S sinočnjim remijem v ligi narodov proti Avstriji (1:1) je slovenska nogometna vrsta v Stožicah ostala neporažena še na dvanajsti tekmi v nizu. A slovenski nogometaši v preteklosti niso blesteli le na osrednjem ljubljanskem stadionu.
Junija letos je minilo 32 let od prve uradne tekme slovenske nogometne reprezentance. Ta ni bila odigrana v Sloveniji, temveč so nogometaši pod vodstvom takratnega selektorja Bojana Prašnikarja gostovali v Talinu in se z Estonci razšli s prav tako prijateljski m izidom 1:1. Premierno domačo tekmo je slovenska vrsta vpisala komaj leto pozneje, zanimivo, njen nasprotnik pa so bili znova Estonci, ki so morali tedaj priznati premoč z 0:2.
Ob tem velja omeniti, da stadion, kjer je bila odigrana zgodovinska prva uradna domača tekma, ni bil kultni bežigrajski, niti mariborski Ljudski vrt, temveč tisti v Šiški. Objekt, ki je znan predvsem po atletskih prireditvah, obenem pa je dom prvoligaša Brava, je eden od kar desetih stadionov, na katerih je slovenska vrsta gostila domače obračune.
Tako imenovani Žak je reprezentanco v nadaljevanju gostil le še enkrat, in sicer leta 1999, ko je na njej premagala Finsko z 2:0. Prav tako je tudi eden od šestih slovenskih stadionov, na katerih Slovenija ni odigrala več kot pet tekem. S po enim reprezentančnim obračunom se lahko pohvalita tako kranjski stadion Stanka Mlakarja (Slovenija – Makedonija 1:3; 1993) kot domžalski Športni park (Slovenija – Estonija 1:0; 2007), po dvakrat pa so Slovenci zaigrali v Novi Gorici in Murski Soboti. V mestu vrtnic so se na prijateljskem obračunu pomerili s Švico (1:5, 2003) in Dansko (1:2, 2008), na Fazaneriji pa s Češko (1:2, 1998) ter Madžarsko (2:1, 2003).
Natanko pet tekem je bilo doslej odigranih na koprski Bonifiki. Prva leta 2001 proti Urugvaju (0:2) in zadnja pred tremi leti proti Gibraltarju (6:0). Vmes so Slovenci na Obali gostovali še trikrat in vpisali po eno zmago (Makedonija, 1:0), remi (Škotska, 1:1) in poraz (Gruzija, 1:2).
Z več kot petimi reprezentančnimi dvoboji se tako lahko pohvalijo le tri slovenska mesta Sedemnajst jih je gostilo Celje, 24 Maribor, kar 79 pa Ljubljana. Od tega jih je bilo 27 organiziranih na kultnem stadionu za Bežigradom, kjer so Slovenci vpisali 14 zmag, pet remijev in osem porazov. Prav toliko porazov je Slovenija vpisala v Celju, medtem ko je najmanjkrat izgubila v Ljudskem vrtu – šestkrat.
Stadion pod Kalvarijo je obenem tudi objekt, kjer ima slovenska vrsta glede na število odigranih tekem (ob neupoštevanju tekme v Domžalah, op. p.) najvišji odstotek zmag. Od že omenjenih 24 dvobojev jih je dobila 63 odstotkov, natanko 50 odstotkov tekem je dobila za Bežigradom, še odstotek slabši pa je njen izkupiček v Stožicah, kjer je reprezentanca debitirala leta 2010 proti Avstraliji, sinoči proti Avstriji (1:1) pa na tamkajšnji zelenici odigrala že svojo 52. tekmo in zabeležila 14. remi.
Če se Ljudski vrt lahko pohvali z najvišjim odstotkom zmag, pa se je za najbolj neosvojljivo trdnjavo doslej izkazal stadion za Bežigradom. Slovenci so namreč na njem ostali neporaženi kar 16 tekem. Neverjeten niz se je pričel leta 1999 proti Albaniji in zaključil štiri leta pozneje proti Francozom. Izjemni seriji se je še najbolj približala zdajšnja generacija nogometašev, ki v Stožicah ni klonila na zadnjih 12 tekmah. Ljudski vrt? Na njem so Slovenci dvakrat vpisali niz šestih tekem brez poraza.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje