Idej, kako bi v slovenskem nogometu spremenili začaran krog stopicanja na mestu, nikoli ne zmanjka. Večina jih nastane in kroži v nogometnih kuluarjih, kakšno tu in tam preučujejo tudi tisti, ki so v prvi vrsti odgovorni za razvoj slovenskega nogometa - vodilni možje Nogometne zveze Slovenije. Redke, celo zelo redke pa so takšne, ki zaživijo v praksi. A v novi sezoni v slovenski nogomet prihaja velika novost, malodane revolucija, ki bo v marsičem spremenila delovanje slovenskih klubov. Na spremembo, katere namen je povečanje možnosti za uveljavitev mladih slovenskih nogometašev v Prvi ligi Telemach, namreč marsikdo še pol leta pred začetkom veljave niti približno ni pripravljen.
Odločitev, ki sta jo po analizi sprejeli strokovna služba NZS in delovna skupina pod vodstvom generalnega sekretarje zveze Martina Koželja in direktorja reprezentanc Mirana Pavlina prinaša zares velike spremembe. Govorimo lahko celo o tem, da tako strogega in natančno določenega vzvoda za vključevanje mladih slovenskih nogometašev v ekipe elitnega ranga slovenskega nogometa še ni bilo. Še zdaleč ni nepomembno, da bo začela veljati že z naslednjo sezono, kar pomeni, da morajo slovenski klubi pravzaprav nemudoma odreagirati, če želijo zadostiti kriterijem, ki jih nova ureditev prinaša. A še preden se poglobimo v to, kdo bo v novi nogometni realnosti morda naletel na težave, si poglejmo, kaj natančno prinaša nova odločitev krovne nogometne zveze.
Kakšne novosti prinaša odločitev NZS?
Klubi v 1. SNL bodo morali v začetno enajsterico vključiti vsaj enega igralca, ki ima pravico nastopa za slovensko reprezentanco do 21 let.
Ekipo klubov v 1. SNL bo moralo sestavljati osem doma vzgojenih igralcev, ki bodo na dan tekme izpolnjevali pogoj o doma vzgojenih igralcih.
Klubi v 2. SNL bodo morali tekmo začeti z dvema nogometašema, ki imata pravico nastopa za reprezentanco do 21 let.
Ekipo klubov v 2. SNL bo moralo sestavljati deset doma vzgojenih igralcev.
Kdo je doma vzgojeni igralec?
Doma vzgojeni igralec je igralec, ki je bil med 15. letom starosti ali v začetku sezone, v kateri je dopolnil 15. let in 21. letom starosti ali pred koncem sezone, v kateri je dopolnil 21 let in ne glede na njegovo državljanstvo ali starost, v svojem trenutnem klubu ali drugem slovenskem klubu neprekinjeno ali prekinjeno registriran za obdobje najmanj treh tekmovalnih sezon, oziroma 36. mesecev.
Nova pravila so torej jasna. Vsaka ekipa po novi ureditvi v kadru za tekmo potrebuje vsaj osem doma vzgojenih nogometašev in vsaj enega potencialnega slovenskega mladega reprezentanta. A tako je na papirju, v realnosti pa je zadeva še precej širša. V zapisniku tekme Prve lige Telemach je dvajset nogometašev. Osem jih torej mora biti ali Slovencev ali nogometašev, ki so zares mladi prišli v Slovenijo. Toda klubi morajo sezono pravzaprav začeti s precej večjim številom takšnih nogometašev. Prišle bodo poškodbe in kartoni pa utrujenost in bolezni. Vselej lahko moštvo sicer zadevo reši s tem, da na zapisnik pač doda kakšnega izmed mladincev. A vsaj deset prvokategornikov, ki imajo za seboj slovensko nogometno vzgojo, bo v novi realnosti enostavno nuja.
Še bolj striktno pa je pravzaprav pravilo, da bo morala imeti vsaka ekipa v naslednji sezoni v začetni postavi (!) nogometaša, ki bi lahko v trenutku nastopa kandidiral za mlado slovensko izbrano vrsto. V praksi to pomeni, da mora imeti vsaka izmed desetih ekip lige v moštvu mladega slovenskega nosilca igre, zaradi nevarnosti poškodb in kartonov pa še bolje oziroma kar nujno, da ima dva. Kako dobro so slovenski klubi pripravljeni na novo realnost, preverite v nadaljevanju.
Pod potegnjeno črto upamo, da trenerji ne bodo v začetno enajsterico postavili kakšnega mladinca samo zato, da zadostijo novim pravilom NZS ter ga po nekaj minutah zamenjali.
NK Olimpija Ljubljana
Vodilna ekipa lige ima 99 problemov, a vključevanje mladih slovenskih nogometašev ni eden izmed njih. Ne še. Na zadnji tekmi proti sežanskemu Taboru je imela v svojem kadru točno osem nogometašev, vzgojenih v Sloveniji. Še kakšnega bi zmaji zlahka dodali iz mladinskih vrst, saj so imeli na klopi denimo samo sedem od devetih možnih rezervistov. Tudi kar se tiče nogometašev, ki so mlajši od 21 let, sta v letošnji sezoni redno tekme začenjala branilec Marcel Ratnik in vezist Svit Sešlar, oba tudi mlada reprezentanta. A omenjene tekme ni začel nihče od njiju, Ratnik je bil na klopi, Sešlar pa suspendiran. Seveda bi ob novem pravilu Marcel Ratnik pač začel tekmo in zadeva bi bila rešena.
Se bo pa pri Ljubljančanih večja težava pojavila takrat, ko bo eden od omenjenih nogometašev (ali pa kar oba) zapustil klub. Zanimanja zanju v tujini ne manjka in malo verjetno je, da bosta v naslednji sezoni, ko bi ju Olimpija zaradi novega pravila še kako potrebovala, še vedno v klubu. V primeru prodaje Sešlarja ali Ratnika bodo morali zmaji poiskati novega mladega nosilca igre, ki bo stalnica prve ekipe in zagotovilo za izpolnjevanje novih kriterijev.
FC Koper
Koprčani na zimski nogometni tržnici že dokazujejo, da razmišljajo o prihodnji sezoni in novem pravilu NZS. V letošnji jeseni sta namreč kriterij potencialnega mladega reprezentanta izpolnjevala le Žiga Laci, ki je enkrat samkrat začel tekmo v Prvi ligi Telemach ter je tako ali tako že zapustil klub, in pa Michael Pavlović, ki je bil nekako ves čas razpet med začetno enajsterico in rezervno klopjo.
S tem v mislih so na Bonifiki včeraj predstavili nov obraz. Kanarčke je okrepil mladi slovenski reprezentant Vid Koderman, tako da imajo zdaj Koprčani kar dva mlada reprezentanta na položaju levega bočnega branilca. Poleg njiju se bo, kot napovedujejo v slovenski Istri, počasi v ospredje prebijal tudi vratar Klemen Hvalič. Na zadnji tekmi jeseni so imeli sicer aktualni prvaki v kadru kar 12 v Sloveniji vzgojenih nogometašev.
NK Celje
Čeprav so Celjani v zadnjih sezonah intenzivno nakupovali po slovenskem nogometnem tržišču in so celo najbolj s Slovenci zaznamovana ekipa lige (v zadnjem krogu je bilo v kadru grofov 16 Slovencev, za tekmo je kandidiralo 18 nogometašev). A tudi pri njih se pojavi težava, da med mladimi nogometaši nimajo nosilca igre. Kriterij mladega reprezentanta izpolnjujeta Nino Milič in Nejc Ajhmajer, ki pa sta zelo redko v tej jeseni tekme začenjala od prve minute. Kot rezervist je nekaj nastopov zbral tudi Lukas Mačak.
Grofje imajo torej dve možnosti, ali v prihodnosti še bolj resno računati na Miliča in Ajhmajerja, oba sta sicer nekdanja mlada upa Maribora, ali pa na trgu poiskati še kakšnega mladega nogometaša. Zdi se, da je še posebej Nino Milič velik celjski adut prihodnosti in mora mu bo tudi novo pravilo pomagalo, da bo v naslednji sezoni dobesedno nezamenljiv člen ekipe.
NK Maribor
Čeprav Mariborčanom v zadnjih sezonah mladi talenti precej uhajajo iz kluba (v letošnji zimi se je kadet Alban Veselaj preselil v Celje, mladinec Timotej Brkić v Muro, mladi reprezentant Vid Koderman pa v Koper), vijolice trenutno nimajo težav z novo ureditvijo nogometne zveze Slovenije. V prvi vrsti zaradi prvokategornikov Aljaža Antolina in v zadnjem obdobju absolutno tudi Žana Vipotnika, ki sta očitno sedanjost in prihodnost ekipe iz Ljudskega vrta, v kateri vse več priložnosti dobiva tudi rosno mladi 17-letnik Tine Čuk.
Jasno, ob morebitni prodaji katerega iz prej omenjenega dvojca, bi morali tudi vijoličasti razmišljati o tem, kako v prvo ekipo dodati še kakšno mlado moč. Na zadnji tekmi jeseni je bilo sicer v kadru vijolic 10 v Sloveniji vzgojenih nogometašev.
NK Domžale
Če kdo, potem Domžalčani nimajo nobenih težav z novim pravilom NZS, kar glede na politiko kluba ni nikakršno presenečenje. Ko je govora o mladih nosilcih ekipe, so tu denimo Jošt Pišek, Nick Perc, Emir Saitoski in Mark Strajnar. V prvem delu sezone sta bila stalnica prvega moštva sicer tudi Mitja Ilenič, ki se je medtem preselil v ligo MLS, in Nikola Jovičević, ki bo odslej igral za Muro. 11 v Sloveniji vzgojenih nogometašev je bilo sicer v kadru Domžal na zadnji jesenski tekmi.
NŠ Mura
Mura se očitno načrtno pripravlja na to, kar prinaša novo pravilo NZS. Prekmurci so v tej zimi mladinskim selekcijam dodali tri nove obraze – Timotej Brkić je prišel iz Maribora, Luka Močiler iz Brava, Luka Turudija pa iz Domžal. Iz mesta ob Kamniški Bistrici se je v Mursko Soboto preselil tudi Nikola Jovičević, ki bo resno kandidiral za mesto v začetni enajsterici Prekmurcev že to pomlad. Od Fazanerije se sicer poslavlja mladi reprezentant Tio Cipot, je pa po slovesu Matka Obradovića zdaj stalnica prve postave vratar Klemen Mihelak, še en prišlek iz Domžal.
Pomembno vlogo v prvi ekipi ima tudi Srđan Kuzmić, v prihodnosti črno-beli veliko pričakujejo tudi od Nika Kasala. Vse to so torej mladi nogometaši, zaradi katerih Mura trenutno ni pod pritiskom novega pravila NZS. 13 v Sloveniji vzgojenih nogometašev je bilo v kadru Mure na tekmi z Domžalami ob koncu jeseni.
NK Bravo
Po pričakovanjih tudi pri Bravu večjih težav z novim pravilom NZS naj ne bi imeli. Šiškarji so bili z mladimi reprezentanti sicer še posebej dobro zastopani v prejšnjem ciklusu (Žan Trontelj, Almin Kurtović, Mark Španring), tudi v letošnji jeseni pa so uveljavili nekaj novih mladih obrazov, ki imajo pomembno vlogo v prvi ekipi – vratar Gal Lubej Fink, vezisti Gašper Trdin, Gal Puconja in Beno Selan. Mladi reprezentant pri Bravu, ki je imel na zadnji tekmi jeseni v kadru 13 domačih igralcev, je tudi David Flakus Bosilj, ki pa je v Ljubljano posojen s strani Hellas Verone.
ND Gorica
V Gorici je zavel veter sprememb, ki je potegnil iz daljne Amerike in v finančnem smislu pomeni boljšo prihodnost severno-primorskega prvoligaša. A kaj hitro bo moralo novo vodstvo razmišljati tudi o prihajajoči ureditvi NZS. V letošnji jeseni namreč v zasedbi Gorice ni bilo niti enega mladega slovenskega nosilca igre. Vsaj ne tako mladega, da bi zadoščal kriteriju možnosti igranja za mlado reprezentanco.
9 domačih nogometašev je sicer bilo v kadru na zadnji jesenski tekmi.
NK Radomlje
Čeprav Radomljani v zadnjih letih intenzivno sodelujejo s splitskim Hajdukom in kar precej okrepitev najdejo pri naših južnih sosedih, je v zadnjem jesenskem krogu njihov kader sestavljalo 12 nogometašev, vzgojenih v Sloveniji. Večji izziv bodo imeli z iskanjem mladega nosilca igre, nekaj tekem sta sicer v tej sezoni začela Anel Zulić in Andrej Pogačar. A podobno kot Goričani bodo tudi mlinarji najprej razmišljali o obstanku, šele potem o novi odločitvi NZS.
NK Tabor Sežana
Ob vsem kaosu, ki vlada v sežanskem Taboru, so še najmanjša težava mladi nogometaši. Novim zahtevam NZS ustreza kar nekaj pomembnih členov zasedbe češnjic, še posebej izpostavljena sta bila jeseni Adrian Zeljković (16-krat v začetni postavi) in Tom Kljun (10-krat v začetni postavi). V zaključku jesenskega dela se je v prvo moštvo prebil tudi Tim Mahne Vatovec.
V drugem delu sezone naj bi se ekipi pridružila še mladi reprezentant Žiga Laci (AEK, posoja) in občasni član mlade reprezentance Miha Kompan Breznik (Mura, posoja). Je pa ob vseh kadrovskih cunamijih seveda vprašanje, ali bodo omenjeni nogometaši v naslednji sezoni še del sežanske ekipe. 10 v Sloveniji vzgojenih nogometašev je bilo na zadnji tekmi v kadru Kraševcev.