Fant, ki je čez noč stopil v čevlje Henryja in Mbappeja

Nogomet 29. Dec 202212:18 0 komentarjev
Eliesse Ben Seghir. FOTO: Profimedia.

Včeraj je v Franciji nase močno opozoril komaj 17-letni Eliesse Ben Seghir, ki je ob debiju v tamkajšnji Ligue 1 navdušil z dvema goloma in Monacu prinesel zmago nad Auxerrom s 3:2. Kdo je ta francoski najstnik maroških korenin, ki ga primerjajo s Thierryjem Henryjem in Kylianom Mbappejem?

Monaco, ki se bori za Ligo prvakov, je včeraj gostoval pri Auxerru, ki je pri dnu lestvice, in bil v slabem položaju. Ob polčasu je bil rezultat 1:1, Monačani pa so sprva celo zaostajali. Vse se je na glavo postavilo v drugem polčasu, ko je na igrišče pritekel Eliesse Ben Seghir in jih popeljal do zmage.

Najprej je v 58. minuti zadel za vodstvo Monaca z 2:1, nakar je Auxerre zadel še drugič in poravnal izid, v 85. minuti pa je francoski napadalni vezist maroških korenin udaril še drugič in z drugim golom na tekmi postal junak večera. Na dan tekme je bil star komaj 17 let in 315 dni, s čimer je postal najmlajši nogometaš, ki je dosegel vsaj dva gola na katerikoli tekmi najboljših desetih evropskih lig.

“Ni me presenetil. Vedeli smo, česa je zmožen. Je zelo kakovosten nogometaš. Ko je tako, ni pomembno, koliko je igralec star. Ni razlik med 17 in 30-letnikom. Če znaš, znaš. On nogomet zna igrati zelo dobro. Vesel sem, da je danes zablestel,” je svojemu novemu zvezdniku po tekmi laskal tudi trener Monaca Philippe Clement.

Thierry Henry v dresu Monaca. FOTO: Profimedia.

Slovita napadalca, ki sta zrastla pri Monacu

Ben Seghir je produkt nogometne šole Monaca, skozi katero je šlo že nekaj velikih imen. Največji sta zagotovo Kylian Mbappe in Thierry Henry, dva velikana francoskega nogometa, ki sta prve korake na poti do večne slave naredila prav na stadionu Louisa II. v Monaku.

Henry, s 51 goli drugi najboljši strelec v zgodovini francoske reprezentance, s katero je bil svetovni in evropski prvak, je bil član Monaca med letoma 1995 in 1999. Zanj je odigral 141 tekem in dosegel 28 golov.

Mbappe, z osmimi goli najboljši strelec letošnjega svetovnega prvenstva v Katarju, je eden najboljših nogometašev zadnjega obdobja na svetu. Član Monaca je bil med letoma 2013 in 2017, zanj pa v 60 nastopih dosegel 27 golov, potem pa za kar 180 milijonov evrov prestopil v PSG.

Veselje po enem od dveh golov proti Auxerru. FOTO: Profimedia.

Nogometna družina iz Saint Tropeza

Eliesse Ben Seghir je bil rojen v Saint Tropezu in ima maroške korenine, prihaja pa iz nogometne družine. Profesionalni nogometaš je tudi njegov dve leti starejši brat Salim Ben Seghir, ki je član Marseilla, za katerega je v tej sezoni odigral eno tekmo.

Mlajši Ben Seghir je v Monacu zdaj pri dveh, po prikazanem v sredo zvečer pa si že v nadaljevanju sezone lahko obeta nove priložnosti. Profesionalno pogodbo z Monacom je sicer podpisal letos poleti, prvič pa se v kadru članske ekipe znašel že na tekmi prvega prvenstvenega kroga proti Strasbourgu v začetku avgusta, ko je obsedel na klopi in ni dobil priložnosti za igro.

Konec je oktobra je brez priložnosti in na klopi ostal tudi na tekmi Lige Europa proti Ferencvarošu, medtem ko je teden dni pozneje ob zmagi nad Crveno zvezdo zaigral. Na igrišče je vstopil v sodnikovem dodatku. Včeraj se je znova pojavil na seznamu članske ekipe Monaca, prvič dobil pravo priložnost za igro in takoj zablestel. Francozi že sanjajo, da so dobili novega Henryja oziroma Mbappeja …