Junak iz sence: Obradović med najboljšimi v Konferenčni ligi

Evropa 26. Nov 202118:00 3 komentarji
Matko Obradović. FOTO: Guliverimages.

Matko Obradović, vratar Mure, je med najboljšimi vratarji v Konferenčni ligi glede na statistični učinek. Po številu obramb znotraj svojega kazenskega prostora je celo vodilni.

Po včerajšnji veliki zmagi Mure nad Tottenhamom, ki je močno odjeknila tudi v Evropi in je največje presenečenje 5. kroga Konferenčne lige, so bili v ospredju strelec zmagovitega gola Amadej Maroša, mladi Tomi Horvat, ki je z mojstrovino za vodstvo Mure navdušil v prvem polčasu, in njen trener Ante Šimundža, glavni podpisnik četrtkovega nogometnega čudeža v Mariboru.

Toda veliko zaslug za zmago ima zagotovo tudi Matko Obradović. Vratar Mure je sicer zbral le dve obrambi, kar je veliko manj od njegovega povprečja v tej sezoni. Tako je bilo predvsem zaradi odlične igre soigralcev, ki na igrišču stojijo pred njim.

Obrambi Mure vseh 90 in še nekaj minut skorajda ni spodrsnilo. Zgodilo se je le dvakrat. Obakrat na začetku drugega polčasa, ko je Tottenham po vstopu štirih novincev zaživel.

Najprej je Murino obrambo premešal eden največjih zvezdnikov gostov Heung-Min Son in prišel pred vratarja Mure, ta pa se je izkazal s sijajno obrambo in žogo odbil v kot. Po tem je do strela z glavo iz bližine prišel najboljši nogometaš gostov Harry Kane, a številke ena slovenskih prvakov spet ni premagal.

Statistika pravi, da je pri samem vrhu in enkrat tudi na njem

Obradović, v prejšnji sezoni izbran za najboljšega vratarja v prvi slovenski ligi, je na vseh petih tekmah Mure v Konferenčni ligi igral od prve do zadnje minute.

Prejel je enajst golov, a skoraj polovico na prvi tekmi proti Tottenhamu v Londonu, kjer je Mura izgubila z 1:5.

Tridesetletni je med najboljšimi vratarji novoustanovljenega evropskega klubskega tekmovanja.

Po številu obramb, do zdaj jih je zbral kar 22, je po podatkih Sofascora na drugem mestu med vsemi vratarji, ki so v krstni sezoni tekmovanja nastopil.

Po številu obramb znotraj kazenskega prostora, teh je bilo 14, je celo na prvem mestu.

Na prvem mestu je skupaj s še nekaj vratarji tudi pri številu prestreženih žog (to mu je uspelo dvakrat).

Na visokem drugem mestu je po številu razčiščevanj (osem), podobno pa velja tudi za dvoboje na tleh (dobil je dva).

Med elito, na tretjem mestu, je tudi pri skupnih (189) in točnih podajah (124).

Murin visok zadnji zid

Obradović je Murin visok zadnji zid, ki ga potrebuje vsaka dobra ekipa. Mura je to z rezultati v zadnjih letih nedvomno dokazala, da je.

Tudi in nemalokrat tudi predvsem po zaslugi svojega vratarja, ki je v njene vrste iz Maribora prišel leta 2018 in sodeloval pri vseh podvigih v zadnjih letih.

Pokalni in državni naslov, potem evropska jesen in zdaj še zgodovinska zmaga nad Tottenhamom.