Šport in umetnost nista velikokrat povezana, a imata veliko skupnih točk. Glavni skupni imenovalec je vsekakor povezovanje ljudi, izpostaviti pa velja tudi obilico pozitivne energije, ki jo tako umetnost kot šport predata družbi. Malo je takšnih, ki so uspeli tako v športu kot v umetnosti, eden izmed takšnih pa je legendarni Mariborčan Rudi Bračič.
Potem ko je nekdanji vratar in kasneje med drugim tudi nekdanji predsednik Zveze nogometnih trenerjev Slovenije lani praznoval 80. rojstni dan, je pretekli konec tedna slavil še en poseben jubilej. V štajerski prestolnici je v sodelovanju s podjetjem Avto Jarc pripravil že 20. razstavo umetniških del.
Šport, predvsem nogomet, je bila vedno njegova glavna ljubezen, umetnost je resneje vzljubil šele po upokojitvi. “Že 20 let aktivno slikam. Pred upokojitvijo sem se odločil, da bom pričel svoj prosti čas preživljati drugače. Športu sem dodal še slikanje,” razlaga Bračič, ki velja za enega izmed najbolj prepoznavnih športnih obrazov v Mariboru. Bil je član legendarne mladinske ekipe NK Maribor, kasneje branil vrata Železničarja, tekom kariere pa nosil še številne druge drese. Šport je bil glavna stvar tudi pri pridobljeni izobrazbi, ki mu je omogočila, da je postal predavatelj in profesor na fakulteti, kasneje je bil še dolgoletni direktor mariborskega zavoda za šport. Tekom ‘druge’ kariere se je podpisal pod številne legendarne projekte v štajerski prestolnici.
Športu je bil predan 70 let, zdaj so na potezi mlajši
“Umetnosti predvsem med športno kariero nisem posebej spremljal. Moj mrzli stric Anton Repnik je sicer priznan slikar, sam pa sem si slike ogledoval predvsem ob potovanjih v hotelih, občasno sem zavil tudi v kakšno galerijo, posebnega zanimanja za umetnost pa tudi zaradi primanjkljaja časa takrat nisem kazal,” se časov športne in akademske kariere spominja Bračič, ki ima glede na sloves Antona Repnika umetnost na nek način zapisano v genih.
Rudi Bračič se je rodil 7. septembra 1943 v Mariboru. Po osnovni šoli je na Železniški industrijski šoli pridobil poklic mehanika za dizelske lokomotive, nato pa z izobraževanjem nadaljeval na Srednji šoli za telesno kulturo Maribor, Pedagoški akademiji Maribor ter visoki šoli za telesno kulturo v Ljubljani. Dolgo izobraževanje je sklenil z magisterijem iz kinezioloških ved. Od leta 1996 do upokojitve leta 2006 je bil direktor Zavoda za šport Maribor.
Od upokojitve naprej je pripravil številne razstave, tokrat pa je zaradi jubileja na ogled postavil dela iz celotnega obdobja ustvarjanja. “Opus slik je tokrat mešan, ker gre za jubilejno 20. razstavo. Med razstavljenimi deli je tako tudi kakšna slika, ki je stara že 20 let in ponazarja začetke mojega ustvarjanja. Navdih pa dobivam predvsem na morju v Peroju, to je stara črnogorska vas, kjer preživim veliko časa. Posledično so številni motivi morski. Istra je zares prelepa, poudarek pa dam tudi motivom iz Maribora in Slovenije. V prihodnje se bom, kolikor bo to dopuščal čas in bo služilo zdravje, orientiral na portrete in naravo.”
“V športu, nogometu, sem bil 70 let. Že kot 11-letni fant sem se v železničarski koloniji podil za žogo. Spomini na to so res lepi, ampak bil je čas, da se od vsega skupaj oddaljim,” se nogometne kariere spominja Bračič, ki je bil na Pedagoški fakulteti v Mariboru dolgoletni nosilec predmeta ‘Nogomet’. Bil je ključni mož pri vzpostavitvi Zveze nogometnih trenerjev Slovenije, to organizacijo je na noge postavil tudi v Mariboru. “Zdaj so tu mlajši, ki zelo dobro delajo. Vesel sem, ker se stvari razvijajo. Mi je pa žal, ker v mariborskem športu programi, ki sem jih, oziroma smo jih s sodelavci ustvarili, končujejo svojo zgodbo. To se dogaja s športnim vikendom Maribora in tudi ostalimi prireditvami, s katerimi smo bili v tem prostoru vodilni. Tega mi je žal.”
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!