Sedaj se nogometni ples milijonov šele zares začenja

Liga prvakov 14. Feb 20237:00 0 komentarjev
pokal lige prvakov

Z današnjima dvobojema med PSG in Bayern Münchnom ter Milanom in Tottenhamom se pričenjajo izločilni boji lige prvakov. Elitno klubsko tekmovanje se po treh mesecih zimskega spanca vrača na opazno predrugačen evropski nogometni oder.

Dogajanje v nogometu kljub premoru v ligi prvakov še zdaleč ni zastalo. Spomnimo, decembra se je Lionel Messi z Argentino veselil svojega prvega naslova svetovnega prvaka, še svojega drugega bi skoraj osvojil njegov klubski soigralec Kylian Mbappe, a ostal praznih rok.

Na klubski sceni je Real Madrid v soboto že petič postal svetovni klubski prvak, Napoli koraka proti svojemu prvemu naslovu v italijanskem prvenstvu po kar 68 letih, izven nogometnih igrišč pa Manchester Cityju grozi nova kazen zaradi kršenja finančnih pravil, medtem ko se Evropska nogometna zveza (Uefa) ponovno sooča z grožnjo, ki jo predstavlja projekt superlige.

Za uvod ponovitev finala iz leta 2020

Vse našteto le še priliva olje na ogenj drami v ligi prvakov, ki vstopa v najbolj razburljiv del tekmovanja – izločilne boje. Za izjemen obračun utegne že na uvodni večer osmine finala postreči par PSG – Bayern München. V ponovitvi finala iz leta 2020 se bosta med seboj pomerila kluba, ki sta med najbolj zasluženimi, da zloglasni projekt superlige (še) ni zaživel.

PSG, Bayern
PSG in Bayern sta se nazadnje pomerila v četrtfinalu pred dvema letoma. (Foto: AP Photo/Matthias Schrader/Guliverimage)

A eno od najtežje pričakovanih tekem leta bo zagotovo izpustil najboljši vratar skupinskega dela tekmovanja Manuel Neuer, pod velikim vprašajem pa je pri PSG tudi nastop prvega strela temovanja Mbapeja. Francoz, ki je na petih jesenskih tekmah lige prvakov dosegel sedem zadetkov, se je minuli mesec poškodoval, a se v ponedeljek vrnil k treningom, medtem ko je Nemec po zlomu noge med smučanjem že končal sezono.

Messijev lov na peti evropski naslov

Povrhu oma pri Parižanih, ki so po dveh zaporednih prvenstvenih porazih zašli v krizo, zdravstvene težave tudi Messi. Argentinec se je poškodoval v pokalnem obračunu sredi preteklega tedna, a naj bi danes vseeno kandidiral za nastop na tekmi. Sedemkratnemu dobitniku zlate žoge se je po slavju v Katarju odvalil velik kamen od srca, a še vedno stremi k osvojitvi svojega petega naslova v ligi prvakov.

Lionel Messi
Lionel Messi na ponovno osvojitev lige prvakov čaka že vse od leta 2015. (Foto: AP Photo/Martin Meissner/Guliverimage)

Petintridesetletnik je bil nazadnje na vrhu Evrope leta 2015 z Barcelono, ko je bila v svojem prvem letu mandata vlada Mira Cerarja, Velika Britanija je bila še vedno članica Evropske unije, Jose Mourinho pa je s Chelseajem osvojil naslov angleškega prvaka. Lani je Messi v osmini finala s PSG izpadel proti Realu Madridu, še precej bolj grenki spomini pa ga vežejo na zadnji dvoboj proti Bayernu, ki ga je v pandemičnem letu 2020, ko je igral še za Katlonce, v četrtfinalu ponižal s kar 8:2.

Številni velikani v težavah

Eden od čarov lige prvakov je sicer zagotovo tudi ta, da ekipa, ki jo izžrebaš po zaključenem skupinskem delu, ni vedno enaka tisti, s katero se nato pomeriš v februarju. Ko je bil v začetku novembra na sedežu Uefe opravljen žreb parov najboljših 16 ekip, je takrat še neporaženi Real za tekmeca dobil že tedaj nekonsistentni Liverpool. A Madridčani so odtlej izgubili na treh od osmih prvenstvenih tekmah, njihov zaostanek za vodilno Barcelono pa se je povečal na enajst točk.

A če imajo aktualni evropski prvaki ta čas z drugim mestom v španskem prvenstvu še vedno zagotovljeno neposredno uvrstitev v ligo prvakov, to ne velja za Chelsea, Liverpool in Tottenham, v zelo podobni zagati kot že našteti angleški predstavniki pa so se znašli tudi Milan, Eintracht Frankfurt in Brugge.

Chelsea se je v skupinskem delu pomeril tudi s Salzburgom Benjamina Šeška. (Foto: Guliverimage)

Za Liverpool in Chelsea, zmagovalca lige prvakov v letih 2019 in 2021, je uvrstitev v finale 10. junija in ponovna osvojitev naslova nemara edina možnost, da se v skupinskem delu tekmovanja znajdeta tudi v prihodnji sezoni. Okoli 100 milijonov evrov, kolikor jih na koncu od Uefe prejme zmagovalec, bi se še kako razveselili Londončani, ki so pozimi za okrepitve zapravili kar 329 milijonov evrov.

Benfica in Napoli kot tiha favorita?

Da so presenečenja v ligi prvakov vselej mogoča, sta jeseni dokazala Napoli in Benfica, ki sta v svojih skupinah končala pred favoritoma Liverpoolom in PSG, s tem pa se v osmini finala izognila velikim favoritom za končno zmago Realu Madridu, Bayernu in Manchester Cityju. Italijani 21. februarja gostujejo pri Eintrachtu, Portugalci pa to sredo pri Bruggeu.

Tako Neaplejčani kot Lizbončani so ohranili dobro formo tudi po zaključku svetovnega prvenstva in so glavni kandidati za osvojitev domačega naslova. A če je Napoli pozimi zadržal večino igralcev, je Benfica s prodajo Enza Fernandeza Chelseaju za 120 milijonov evrov poskrbela celo za nov britanski rekord.

Enzo Fernandez
Enzo Fernandez bo v izločilnih bojih lige prvakov Benficin dres zamenjal za Chelseajevega. (Foto: Profimedia)

Kljub temu 37-kratni portugalski prvaki v obračunu proti Belgijcem ostajajo favoriti. Slednji so decembra zaradi slabih predstav v domačem prvenstvu odpustili trenerja Carla Hoefkensa, na njegovo mesto pa postavili Scotta Parkerja, ki je svojo zadnjo tekmo pred prihodom v Belgijo odvodil proti Liverpoolu in z Bournemouthom izgubil s kar 0:9.

Od Slovencev v igri le še dvojica

Če so še jeseni med evropsko elito nastopali štirje Slovenci, ostajata v igri za prestižno lovoriko le še dva. Benjamin Šeško je s Salzburgom v skupini E s Chelseajem, Milanom in zagrebškim Dinamom zasedel tretje mesto in bo evropsko pomlad nadaljeval v drugorazredni evropski ligi, še slabše pa se je odrezal Atletico Madrid Jana Oblaka, ki je v obračunih proti Portu, Bruggeu in Bayerju iz Leverkusna zasedel zadnje mesto v skupini B.

Kevin Kampl
Leipzig Kevina Kampla se bo prihodnji torek pomeril proti Manchester Cityju. (Foto: Guliverimage)

Na nastop v istanbuslkem finalu tako še vedno upa Samir Handanović, ki bo z Interjem prihodnji torek gostil Porto, še precej zahtevnejša naloga pa čaka Kevina Kampla, saj se bo z Leipzigom pomeril proti zvezdniškemu Manchester Cityju.