Gol za pol milijona evrov in nepozabno zmago

Evropa 25. Nov 202121:00 > 26. Nov 2021 1:37 8 komentarjev

Mura je v 5. krogu evropske Konferenčne lige prišla do spektakularnega podviga. Z 2:1 je z golom rezervista Amadeja Maroše v sodnikovem dodatku premagala Tottenham in si prislužila pol milijona evrov nagrade.

Mura je v prekrasnem vzdušju – Ljudski vrt je bil razprodan, a na žalost je bilo ob omejitvah zaradi epidemije “le” 5500 gledalcev – svojim navijačem pripravila nepozaben evropski večer.

Možnosti za napredovanje so slovenski prvaki, ki jim v zadnjem času ne gre najbolje, do današnjega obračuna so na novo zmago čakali šest tekem, izgubili že pred tekmo, a so pokazali veliko željo in se neustrašno podali v boj z angleškimi zvezdniki.

Tottenhamova enajsterica vredna skoraj stokrat več

Zakaj so bili gostje pred tekmo velik favorit, je postalo jasno že ob bežnem pogledu na obe enajsterici. Čeprav je Antonio Conte, sloviti Italijan, ki je nedavno prevzel Tottenham, v prvo postavo umestil nekaj rezervistov (kapetana Huga Llorisa je tako med vratnicama zamenjal Italijan Pierluigi Gollini), je bila enajsterica gostov vredna kar 340 milijonov evrov. Murina pa skoraj stokrat manj, 3,9 milijona evrov.

Več kot tretjino tržne vrednosti je Tottenhamu prinesel 120 milijonov evrov vredni Harry Kane. Kapetan in drugi najboljši strelec v zgodovini Anglije je na prvi tekmi v Londonu, ki se je končala z domačo zmago s 5:1, zabil “hat-trick” v pol ure, tokrat pa je zvezdnika evropskega nogometa s številko 10 na hrbtu zasenčil fant, ki z enako številko igra za Muro.

Mojstrovina Tomija Horvata, ki je zasenčil zvezdnike

Tomi Horvat je po otipavanju v uvodnih minutah že v deveti minuti nevarno meril od daleč, a je žoga zletela čez gol. Dve minuti pozneje pa je poskrbel za mojstrovino, kakršnih smo vajeni od največjih mojstrov nogometne žoge.

Na desni strani kazenskega prostora Tottenhama je z eno potezo izigral branilca gostov Davisona Sancheza in ga osmešil, potem pa z levico s prefinjenim strelom atraktivno premagal Tottenhamovega vratarja. Mura je prišla do vodstva z 1:0!

Rdeč karton za Angleža po dobre pol ure igre

V 14. minuti bi bilo kmalu 1:1, potem ko je do strela z nekaj metrov pred golom Mure prišel Bryan Gil. Mladi Španec je poskusil z volejem, a k sreči zgrešil.

Malo za tem je prvi rumeni karton pri gostih prejel mladi Anglež Ryan Sessegnon, že 18 minut pozneje pa po nespametnem prekršku nad Žigo Kousom na nasprotnikovi polovici prejel še drugi rumen karton in moral predčasno z igrišča.

Navijači Mure so še drugič skočili v zrak in z aplavzom nagradili glavnega sodnika, Portugalca Antonija Nobreja, ki ni dopuščal grobe igre in hitro kaznoval skorajda vsak prekršek.

Z igralcem manj blizu izenačenja

Tottenham je bil po izključitvi še bolj nemočen in neviden, a smo v 37. minuti hitro spoznali, kako zelo nevaren je lahko ob tako kakovostnih posameznikih, ki jih ima.

Takrat je v na videz ne preveč nevarni situaciji, v kazenskem prostoru je bil obkrožen z branilci Mure, do žoge prišel Kane, potem pa se ekspresno obrnil in udaril po žogi. Na srečo je zletela malo mimo leve vratnice Matka Obradovića.

Do konca prvega dela igre smo videli še en poskus prefinjenega strela od daleč, meril je Nik Lorbek, a na žalost ni bil tako natančen kot njegov soigralec slabe pol ure pred tem.

Kljub temu so nogometaši Mure na odmor odšli zelo zadovoljni. Podobno pa seveda velja tudi za njihove navijače. Nagradili so jih z glasnim in zasluženim aplavzom.

Štiri menjave Antonia Conteja v 55. minuti

Conte ob polčasu kljub zaostanku, zanimivo, ni menjal, je pa to storil v 55. minuti in poskrbel za nevsakdanjo potezo. Zamenjal je namreč skorajda polovico enajsterice. Na igrišče sta pritekla tudi zvezdniška Južnokorejec Heung-Min Son in brazilski dribler Lucas Moura, ob njima pa sta v igro vstopila še izkušeni Eric Dier in Ben Davies.

Menjave so igro gostov pričakovano poživile. Že v 58. minuti je Son pokazal, zakaj je vreden 80 milijonov evrov in se sprehodil skozi obrambo Mure, a njenega zadnjega člena ni premagal. Obradović se je izkazal z izjemno obrambo in žogo odbil v kot. Po tem je vratar Mure po strelu Kana z glavo navdušil še enkrat, ostalo je pri 1:0.

Harry Kane pokazal, zakaj je Harry Kane

Po uvodnih naletih osvežene zasedbe Tottenhama so nogometaši Mure spet stopili na žogo in tekmo precej mirno peljali naprej. Do 72. minute. Potem pa je nepazljivost Murine obrambe izkoristil kdo drug kot Kane, ki je stekel v prostor, z desne strani prišel pred Obradovića in ga s prefinjenim strelom zlahka premagal. Mojster.

Trenutek življenja Amadeja Maroše

Ko je že kazalo, da se bo tekma končala z remijem, kar bi bil prav tako sijajen uspeh, pa je globoko v sodnikovem dodatku v protinapad stekel rezervist Mure Amadej Maroša, najprej spretno preigral nasprotnikovega branilca, potem pa zadel in poskrbel za najbolj nepozabno zmago v zgodovini Mure. In tudi eno največjih slovenskega klubskega nogometa.

Mura je po šestih tekmah suše do težko pričakovane zmage prišla na najbolj spektakularen možen način, njene prve točke v novoustanovljeni Konferenčni ligi pa bodo tudi dodobra napolnile njeno blagajno. Za zmago bo namreč prejela pol milijona evrov. Bravo!

Tottenham spet razočaral v Ljudskem vrtu

Tottenham? Še drugič ob drugem gostovanju v Ljudskem vrtu – leta 2012 je v Ligi Europa proti Mariboru remiziral z 1:1 – je doživel neprijetno prho, ki je bila tokrat še bolj hladna, za napredovanje v izločilne dele se bo moral še potruditi, računati pa bo moral tudi na pomoč Mure, ki bo v zadnjem krogu gostovala pri Vitesseju. Ta je z enakim številom točk, sedmimi, z Londončani trenutno na drugem mestu skupine.

Mura – Maribor 2:1 (1:0)

Stadion Ljudski vrt, gledalcev 5500, sodniki: Carvalho Nobre, Ribeiro, Vila Pereira (vsi portugalska).

Strelci: 1:0 Horvat (11.), 1:1 Kane (72.), 2:1 Maroša (90.).

Mura: Obradović, Pucko, Kozar (od 62. Ouro), Horvat (od 87. K. Cipot), Kous, Karamarko, Lorbek, Mulahusejnović (od 63. Maroša), Karničnik, Šturm (od 77. Lotrič), Gorenc.

Tottenham: Gollini, Doherty (od 54. Moura), Sanchez, Kane, Bryan Gil (od 54. Davies), Rodon (od 55. Dier), Sessegnon, Alli (od 54. Son), Tanganga, Ndombele (od 76. Hoejbjerg), Skipp.

Rumeni kartoni: Gorenc, Kozar, Mulahusejnović, Karamarko, Šturm, Lorbek, Maroša; Sessegnon, Alli.
Rdeč karton: Sessegnon (31.).