Prodaja najbolj nadarjenih igralcev v Evropo ima hude posledice za brazilski nogomet, ki po mnenju nogometnih poznavalcev vse bolj tone v sivo povprečje.
Brazilski nogomet se spopada z vse večjo krizo. Tamkajšnja moška olimpijska reprezentanca je letos ostala brez nastopa v Parizu, vse prej kot navdušujoče pa so tudi predstave njihove vrste v kvalifikacijah za nastop na svetovnem prvenstvu, kjer se po šestih odigranih tekmah nahaja na za mnoge nesprejemljivem šestem mestu.
Samozavest so si Brazilci vsaj nekoliko povrnili z zmago na marčevski prijateljski tekmi proti Angliji, na kateri je kot selektor debitiral Dorival Junior. A pri tem ni zanemarljivo, da je 61-letnik postal že peti trener na klopi petkratnih svetovnih prvakov v zadnjih dveh letih. Številni nogometni poznavalci v Braziliji so zaradi tega močno zaskrbljeni in v strahu, da Brazilija počasi, a vztrajno izgublja svojo nogometno identiteto.
Alarmi zvonijo že vsaj desetletje
Na težave opozarja tudi nekdanji brazilski napadalec Grafite, ki je leta 2009 Wolfsburgu pomagal do edinega naslova nemškega prvaka. Ta poudarja, da je “joga bonito” ali tako imenovana ideja o lepi igri, zaradi katere je ves svet občudoval nekdanje brazilske zvezdnike, kot je pokojni Pele, izginila iz njihovega nogometa.
“Ta vrsta brazilskega nogometa danes ne obstaja več,” je za Deutscshe Welle povedal Grafite, ki je dandanes strokovni sodelavec brazilske televizijske hiše Globo TV in podrobno spremlja brazilski nogomet.
Grafite še zdaleč ni ne prvi in ne edini, ki je zagnal alarm. Ta se je prižgal že po domačem svetovnem prvenstvu leta 2014, ko je Brazilce v polfinalu Nemčija ponižala s kar 7:1. Tedaj je nekdanji nogometaš in selektor največje južnoameriške države Mario Zagallo opozoril na razprodajo domačega talenta v tujino, kot eno od negativnih posledic pa navedel izgubo njihove nogometne identitete.
Spremenjena zakonodaja odprla vrata Evrope
Kot piše Deutsche Welle, je sedanje stanje posledica spremenjene evropske zakonodaje pred približno dvema desetletjema, ki je neevropskim igralcem na široko odprla vrata stare celine. Vse odtlej smo priča valu prestopov nogometašev iz drugih kontinentov v evropske klube, med katerimi je tudi na stotine Brazilcev.
“To vpliva na razvoj identitete brazilskega nogometa,” trdi tudi zgodovinar David “Dere” Gomes, ki že vrsto let proučuje zgodovino nogometa v Riu de Janeiru. Meni, da so najbolj nadarjeni igralci zaradi predčasnega odhoda v tujino prikrajšani za obdobje, ki ga potrebujejo za zadosten razvoj svojega talenta in brazilskega načina igre. Ta med drugim vključuje tudi spektakularna preigravanja, ki med navijači običajno poskrbijo za val navdušenja.
Izkoriščanjem tretjih držav sveta s strani najbolj razvitih?
Čeprav so največje pozornosti običajno deležni prestopi največjih talentov, kot na primer Viniciusa Juniorja in Endricka v Real Madrid, pa brazilske nogometne lige vseskozi izgubljajo veliko število kakovostnih igralcev. Njihovi odhodi pogosto ostanejo neopaženi, a ravno tako izčrpavajo njihov nogometni bazen.
Nekateri to početje enačijo z izkoriščanjem tretjih držav sveta s strani najbolj razvitih. Razlika je le v tem, da bogate industrializirane države ne kupujejo bakra, nafte ali litija, temveč njihove nogometne talente.
“Povsem normalno je, da se brazilski igralci prilagajo evropskemu načinu igre, vendar pa Brazilija ne uspe držati koraka,” poudarja Grafite in pristavi, da so Brazilci vajeni drugačnega ritma in hitrosti kot njihovi evropski stanovski kolegi. “To je bilo še posebej očitno na zadnjem svetovnem prvenstvu,” trdi 44-letnik.
Angleži znali unovčiti brazilsko zakladnico
Lep primer države, ki je znala izkoristiti spremembo zakonodaje, je Anglija. Tamkajšnje tekmovanje slovi kot najmočnejše in najbogatejše domače prvenstvo na svetu. “Kako je lahko premier liga največja liga na svetu, če Anglija nima najboljših igralcev niti tradicije osvajanja svetovnih prvenstev,” se sprašuje David “Dere” Gomes.
“To je mogoče le z uvozom igralcev oziroma talentov iz Latinske Amerike in Afrike,” odgovarja. “In Brazilija je ena največjih zakladnic teh talentov. Predstavljajte si, kako močna bi bila brazilska nogometna liga, če bi imela igralce, kot so Douglas Luiz, Lucas Paqueta, Joao Gomes , Bruno Guimaraes in Richarlison, ki si denar služijo v Angliji. Ali pa v drugih evropskih ligah, kot v primeru Viniciusa Juniorja in Rodryga,” razmišlja zgodovinar.
Gomes se sicer še kako dobro zaveda, da je ob denarju, ki se vrti v sodobnem nogometu, obrat zdajšnjega trenda skoraj neizvedljiv. “Vzpostavitev močne lige v Braziliji bi poleg finančnega fair-playa zahtevala tudi dobro klubsko vodstvo. Prav tako bi morali najti način, kako zmanjšati odvisnost klubov od velikih prihodkov. Potrebujemo zakonodajo, ki bi ščitila tiste klube, ki razvijajo talent,” meni Gomes in poudari, da bi za kaj takega morala pomembno vlogo odigrati tudi politika.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje