Slovenija na pragu zmage, na koncu do velike točke

Nogomet 20. Jan 202219:15 > 22:25 4 komentarji

Euro 2022 na Nizozemskem je odprla tudi slovenska futsal reprezentanca, ki se je pomerila proti favoriziranemu Kazahstanu. Dolgo časa je kazalo celo na senzacijo in veliko zmago Slovenije, toda nesrečen avtogol je Kazahstancem prinesel izenačenje in delitev točk na uvodnem obračunu (4:4). Z remijem se je končala tudi druga tekma v skupini B, Italija in Finska sta se razšli z rezultatom 3:3.

Slovenska izbrana vrsta je svoje sedmo evropsko prvenstvo odprla z dobro predstavo. Kazahstan velja za favorita skupine in je tako zadnje evropsko kot tudi svetovno prvenstvo sklenil v polfinalu. Za Slovenijo je to pomembna točka, pa čeprav je dolgo časa kazalo celo na vse tri točke.

Predstavo vzbuja upanje na preboj v izločilne boje, kar je glavni cilj slovenske vrste. Za to mora Slovenija v skupini osvojiti eno od prvih dveh mest.

Uvod tekme je pričakovano minil v terenski pobudi favoriziranih Kazahstancev, ki pa pri strelih niso bili dovolj natančni. Vse bolj pa je nase začela opozarjati tudi slovenska vrsta, v osmi minuti je bila blizu zadetku, ko je Alen Fetić izvedel kot z desne strani, na drugi vratnici pa se je žoga od trebuha Mateja Fiderška odbila v okvir vrat, ki so ga Slovenci v prvem polčasu zadeli dvakrat.

Slovenci povedli

Tri minute pozneje pa so Slovenci tudi povedli, vratar gostov Leo Higuita, ki često sodeluje v samih napadih, je na sredini igrišča izgubil žogo, to pa je Denis Totošković nato poslal v prazno mrežo. Minuto zatem so Kazahstanci ostali brez Alberta Akbalikova, saj je ta dobil rdeči karton po trku z vratarjem Slovenije Nejcem Brzelakom.

Številčne prednosti nato Sloveniji ni uspelo unovčiti, čeprav je imela še kar nekaj priložnosti, med drugim je Teo Turk zgrešil povsem iz bližine. So pa tekmeci izenačili v 16. minuti, ko je z volejem zadel Douglas Junior.

Toda v 23. minuti je Fideršek poskrbel za novo vodstvo Slovenije s še lepšim golom, ko je po kotu z desne strani žogo z volejem poslal pod stičišče prečke in vratnice kazahstanskih vrat. Toda tudi tokrat so Kazahstanci hitro izenačili, ko je z roba kazenskega prostora po tleh zadel Biržan Orazov.

Blizu senzacije

V 31. minuti pa so Slovenci še tretjič na tekmi povedli, takrat je v napad povlekel Žiga Čeh, ki se je otresel Douglasa Juniorja in žogo mimo Higuite poslal v mrežo za 3:2. Še več, dve minuti pozneje je Turk po lepem preigravanju povišal na 4:2.

Kazahstan se je v 36. minuti vrnil v igro, ko je zadel Žomart Tokajev, malce zatem so tekmeci zadeli še prečko, v 39. minuti pa so izenačili prek Douglasa Juniorja ter prišli do točke.

“Po prvi tekmi na letošnjem evropskem prvenstvu nimam grenkega priokusa. Na igrišču smo pustili vse, kar imamo. Čestitam ekipi za fantastično tekmo proti odličnemu tekmecu. Ves čas sem verjel v to našo ekipo, vedel sem, da imamo kakovostne fante, ki znajo igrati vrhunski futsal. Maksimalno jim zaupam, danes so to le potrdili. V nadaljevanju tekme nisem mogel računati na Gašperja Vrhovca, ki ima težave z mišico. Sam je zahteval menjavo, ni zmogel naprej na tej ravni. S tem je pokazal odgovornost do ekipe. Pred nami so dnevi, ki jih moramo izkoristiti za dobro regeneracijo, s sabo imamo vrhunskega strokovnjaka s Hrvaške, ki bo opravil svoje delo. Potem sledi priprava na Italijo, da pridemo spet z identično intenziteto na tekmo,” je po uvodni tekmi dejal selektor Slovenije Tomi Horvat.

Presenetljivo se je tudi večerna tekma končala z remijem. Finska in Italija sta se razšli s šestimi goli, a brez zmagovalca (3:3). V četrtfinale se uvrstita najboljši ekipi v vsaki skupini. Naslednja tekma čaka Slovenijo v ponedeljek, ko bo igrala z Italijo.