Evropski prvaki so postavili nov svetovni rekord

FIFA Svetovno Prvenstvo 5. Sep 202122:47 > 23:11 1 komentar
Giorgio Chiellini, kapetan Italije, ki je nepremagljiva že 36 tekem v nizu. FOTO: Guliverimages.

S tekmami v skupinah B, C, E, I in J se je nadaljujal peti krog kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2022. Češka odbojkarska reprezentanca je bila na evropskem prvenstvu v skupini B po zmagi nad Slovenijo na pragu še enega presenečenja. Italija je brez zadetkov remizirala v Švici in postavila nov svetovni rekord. Neporažena je igrišče zapustila že 36. tekmo v nizu, kar na reprezentančni ravni ni uspelo še nikomur. Slovenija je v soboto v Stožicah z 1:0 premagala Malto.

Italijani, ki so na petih tekmah dosegli tri zmage in dva neodločena izida, ostajajo na prvem mestu v skupini C z 11 točkami, drugouvrščena Švica ima štiri točke, a tudi dve tekmi manj. Na drugi tekmi v tej skupini je Bolgarija premagala Litvo z 1:0.

Ena najbolj zanimivih tekem je bila v Bruslju, kjer je Belgija v okviru skupine E bila boljša od Češke s 3:0. Na drugi tekmi je Wales na krilih Garetha Bala, ki je v Minsku dosegel “hat-trick”, premagal Belorusijo s 3:2. Valižanski zvezdnik je odločilni gol dosegel v tretji minuti sodnikovega podaljška.

V kvalifikacijah za svetovno prvenstvo v Katarju ima poleg Danske v skupini F le še Anglija 100-odstotni izkupiček v skupini I. Osmoljenka letošnje finalne tekme na letošnjem evropskem prvenstvu je danes na Wembleyju premagala Andoro s 4:0. V tej skupini sta bili še dve tekmi, drugouvrščena Poljska je s 7:1 odpihnila San Marino, Albanija pa je bila z 1:0 boljša od Madžarske.

V skupini B je Španija, ki je na zadnji tekmi v kvalifikacijah za svetovna prvenstva izgubila po dolgih 28 letih, s 4:0 odpravila Gruzijo. Kosovo in Grčija sta v Prištini remizirala z 1:1.

Nemčija se je po zmagi nad do današnje medsebojne tekme vodilno Armenijo s 6:0 in se znova prebila na čelo v skupini J. Islandija in Severna Makedonija sta se razšla z neodločenim izidom 2:2, Romunija pa pričakovano ni imela težav proti Lihtenštajnu in je slavila z 2:0.

Slovenija se je mučila, Kek rekorder

Slovenija je bila na delu v soboto in proti Malti prišla do druge zmage. Slovenija je v tekmo šla brez kaznovanega Josipa Iličića, je prikazala precej bledo nogometno predstavo. V prvem polčasu so bile priložnosti redke, monotonijo je pred odmorom razbil Sandi Lovrić, ki je z bele točke dosegel svoj tretji gol v dresu z državnim grbom. Enajstmetrovko je s prekrškom nad Miho Mevljo zakrivil Pepe.

Selektor Slovenije Matjaž Kek se je še desetič v nizu izognil porazu, kar je rekord.

Tudi v drugem polčasu igra Slovenije ni stekla, nekajkrat so celo zapretili gostje in tudi zadeli, a jim je veselje preprečila dvignjena zastavica stranskega sodnika, ki je pravilno dosodil prepovedani položaj. Tik pred iztekom časa je imela Slovenija na voljo še drugo enajstmetrovko na tekmi. Prednost bi lahko podvojil Andraž Šporar, a mu je Henry Bonello obranil strel z bele točke.

Čeprav z igro svojih varovancev ne more biti zadovoljen, se je selektor Matjaž Kek po tekmi lahko tolažil z dejstvom, da je postal nov rekorder. Še desetič v nizu na domači tekmi ni izgubil, kar do zdaj Sloveniji še ni uspelo.

Slovenija je po zmagi pri sedmih točkah in trenutno na tretjem mestu lestvice skupine H. Tik za njo je Slovaška, ki je zbrala točko manj in je v tem krogu doma izgubila proti Hrvaški. Gol za zmago naših južnih sosedov je v 86. minuti dosegel Marcelo Brozović. Hrvati in Rusi, ki so slavili na Cipru, so na vrhu lestvice z desetimi točkami.

Po tekmi Slovenija – Malta:

Evropska tekma večera s slovensko vlogo

Poleg tekme, v katero je bilo s strani slovenskih ljubiteljev športa uprtih največ oči, je bilo v soboto širom Evrope na sporedu 12 srečanj kvalifikacij za nastop na prihodnjem SP v nogometu.

#related-news_0

V skupini A so se Irci z Azerbajdžanom razšli z remijem, potem ko so izenačenje lovili v drugem polčasu (1:1). Srbi pa so s 4:1 odpravili Luksemburg.

Finci so z golom Pohjanpaluja porazili Kazahstan, v skupini D je bilo pričakovano vroče še v Kijevu, kjer so aktualni prvaki Francozi (tekmo sodi slovenski delivec pravice Slavko Vinčić) do točke prišli z golom Anthonyja Martiala v drugem polčasu. Z remijem so se Francozi pred tremi dnevi razšli tudi proti Bosni in Hercegovini. Kljub temu galski petelini ostajajo na vrhu lestvice.

V skupini F so za odmeven izid poskrbeli Izraelci, ki so s kar 5:2 odpravili Avstrijce. Tako so skočili na 2. mesto, medtem ko na vrhu še naprej kraljujejo Danci, dobili so vseh pet dosedanjih dvobojev.

V skupini G je bil na delu Erling Haaland, ki je prispeval prvi gol za Norvežane ob zmagi proti Latviji (0:2). Turki so ugnali Gibraltar in Nizozemci Črnogorce.