Kralji Evrope do 14. zvezdice, junaka Brazilec in Belgijec

Liga prvakov 28. Maj 202223:05 > 29. Maj 2022 0:18 0 komentarjev

Evropske nogometne sezone je konec, madridski Real pa je še 14. v zgodovini vladar nogometne Evrope! Junaka nove velike zmage belega baleta sta edini strelec Vinicius Junior in pa sijajni Thibaut Courtois, ki je v obup spravljal predvsem Mohameda Salaha.

Po kaotičnem dogajanju pred začetkom tekme, ko je bil veliki finale Lige prvakov prestavljen za več kot eno uro, je bilo uvodno dogajanje na zelenici precej mirno. Do 15. minute, ko je začel Liverpool silovito napadati. Stele Mohameda Salaha je zaustavljal Thibaut Courtois, pri poizkusu Sadia Maneja iz 20. minute mu je na pomoč priskočila še vratnica.

Real se je prebudil v zaključku polčasa in v 43. minuti je po zmedi v kazneskem prostoru Liverpoola žogo v mrežo Angležev pospravil Karim Benzema, a je redse rešil stranski sodnik, ki je označil prepovedan položaj. Ogled VAR-a je trajal kar nekaj časa, a ostalo je pri razveljavljenem zadetku.

Odločilna 59. minuta

Tudi v drugi polčas je Liverpool vstopil bolje, a povedel je Real. Trenutek odločitve je prišel v 59. minuti. Podajalec je bil Valverde, žogo pa je v mrežo Angležev potisnil Vinicius Junior. Kar se zadetkov tiče, je bil to trenutek odločitve, a najzaslužnejši za novo evropsko krono Madridčanov je fenomenalni Thibaut Courtois, ki je z nekaterimi naravnost čudežnimi posredovanji v obup spravljal napadalce redsov.

V zaključju tekme je Real odigral tako, kot zna samo najtrofejnejši evropski klub. S pametno igro so varovanci Carla Ancelottija obračun relativno mirno pripeljali do konca in še 14. v zgodovini postali evropski prvaki!

Dogajanje v živo – Liga prvakov, finale (Pariz)

Sobota, 28. maj:

Liverpool – Real Madrid 0:1 (0:0)

Vinicius Junior 59.

KONEC TEKME!

89. minuta: Zdaj je tekma tam, kjer jo je želel Real. Madridčani izkušeno kradejo sekundo za sekundo in so vse bližje novi evropski kroni.

82. minuta: Dober, boljši, Thibaut Courtois. Neverjetno, kaj počne Belgijec, ki je znova zaustavil stoodstotno priložnost Salaha.

81. minuta: Kar ne počisti obramba Reala zaustavi Courtois, tokrat je odbil ob poizkusu Jote.

80. minuta: Liverpool pritiska, a Real znova kaže podobo, kot jo poznamo. Pametno, organizirano branjenje belega baleta.

69. minuta: Thibaut Courtois je prvo ime tekme. Po podaji Jote je znova poizkusil Salah, a se Belgijec še enkrat več ni dal.

64. minuta: Še enkrat je udaril Mohamed Salah, a Courtois ima odgovor na vse poizkuse Egipčana. Nova izvrstna obramba.

59. minuta: GOOOOOL!!!! Vodstvo Reala!! doslej nevidni Vinicius Junior je izkoristil podajo Federica Valverdeja in žogo pospravil v Liverpoolovo mrežo! Znova je bilo tesno, a prepovedanega položaja tokrat ni bilo.

55. minuta: Tudi na začetku drugega polčasa je nevarnejši Liverpool. Obramba Reala ima ogromno dela.

ZAČETEK DRUGEGA DELA!

POLČAS V PARIZU!

43. minuta – Po zmedi v kazenskem prostoru Liverpoola je do žoge prišel Karim Benzema in jo poslal v prazno mrežo Liverpoola. Angleže je rešil stranski sodnik, saj je bil Francoz v prepovedanem položaju. VAR ogled je trajal kar nekaj časa. Zelo mejna situacija.

34. minuta – Courtois 3, Salah 0. Še en strel Egipčana, tokrat z glavo, ki pa ga je čuvaj mreže španskih prvakov zlahka ujel.

31. minuta – Real je pametno umiril dogajanje. Spet spremljamo “deja vu” prvih petnajstih minut in igro med obema kazenskima prostoroma.

20. minuta – Mane je stresel vratnico! Nova velika priložnost za Angleže, centimetri so ob strelu Sadia Maneja Liverpool ločili od vodstva.

16. minuta – Prva velika priložnost Liverpoola, preigraval je Alexander-Arnold, po njegovi podaji je s težkega položaja poizkusil Mohamed Salah, a je bil Courtois na mestu. Čez dobro minuto je Egipčan sprožil še enkrat, znova je bil na mestu vratar Madridčanov.

15. minuta – Začetno otipavanje napoveduje izenačen finalni obračun. Kdor je pričakoval eksplozijo nogometa od prve minute se je zmotil.

6. minuta – Precej miren začetek. K sreči, zaradi vsega kaosa namreč tisti, ki dogajanje spremljamo v živo, potrebujemo kratek oddih. 🙂

TEKMA SE JE NAPOSLED VENDARLE ZAČELA!

Prvi posnetki varnostnih ukrepov – Na družbenih omrežjih so se že pojavili posnetki metod, s katerimi poizkušajo varnostniki in policijo “rešiti” situacijo. Uporabljajo tudi solzivec.

Nogometa še ni, a šov se je začel – Čeprav začetek tekme še naprej prestavljajo, je svojo glasbeno točko začela zvezdnica Camila Cabello.

Vse več informacij o težavah – Tudi najbolje obveščeni nogometni novinar Fabrizio Romano poroča o težavah organizatorjev. Te je razkril Marvin Matip, brat nogometaša Liverpoola Joela Matipa: “Organizacija okrog stadiona ni vredna Lige prvakov. Uporaba solzivca na mestih, kjer so otroci in družine, je nedopustna!”

Kaos pred stadionom – Prihajajo prvi posnetki dogajanja pred stadionom. Navijači brez vstopnic skačejo čez ograje, varnostniki so popolnoma izgubili nadzor nad dogajanjem.

Tekma prestavljena še za 15 minut – po najnovejših informacijah, naj bi se tekma začela šele ob 21:30, pred stadionom pa vlada kaos. Ljudje brez vstopnic skačejo čez ograje, veliko je prerivanja in situacija je vse bolj nepredvidljiva. Kritik na račun organizatorjev ne manjka, oglasil se je tudi najbolj prepoznaven obraz nogometnega novinarstva Garry Lineker: “Tudi, če bi se trudili, ne bi mogli slabše organizirati dogodka.

Igralci se vračajo na ogrevanje: Ekipi sta se vrnili na zelenico, še vedno v opremi za ogrevanje. Kot vse kaže se bo čakanje še zavleklo.

Praznih še več tisoč sedežev – Na stadionu je tudi Sportklubova ekipe. Dejan Obrez ocenjuje, da je na stadionu še več kot 10.000 nezasedenih mest.

Nekateri navijači ne morejo na stadion – Vse več medijev poroča o tem, da težave pri vstopu na stadion še zdaleč niso nedolžne. Najdejo se celo tisti, ki trdijo, da je bila policija prisiljena uporabiti solzivec.

Potrjeno, tekma prestavljena za 15 minut – Poročali smo že o težavah Liverpoolčanov, ki so z avtobusom obtičali v pariški cestni gneči. Tekma se začela kasneje, kot je bilo sprva predvideno, težave imajo namreč tudi navijači, pred stadionom jih je zaradi temeljitega nadzora še vedno več kot 20.000.

Mladostni Liverpool – Bočni branilec Liverpoola Trent Alexander-Arnold bo postal najmlajši nogometaš v zgodovini, ki je zaigral v treh finalih Lige prvakov.

Izkušeni Real – Letošnja začetna postava Reala za veliki finale Lige prvakov je prva, v kateri so na najpomembnejši tekmi sezone kar štirje nogometaši, ki imajo v tem tekmovanju že več kot 100 nastopov. To so Toni Kroos, David Alaba, Luka Modrić in Karim Benzema.

Ancelotti za vpis v zgodovino – Trener Reala Carlo Ancelotti lovi že svojo četrto lovoriko v Ligi prvakov. Ta dosežek doslej ni uspel še nikomur. Trikrat sta sicer evropska prvaka kot trenerja postala tudi Zinedine Zidane (Real Madrid) in Bob Paisley (Liverpool).

Tretji medsebojni finale Reala in Liverpoola – leta 1981 so bili uspešni redsi, pred štirimi leti se je veselil Real.

Legenda Liverpoola se je poklonila žrtvam tragedije – ikona redsov, nekdanji sijajni nogometaš in trener rdečih Kenny Dalglish je pred tekmo položil venec na grb Liverpoola. Jutri bo namreč minilo 37 let od tragedije na belgijskem stadionu Heysel, v kateri je življenje izgubilo 39 ljudi. Na finalni tekmi pokala državnih prvakov med Juventusom in Liverpoolom se je zrušil del zidu.

Težave Liverpoolčanov pred tekmo – avtobus nogometašev Liverpoola je obtičal v prometnem zamašku pred tekmo. Še uro in pol pred tekmo je bilo prevozno sredstvo angleške ekipe precej daleč od stadiona.

Začetni postavi

Liverpool: Alisson, Alexander-Arnold, Van Dijk, Konate, Robertson, Thiago, Fabinho, Henderson, Diaz, Mane, Salah.

Real Madrid: Courtois, Carvajal, Militao, Alaba, Mendy, Casemiro, Kroos, Modrić, Valverde, Vinicius Junior, Benzema.