zavzeti in tudi učinkoviti. Remi z Dansko (1:1) je bil dokaz, da se lahko varovanci Matjaža Keka enakovredno kosajo tudi z najmočnejšo reprezentanco naše skupine. Morda lahko to tekmo označimo celo kot največjo prelomnico kvalifikacij. Ne samo zato, ker je šlo po njej vse skupaj strmo navzgor, ampak predvsem zato, ker smo dobili dokaz, da je to reprezentanca, ki lahko dober rezultat doseže tudi takrat, ko ni v popolni postavi. Rodila se je ekipa, nared za velike stvari.

Vrhunci tekme Danska – Slovenija 1:1

Ko tako rutinirano premagaš Severne Irce …

Pred prvo jesensko tekmo je v slovenski nogometni javnosti vladala precej previdna atmosfera. Čeprav Severna Irska v prvih dveh reprezentančnih oknih še zdaleč ni navdušila, je še vedno veljala za trdo otoško reprezentanco, ki jo je vselej težko premagati. A 7. september je prinesel še en dokaz, da je to ekipa, ki je zrela za nastop na velikem tekmovanju. Slovenija je neugodnega nasprotnika premagala kratko malo rutinirano in ga domov poslala s štirimi zadetki v svoji mreži. Blestela je v teh kvalifikacijah sijajna naveza Šeško-Šporar, prvi je zadel in dvakrat podal, slednji se je podpisal pod dva zadetka. V Stožicah je zadišalo po poletju v Nemčiji …

Vrhunci tekme Slovenija : Severna Irska 4:2

Navijaški praznik v San Marinu

Pred gostovanjem Slovenije v žepni državici po imenu San Marino smo varovancem Matjaža Keka že vnaprej vpisali nove tri točke. In nismo se zmotili. Pravzaprav je bila gostujoča zmaga naše izbrane vrste proti eni najskromnejših reprezentanc sveta še precej bolj suverena kot tista v Stožicah. Prvi junak naše izbrane vrste pa je bil nesporno Žan Karničnik, ki je bil z golom in dvema podajama eden najboljših posameznikov celotnega 7. kroga kvalifikacij za Euro 2024. Posebna zgodba tekme je bilo tudi številčno gostovanje navijačev naše izbrane vrste. Nekateri najbolj vročekrvni so celo poskrbeli za manjši požar v bližini stadiona.

Vrhunci tekme San Marino – Slovenija 0:4

Zrelostni izpit opravljen z odliko

Oktobrska tekma proti Finski v Stožicah je upravičeno dobila naziv najpomembnejše tekme kvalifikacij za Euro 2024. Pritisk je bil ogromen, celotna slovenska javnost je pričakovala zmago slovenske izbrane vrste, ki bi jo močno približala nastopu na zaključnem turnirju evropskega prvenstva. Varovanci Matjaža Keka niso razočarali, Skandinavce so odpihnili s 3:0 in pokazali, da so trenutno kvalitetnejša, močnejša in nasploh boljša reprezentanca od Finske. Kdo ve sicer, kako bi se tekma končala, če bi 15 minut pred koncem Teemu Pukki stresel mrežo Slovenije in rezultat znižal na 2:1. A tudi sijajni Finec je naletel na oviro po imenu Jan Oblak. Slovenski kapetan je še enkrat več dokazal, da ima Slovenija, ko je v vratih škofjeloška hobotnica ‘v dobrem’ vsaj dve ustavljeni veliki priložnosti nasprotnika.

Končan je tudi urok Windsorja

Osmi krog kvalifikacij za Euro 2024 je za Slovenijo prinesel še en izredno pozitiven večer. Naša izbrana vrsta je sploh prvič v zgodovini slavila na tradicionalno neugodnem gostovanju na Windsor parku v Belfastu, kjer je pred tem dvakrat izgubila in enkrat remizirala. Gola sploh ni dosegla. Tudi v začetku oktobra je samo enega, a ta je bil dovolj. Projektil Adama Gnezde Čerina s prostega strela in trda borba do zadnje minute, vse to je bilo dovolj, da so Slovenci na Severnem Irskem osvojili še sedemnajsto, osemnajsto in devetnajsto točko v teh kvalifikacijah. Ni še bilo dovolj, a vrata v Nemčijo so bila več kot le priprta.

Vrhunci tekme Severna Irska – Slovenija 0:1

Prva zaključna žoga

Prva priložnost za rezervacijo vozovnice za Euro se je Sloveniji ponudila že minuli petek. A gostovanje na Danskem se je končalo s porazom 2:1.  Na stadionu Parken v Köbenhavnu je pred 38.000 gledalci v 26. minuti v polno zadel Maehle. Štiri minute zatem je z mojstrsko izvedenim prostim strelom Slovenijo v igro za zmago vrnil Adam Gnezda Čerin. A v nadaljevanju je Slovenija močno popustila. Delaney je v 54. minuti zapečatil slovensko usodo in zaprto penino poslal v Stožice.

2x Benjamin za Euro 2024

Praznik v Stožicah. Razprodan stadion, v pričakovanju velikega uspeha. leta 1999 Kijev, leta 2001 Bukarešta in leta 2009 Maribor. Zdaj je na elitnem in zgodovinskem seznamu še Ljubljana. In 20. 11. 2023. Proti Kazahstanu bi zadostovala že točka. A ko je Benjamin Šeško po prekršku nad Petrom Stojanovićem izkoristil enajstmetrovko, je zadišalo po zmagi. Na začetku drugega polčasa je sledil hladen tuš. Ramazan Orazov je v 47. minuti izenačil. Slovenija je nato dolgo trpela. Olajšanje je sledilo v 86. minuti, ko je po sijajni akciji kazahstanskega vratarja premagal še Benjamin Verbič. Kmalu zatem se je začelo veliko slavje …

Vrhunci tekme Slovenija – Kazahstan 2:1