Thibaut Courtois je v tej sezoni prehodil pot od vratarja, v katerega so pri Realu nedolgo nazaj močno dvomili, do velikega junaka madridskih navijačev, ki jim je prinesel 14. evropski naslov. Belgijec je nogometnemu svetu, ki že vrsto let dvomi vanj, v Parizu dokončno odprl oči.
Lizbona 2014 bo navijačem Reala ostala v spominu po podaji Luke Modrića iz kota in golu Sergia Ramosa v mreži Atletico Madrida v 93. minuti.
Na San Siru leta 2016 je bil mož odločitve Cristiano Ronaldo, ki je, prav tako proti Atleticu, zabil odločilno enajstmetrovko.
Portugalec je z dvema goloma zaznamoval tudi visoko zmago nad Juventusom v Cardiffu leto za tem.
Leta 2018 je za “hat-trick” evropskih naslovov z dvema goloma v Kijevu poskrbel Gareth Bale.
Pariz 2022 bo šel v spomin kot večer, v katerem je Realu 14. evropski naslov prinesel Thibaut Courtois. Vratar belega baleta je bil v finalu nepremagljiv in dajal občutek, da bi nedotaknjeno mrežo ohranil, tudi če bi se tekma začela v predvidenem terminu ob 21. uri in se potem zaključila še pozneje, kot se je.
V finalu proti Liverpoolu je zbral kar devet obramb. Povečini je šlo za posredovanja na robu mogočega. “Je bila to najboljša predstava vratarja v zgodovini finalov lige prvakov?” so se po tekmi na stadionu Stade de France spraševali nekateri britanski mediji. Prav veliko zagotovo niso pretiravali.
Odgovoril je reviji, ki ga ni uvrstila med najboljših 10
“Marca je neka revija objavila članek o desetih najboljših vratarjih na svetu, mene ni bilo med njimi. Zdi se mi, da je to pomanjkanje spoštovanja. Nisem rekel, da sem najboljši. Alisson je sijajen vratar. Edouard Mendy, Jan Oblak, Ederson prav tako. Veliko je odličnih vratarjev, ne govorim, da sem številka ena, ampak po tako dobri sezoni bi si zaslužil, da bi bil vsaj blizu,” je frustracije iz sebe Courtois iztisnil po sobotnem finalu in imel zagotovo prav.
Ne samo v soboto, v tej sezoni med vratnicama Reala blesti. V ligi prvakov je v povprečju zbral 4,5 obrambe na tekmo in je njen najbolje ocenjeni vratar, to potrjuje tudi algoritem Sofascore, ki mu je za predstavo v pariškem finalu prilepil skorajda nedosegljivo oceno 9,5.
Kot najbolje ocenjeni vratar je končal tudi prvenstveno sezono v Španiji, kjer je z Realom postal prvak. Tam je na tekmo v povprečju sicer zbral 2,6 obrambe na tekmo.
Začetek pri Realu ni bil lahek
Prav zaradi tega je 200 centimetrov visoki Courtois že nekaj časa eden glavnih ljubljencev navijačev Reala, pa čeprav še ne tako dolgo nazaj ni bilo tako.
Ko je leta 2018 za 35 milijonov evrov prišel iz Chelseaja, sploh ne. V klub je prišel, ko je bil tam še vedno Keylor Navas, ki je Realu pred tem pomagal do treh evropskih naslovov v nizu. Za nameček so ga španski mediji hitro spomnili na žaljivke, ki jih je kot član Atletica izrekel na račun Reala.
Na Santiago Bernabeu je prišel kot najboljši vratar svetovnega prvenstva 2018 v Rusiji, a na igrišču tega ni upravičil. V prvem letu pri Realu ni blestel in zagata je postala še večja.
Na začetku sezone 2019/20, ko je z bledimi predstavami nadaljeval, je bilo še huje. Bil je na hudem udaru in pojavljalo se je vse več govoric o tem, da bo zagotovo odšel.
Vse lovorike Thibauta Courtoisa:
Genk: belgijski prvak (2010/11).
Atletico Madrid: španski prvak (2013/14), liga Europa (2011/12), evropski superpokal (2012), španski pokal (2012/13).
Chelsea: 2x angleški prvak (2014/15, 2016/17), pokal FA (2017/18), ligaški pokal (2014/15).
Real Madrid: liga prvakov (2021/22), 2x španski prvak (2019/20, 2021/22), 2x španski superpokal (2019/20, 2021/22), klubsko svetovno prvenstvo (2018).
Tekma, po kateri je kliknilo
Potem je prišla tekma 3. kroga skupinskega dela lige prvakov proti Galatasarayju. Real je na vedno zahtevno gostovanje v Istanbulu prišel z zgolj točko, ki jo je pred tem osvojil na tekmah proti PSG in Club Bruggu, tam pa z 1:0 zmagal predvsem po zaslugi sijajnih obramb Courtoisa.
“Takrat je kliknilo. Od takrat naprej sem dobil občutek, da me nihče več ne more premagati,” je pred časom priznal vratar, ki je nekaj dni pred finalom v Parizu dopolnil komaj 30 let in bo lahko na najvišji ravni branil še dolgo časa. Navijači Reala skačejo v zrak.
Če bo branil še naprej, kot brani v zadnjem času, bo pravi nabiralec lovorik v svojo bogato zbirko v naslednjih letih zagotovo še izboljšal. Že tako jih je zbral 15.
Prvič je postal evropski prvak. Enkrat je z Atleticom na zadnji stopnički izgubil. Leta 2014, ko je v finalu lige prvakov nastopil, star vsega 22 let, a že eden najboljših vratarjev na svetu.
Na najvišji ravni brani, odkar je imel komaj 19 let
Oblakov predhodnik je med vratnici Atletica stopil, ko je bil star komaj 19 let, in branil v najbolj zlatih letih klubske zgodovine. V treh letih je osvojil štiri lovorike, postal je tudi španski prvak in zmagovalec lige Europa.
Na vrata Atletica je sicer prišel kot član Chelseaja. Ta ga je poleti 2011 za osem milijonov evrov kupil, potem ko je Genku pomagal do naslova belgijskega prvaka. V belgijski prvi ligi je Courtois začel braniti s 16 leti in svojega mesta med vratnicama nikoli več ni izpustil.
Z 19 leti je debitiral v belgijski reprezentanci. Tudi tam številke ena ni več dal iz rok. Na svetovnem prvenstvu 2014 je prišel do četrtfinala, na evropskem prvenstvu 2016 prav tako, na svetovnem prvenstvu 2018 je osvojil bron, na lanskoletnem evropskem prvenstvu pa se še tretjič na velikih tekmovanjih obstal v četrtfinalu.
Letošnjega svetovnega prvenstva se lahko navijači Belgije zelo veselijo. S tako dobrim vratarjem utegne najbolj nadarjena generacija v zgodovini belgijskega nogometa naposled narediti preskok, ki ga od nje pričakujemo že kar nekaj let.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!