Uspešen debi Flicka, šok za Špance, Mbappe poškodovan

Nogomet 2. Sep 202122:55 > 23:20 0 komentarjev
Hansi Flick je na nemški klopi debitiral z zmago v Lihtenštajnu. Foto: Frank Hoermann

V četrtek je bilo na sporedu že 12 kvalifikacijskih tekem za nastop na svetovnem prvenstvu 2022. Nemci so prvič pod vodstvom Hansija Flicka z 2:0 premagali Lihtenštajn, evropski prvaki Italijani so le remizirali z Bolgari, Angleži so v drugem polčasu razbili Madžare (4:0), Švedi pa so po preobratu šokirali Španijo (2:1).

Španci so obračun na gostovanju v Solni odlično odprli in povedli že v peti minuti prek Carlosa Solerja, a veselje gostov ni trajalo dolgo, saj so domači prek Isaka izenačili že minuto kasneje. Švedi so v drugem polčasu še enkrat zatresli mrežo favoriziranih Špancev in prišli do odmevne zmage. V polno je zadel Viktor Claesson in Švede popeljal do tretje zaporedne zmage v teh kvalifikacijah. Skandinavci so zdaj prvi kandidati za prvo mesto v skupini B in neposredno uvrstitev na SP.

Viktor Claesson je razžalostil favorizirano furijo. Foto: Nils Petter Nilsson

Malce so se opekli tudi evropski prvaki Italijani, ki so le remizirali z Bolgari (1:1), medtem ko so bili preostali favoriti suvereni. Angleži so v Budimpešti razbili Madžare (4:0), Belgijci so po začetnem šoku – v 2. minuti je polno zadel vezist Domžal Mattias Kait –  na koncu s 5:2 odpravili Estonijo, Nemci pa so z novim selektorjem Hansijem Flickom z 2:0 premagali Lihtenštajn.

Slovenci remizirali s Slovaki

Slovenija je svoje delo opravila že v sredo. V Ljubljani je remizirala s Slovaki (1:1). Dvoboj v Stožicah, ki si ga je v živo ogledalo malo gledalcev, v prve pol ure igre ni navdušil. Vse se je spremenilo v 32. minuti, ko je zaspano nogometno predstavo prebudil Robert Boženik, ki je zadel iz praktično prve priložnosti Slovaške na tekmi.

Slovenci so nemudoma prestavili v višjo prestavo in si pripravili nekaj priložnosti, daleč največjo je zapravil Jan Mlakar, ki ni zadel iz neposredne bližine, potem ko mu je imenitno žogo poslal Benjamin Šeško.

Slovenci so po pritisku vendarle našli pot do mreže še pred polčasom. Petar Stojanović je vtekel za obrambo Slovaške, našel ga je Josip Iličić, bočni branilec Slovenije pa na 28. nastopu dosegel svoj prvi gol za izbrano vrsto.

Sandi Lovrić, foto: Guliverimage.
Veselje Slovakov po golu Roberta Boženika. foto: Guliverimage.
Jan Oblak je bil premagan četrtič v teh kvalifikacijah.
Slovenija - Slovaška, foto: Guliverimage.
Petar Stojanović, foto: Guliverimage.
Jan Mlakar je zapravil veliko priložnost za izenačenje, foto: Guliverimage.
Veselje strelca za Slovenijo Petra Stojanovića.
Slovenska nogometna reprezentanca.
Slovenci so remizirali proti Slovakom, a so bili bližje porazu kot zmagi.
Slovenski navijači v Stožicah.
Selektor Slovenije Matjaž Kek
Benjamin Šeško, foto: Guliverimage.
V reprezentanco Slovenije se vrača Josip Iličić.

Na začetku drugega polčasa so še drugič na tekmi okvir gola stresli gostje. Z glavo je prečko nastreljal Juraj Kucka. V nadaljevanju so bili podjetnejši Slovenci, a si v zadnjih 20 minutah niso priigrali omembe vredne priložnosti.

Na preostalih dveh tekmah skupine H sta se Rusija in Hrvaška razšli z remijem (0:0), Malta pa je s 3:0 porazila Ciper. Na vrhu lestvice sta Rusija in Hrvaška s sedmimi točkami iz štirih tekem, Slovaki so pri šestih točkah, Slovenija, Malta in Ciper pa so zbrali po štiri.

Septembrski ciklus: Slovenijo v septembru v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo leta 2022 čakajo tri tekme. Po tekmi s Slovaško, v soboto, 4. septembra, ob 18.00 Slovenci gostijo še Malto, ciklus pa bodo sklenili v torek, 7. septembra, ko jim bo ob 20.45 v Splitu nasproti stala svetovna podprvakinja Hrvaška.

Vse pred tekmo Slovenija – Slovaška:

Ronaldo rešitelj Portugalske, poškodba Mbappeja

V sredo so se na zelenice podali nogometaši petih kvalifikacijskih skupin. Poleg skupine H so bili na delu tudi v skupini A, kjer je bil v ospredju dvoboj Portugalske in Irske. Cristiano Ronaldo je že v 15. minuti zapravil enajstmetrovko, Irci pa so pred odmorom povedli. Prav Ronaldo je bil nato junak Portugalcev, v 89. minuti je zadel za izenačenje in v 96. minuti še za zmago. Portugalec je s tem podrl tudi absolutni rekord v doseženih zadetkih za reprezentanco (111).

Kylian Mbappe. Foto: AP Photo/Jean-Francois Badias

Vroče je bilo tudi v skupini D. Kazahstan se je v 96. minuti razveselil izenačujočega gola proti Ukrajini (2:2). Francozi so le remizirali proti BiH (1:1), dan kasneje pa izgubil še Kyliana Mbappeja, ki se je zaradi poškodbe mečne mišice že vrnil v PSG, poroča L’Equipe.

V skupini F so Danci z 2:0 ugnali Škote v tekmi, ki je odločala o skoku na prvo mesto. V skupini G pa sta se v derbiju večera Norveška in Nizozemska razšli z remijem (1:1).

Kvalifikacije za SP, skupina H:

Sreda, 1. september:
Slovenija – Slovaška 1:1 (1:1)
Strelca: 0:1 Boženik 32., 1:1 Stojanović 42.

Rusija – Hrvaška 0:0

Malta – Ciper 3:0 (1:0)
Strelca: 1:0 Attard 44., 2:0 Mbong 46., 3:0 Attard 54.
RK: Soteriou (40./Ciper)

Kvalifikacije za SP, skupina A:

Portugalska
– Irska 2:1 (0:1)
Strelca: 0:1 Egan 45., 1:1 Ronaldo 89., 2:1 Ronaldo 96.

Luksemburg – Azerbajdžan 2:1 (0:1)
Strelci:1:0 Pinto 8-, 2:0 Rodrigues 28., 2:1 Makhmudov 67.

Kvalifikacije za SP, skupina B:

Četrtek, 2. septembra:
Gruzija – Kosovo 0:1 (0:1)
Strelec: Khocholava 18./a.g.

Švedska – Španija 2:1 (1:1)
Strelci: 0:1 Soler 5., 1:1 Isak 6., 2:1 Claesson 57.

Kvalifikacije za SP, skupina C:

Četrtek, 2. septembra ob 20.45:
Italija – Bolgarija 1:1 (1:1)
Strelca: 1:0 Chiesa 16., 1:1 Iliev 39.

Litva – Severna Irska 1:4 (0:1)
Strelci: 0:1 Ballard 20., 0:2 Washington 52., 1:2 Baravykas 54., 1:3 Lavery 67., 1:4, McNair 82.

Kvalifikacije za SP, skupina D:

Kazahstan – Ukrajina 2:2 (0:1)
Strelci: Valiullin 74., 96.; Jaremčuk 2., Sikan 93.

Francija – Bosna in Hercegovina 1:1 (1:1)
Strelca: 0:1 Džeko 36., 1:1 Griezmann 40.
RK: Kounde (51./Francija)

Kvalifikacije za SP, skupina E:

Estonija – Belgija 2:5 (1:2)
Strelci: 1:0 Kait 2., 1:1 Vanaken 22., 1:2 Lukaku 29., 1:3 Lukaku 52., 1:4 Witsel 65., 1:5 Foket 76., 2:5 Sorga 83.

Moldavija – Avstrija 0:1 (0:1)
Strelca: 0:1 Baumgartner 45., 0:2 Arnautović 94.

Ferski otoki – Izrael 0:4 (0:2)
Strelca: 1:0 Zahavi 12., 2:0 Zahavi 44., 3:0 Dabbur 52., 4:0 Zahavi 92.

Kvalifikacije za SP, skupina G:

Norveška – Nizozemska 1:1 (1:1)
Strelca: 1:0 Haaland 20., 1:1 Klaassen 37.

Turčija – Črna gora 2:2 (2:1)
Strelci: 1:0 Under 9., 2:0 Yazici 31., 2:1 Marušić 40., 2:2 Radunović 97.

Latvija – Gibraltar 3:1 (1:0)
Strelci: 1:0 Gutkovskis 50., 1:1 De Barr 71., 2:1 Gutkovskis 85., 3:1 Ciganiks 89.

Kvalifikacije za SP, skupina I:

Madžarska – Anglija 0:4 (0:0)
Strelci: 0:1 Sterling 55., 0:2 Kane 63., 0:3 Maguire 69., 0:4 Rice 87.

Poljska – Albanija 4:1 (2:1)
Strelci: 1:0 Lewandowski 12., 1:1 Cikalleshi 25., 2:1 Buksa 44., 3:1 Krychowiak 54., 4:1 Linetty 89.

Andora – San Marino 2:0 (2:0)
Strelca: 1:0 Vales 18., 2:0 Vales 24.