Lionel Messi: ozadje objave, ki je zamajala nogometni svet

Nogomet 6. Avg 20216:00 > 12:16 0 komentarjev
FOTO: Guliverimages.

Zgodba o prihodnosti Lionela Messija, šestkratnega dobitnika zlate žoge, ki je spremenil zgodovino Barcelone in evropskega nogometa, se vleče že eno leto, v četrtek zvečer pa je z objavo o njegovem odhodu iz Barcelone dočakala nov zasuk in spet zamajala nogometni svet. Kaj vse se skriva za nogometno sago leta in kaj lahko od nje še pričakujemo?

“Čeprav smo dosegli dogovor in si želeli podaljšati sodelovanje, to ne bo mogoče zaradi ekonomskih ovir. Zaradi tega Lionel Messi ne bo več vezan za Barcelono. Obe strani globoko obžalujeta tak razplet. Barcelona se z vsem srcem zahvaljuje igralcu za njegov prispevek k instituciji in mu želi vse najboljše v privatnem in poslovnem življenju,” so v četrtek zvečer zapisali pri Barceloni in šokirali svetovno javnost.

Spletna stran Kataloncev se je po objavi sesula, za kako veliko novico je šlo, pa potrjuje tudi število objav na Twitterju.

O Lionelu Messiju je bilo v četrtek do polnoči, v štirih urah, takšnih kar 2,5 milijona.

Za primerjavo: Luka Dončić jih je v devetih urah, kolikor je minilo od nesrečne tekme s Francozi, po spektakularnem polfinalu olimpijskih iger in ob zgodovinskem trojnem dvojčku do takrat zbral “le” 75 tisoč.

V čem je težava?

Člani združenja La Lige, v katerem je 42 španskih prvoligašev in drugoligašev, so pred časom izglasovali pravilnik o poslovanju klubov. Ti lahko zdaj zapravljajo samo toliko kot služijo, vsak klub pa je omejen na določeno vsoto, ki jo lahko porabi za pogodbe svojih nogometašev. Omejitev je postavljena glede na rezultate poslovanje iz preteklosti.

Barcelona je zaradi katastrofalnega poslovanja pod prejšnjim predsednikom Josepom Mario Bartomeujem na vseh področjih že nekaj let v hudih finančnih težavah, tako da ima za sezono 2021/22 na voljo za plače vsega 160 milijonov evrov, kar je manj kot četrtina vsote iz sezone 2019/20 (671 milijonov).

Joan Laporta ob vnovični izvolitvi marca letos. FOTO: Guliverimages.

Da bi obdržali Messija, ki je po sezoni 2020/21 ob novem predsedniku Joanu Laporti spremenil načrte in želel ostati, v ta namen pa pristal v prepolovitev svoje plače (s 45 milijonov na 20 milijonov evrov neto), bi morali pri Barceloni močno zmanjšati svoje izdatke.

Pri Barceloni so si prizadevali, da bi v klub prinesli nekaj denarja in se porezali stroške, a niso bili uspešni.

Ousmane Dembele in Philippe Coutinho, ki sodita med največje zaslužkarje, sta poškodovana, s tem pa kupcem nezanimiva.

Samuel Umtiti in Miralem Pjanić, tudi onadva nista poceni, nočeta oditi. Podobno velja za veterane z dolgimi pogodbami Sergia Busquetsa, Jordija Albo in Gerarda Piqueja, ki želijo pri Barceloni končati kariere in ne razmišljajo o slovesu. Za Francoza Antoina Griezmanna Katalonci nikakor ne najdejo kupca, tako da denarja za najpomembnejšega nogometaša v svoji zgodovini nimajo.

FOTO: Guliverimages.

Da bi bolje razumeli dogajanje v zadnjem letu, preverite, kaj se je z Messijem in Barcelono v zadnjem letu dogajalo.

Časovnica dogodkov v zadnjem letu:

  • 25. avgust: Messi s faksom obvesti klub, da bo izkoristil klavzulo v pogodbi, po kateri lahko klub zapusti po koncu sezone, ki se je zaradi pandemije koronavirusa podaljšala do konca avgusta. V klavzuli piše, da bi moral Argentinec odhod zahtevati do konca junija, ko bi se sezona zaključila sicer. V Messijevem taboru zahtevajo, da klavzula velja za dejanski konec sezone in ne v njej zapisani datum. Barcelona njihovo zahtevo zavrne.
  • 4. september 2020: po tem, ko je postalo jasno, da razen na sodišču spora z Barcelono ne bo mogel rešiti, noben klub pa ne more plačati odkupne klavzule v višini 700 milijonov evrov, Messi sporoči, da bo ostal. “Barcelona mi je dala vse, z njo sporov nikoli ne bi reševal na sodišču,” pove Argentinec v najbolj pričakovanem intervjuju leta, ki ga je dal za nogometno spletno stran Goal.com
  • 27. oktober 2020: predsednik Barcelone Josep Maria Bartomeu, ki je bil glavni razlog za Messijevo nezadovoljstvo, odstopi s svojega položaja.
  • 25. januar 2021: časopis El Mundo Deportivo poroča o tem, da je Barcelona na robu bankrota. Njeni dolgovi so se povzpeli krepko čez milijardo evrov (1,173).
  • 31. januar 2021: časopis El Mundo Deportivo razkrije tajno vsebino Messijeve štiriletne pogodbe, vredne več kot pol milijarde evrov. Mnogi so prepričani, da za razkritjem, ki v času hude finančne krize na Argentinca seveda meče slabo luč, stoji prejšnji predsednik Bartomeu.
  • 17. marec 2021: na čelo Barcelone pride povratnik v predsedniški stolček katalonskega nogometnega velikana Joan Laporta, ki je bil na vrhu kluba med letoma 2003 in 2010, ko se je Messi prebil do statusa najboljšega nogometaša na svetu. Argentinec njegov povratek pozdravi.
  • 16. maj 2021: ob prvenstvenem porazu proti Celti Vigu z 1:2, po katerem je Barcelona ostala brez možnosti za naslov, Messi odigra zadnjo, 778. tekmo za Barcelono in zabije zadnji, 672. gol. Sezono je Barcelona končala na tretjem mestu v prvenstvu, osmini finala Lige prvakov in z zmago v pokalu. Messi je v 47 nastopih v vseh tekmovanjih dosegel kar 38 golov in prispeval še 14 asistenc. S 30 zadetki je bil še osmič najboljši strelec La Lige.
  • 22. maj 2021: predsednik Barcelone Laporta pravi, da dogovora o novi Messijevi pogodbi še ni in doda, da stvari napredujejo v pravo smer.
  • 31. maj 2021: Barcelona naznani prihod najboljšega strelca v zgodovini Manchester Cityja Sergia Agüera, ki je v klub prišel brez odškodnine. Pomembna novica v luči Messijeve prihodnosti. V Barcelono je namreč prišel njegov najboljši nogometni prijatelj, s katerim sta za Argentino igrala od najstniških let.
  • 1. julij 2021: Messijeva pogodba z Barcelono, katere član je od leta 2000, poteče. Messi prvič postane prost nogometaš brez odškodnine.
  • 15. julij 2021: Messi se dogovori za podaljšanje pogodbe. Pristane na drastično znižanje plače za več kot polovico in čaka, da se bo lahko podpisal na novo pogodbo, ki bi trajala pet let, v njej pa bi obstajala tudi klavzula za predčasno prekinitev.
  • 4. avgust 2021: Messi se vrne z Ibize, kjer je dopustoval z družino, v španskem nogometnem prostoru pa zaokroži informacija, da bo njegov podpis uradno naznanjen dan za tem. Medtem La Liga naznani dogovor o bogati pogodbi s podjetjem CVC, ki je v športu že prisoten (ragbi, tenis, Moto GP, formula ena …). S pogodbo, vredno kar 2,7 milijarde evrov, bi investicijsko podjetje iz Londona dobilo desetodstotni delež La Lige za naslednjih 50 let.
  • 5. avgust 2021, 19:15: Real Madrid v sporočilu za javnost zapiše, da je La Liga do dogovora s CVC prišla brez pogovorov z njegovimi predstavniki. Jasno da vedeti, da se s poslom ne strinja. “Ne želimo, da bi bili njihovi ujetniki za naslednjih 50 let,” zapišejo Madridčani.
  • 5. avgust 2021, 19:51: Barcelona objavi sporočilo za javnost, da se razhaja z Messijem.
  • 5. avgust 2021, 22:23: Barcelona poda skorajda identično izjavo kot Real Madrid, v kateri kritizira pogodbo La Lige in CVC.

Kakšni so možni scenariji?

Takoj, ko je Barcelona najavila, da se ločuje z Messijem in v urah za tem na svojih uradnih kanalih objavljala poslovilna sporočila za svojega nogometnega kralja, je v javnosti zaokrožilo na stotine možnih scenarijev in razlogov, ki naj bi stali za odmevnim sporočilom za javnost.

Prvi:
Številni trdijo, da gre za vojno med Barcelono in Real Madridom proti La Ligi in predvsem protestu proti dogovoru s podjetjem CVC. S tem bi se namreč španska nogometna velikana dokončno odrekla priključitvi Superligi. Real in Barcelona sta ob Juventusu edina kluba, ki pri njej vztrajata.

Ideja o Superligi v ozadju še vedno živi. Nenazadnje, sodišče v Madridu je prejšnji teden razsodilo, da mora Uefa ustaviti vse disciplinske postopke proti dvanajsterici klubov, ki so aprila letos razburkali z ustanovitvijo novega tekmovanja, potem pa si ob pritiskih z vseh strani hitro premislili.

Zanimivo, Atletico Madrid, tretji španski soustanovitelj Superlige, se včeraj glede pogodbe s CVC ni oglasil.

Drugi:
Barcelona naj bi z Messijevim morebitnim odhodom, ki bi La Ligi seveda prinesla veliko škode, predsedniku združenja španskih klubov Javierju Tebasu grozila, ker pritiska za spremembe finančne regulacije, zaradi katere ne more podaljšati pogodbe z Argentincem in registrirati svojih novih okrepitev. Trenutno na Sergia Agüera, Memphisa Depaya, Erica Garcio in Emersona Royala namreč še vedno ne more računati.

Javier Tebas. FOTO: Guliverimages.

Tako tukaj kot pri pogodbi s CVC, ki utegne korenito spremeniti razmere v španskem nogometu, bodo pri Barceloni naleteli na težave. Velika večina preostalih španskih klubov je namreč za, slabo pa zvenijo tudi besede, ki jih je Tebas izrekel pred časom.

“La Liga je preživela odhoda Cristiana Ronalda in Neymarja, preživela bi tudi Messija,” je dejal Španec, ki je na čelu La Lige od leta 2013.

Tretji:
Pri Barceloni so po tednih prizadevanj priznali poraz in se odločili, da obrnejo nov list v klubski zgodovini.

Četrti:
Za odhod se je odločil sam Messi, ki se v javnosti sicer še ni oglasil. Po vsem, kar je bilo napisanega in izrečenega v zadnjih tednih, se zdi ta scenarij najmanj verjeten. Na to kažejo izjave virov blizu njega, ki pravijo, da sloviti Argentinec o četrtkovem večernem sporočilu ni vedel nič in je šokiran.

Vseeno preverimo, kakšni bi lahko bili razlogi za njegovo nezadovoljstvo.

Izredno razočaran naj bi Messi bil, ker Barceloni ni uspelo pripeljati njegovega soigralca iz reprezentance, s katerim sta poleti postala južnoameriška prvaka, Cristiana Romera. Argentinski branilec je iz Atalante namesto v Barcelono odšel v londonski Tottenham.

Toda veliko bolj mogoč se v primeru, da si Messi res želi oditi, zdi razlog, da odhaja zaradi tega, ker tukaj v trenutni finančno zapleteni situaciji ne vidi perspektive. Morda je ugotovil, da je takšna odločitev najboljša za vse.

Če je res tako, potem sta favorita za njegov nov klub dva. PSG, ki naj bi po pisanju francoskih medijev z Messijem že stopil v stik, in Manchester City, pri katerem bi združil moči s trenerjem, ki ga je “ustvaril”, Josepom Guardiolo. Potem so tu še selitev v ZDA, romantičen povratek v Rosario in Newell’s Old Boys, zagotovo pa se bo našlo še kaj.

Štirikrat je bil evropski prvak. Nazadnje leta 2015. FOTO: Guliverimages.

Kakšen bo konec sage, ki se vleče že eno leto?

Napeta nadaljevanka, ki traja že eno leto in je polna zasukov, očitno še ni končana, ampak bo kmalu morala biti. V Španiji in Angliji se bo nova sezona začela čez deset dni. V Franciji se začenja danes zvečer. Časa zmanjkuje.

Kje in za koga bo v sezoni 2021/22 igral eden najboljših nogometašev vseh časov? Bo res dokončno končal eno najlepših zgodb v zgodovini nogometa, ki jo je spisal z Barcelono?

Tega ne vemo, lahko pa s precejšnjo gotovostjo trdimo, da bo v naslednjih dneh, morda tudi tednih ali pa celo mesecih še zelo zanimivo. Tako kot je že skoraj 365 dni, 50 tednov ali pa, če hočete, 12 mesecev. Dokončnega odgovora pa nikakor ne dobimo.

Psi lajajo, Messi gre dalje. Ampak, kam?

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!