Nora štiri leta superzvezdnika, ki prihaja v Stožice

Erling Haaland na četrtkovem treningu Norveške. FOTO: Guliverimages.

Erling Haaland, ki bo v soboto z Norveško gostoval v Ljubljani, je trenutno verjetno najbolj vroč napadalec na svetu, zato ne čudi, da so Stožice že skoraj razprodane. Prečesali smo številke, ki jih je 22-letnik v svoji kratki karieri pustil za sabo. Strašljive so, zato je razlogov za strah slovenske obrambe veliko, toda obstaja jih tudi nekaj, ki prinašajo optimizem.

Erling Haaland je zagotovo najbolj opevan napadalec na svetu z začetka sezone 2022/23 in trenutno eden največjih zvezdnikov nogometnega sveta. S 150 milijoni evrov je za Francozom Kylianom Mbappejem (160) tudi drugi najbolj cenjen nogometaš. Neusmiljen golgeter je bil pri Salzbugu in Borussii Dortmund. Še bolj silovito je začel še stopničko višje, pri Manchester Cityju Josepa Guardiole.

Erlinga Haalanda si boste lahko v živo na Sportklubu ogledali v soboto ob 18:00, ko bomo na našem prvem programu prenašali tekmo med Slovenijo in Norveško.

“Kakršnokoli priložnost dobi, zabije gol. Včasih si ogledam vrhunce njegovih tekem in vidim, da praktično vsaka žoga, ki jo brcne, konča v golu,” je v nedavnem intervjuju za našo spletno stran njegove igre z izbranimi besedami komentiral tudi najbolj vroč slovenski nogometaš ta hip, 19-letni Benjamin Šeško.

Njegov norveški predhodnik v napadu je tri leta starejši, v ospredje pa se je začel prebijati praktično kot otrok. V članskem nogometu je za Bryne debitiral maja 2016, ko je bil star vsega 15 let, 9 mesecev in 21 dni. V prvi sezoni je zbral 422 minut igre v 16 nastopih, gola ni zabil. V začetku leta 2017 je prestopil v prvoligaški Molde, ki je zanj odštel vsega 100 tisoč evrov. V novem klubu je v pokalnem tekmovanju zadel že ob debiju. V tisti sezoni je zanj v 20 nastopih zmogel štiri gole v 643 minutah igre.

Sezono za tem je v prvi norveški ligi v 25 nastopih dosegel kar 12 golov (1.593 minut igre), čeprav ni dopolnil niti 18 let.  V sezoni 2018/19 se je ustavil pri petih golih v vsega desetih nastopih v vseh tekmovanjih.

RB Salzburg: 27 tekem, 29 golov

V tisti sezoni je nase opozoril tudi z devetimi goli v mreži Hondurasa na svetovnem prvenstvu do 20 let ob zmagi Norveške z 12:0, kar je rekord. Dovolj, da ga januarja k sebi zvabi RB Salzburg, ki je Moldeju zanj odštel osem milijonov evrov. Že v drugem nastopu za serijske avstrijske prvake je zadel, ko je zatresel mrežo albanskega Lacija.

Sezona 2019/20 je bila tista, v kateri je nase v napadu Salzburga opozoril nogometni svet. V avstrijskem prvenstvu je v 14 nastopih prišel do 16 golov, še veliko bolj pa navdušil v ligi prvakov. V skupinskem delu lige prvakov je na šestih tekmah zadel kar osemkrat. Štiri gole na dveh tekmah je zabil Genku, tri Napoliju in enega Liverpoolu. Štiri gole v vsega dveh nastopih je zmogel v avstrijskem pokalu. Star ni bil niti 20 let.

Za Salzburg je zabijal med januarjem 2019 in januarjem 2020. FOTO: Guliverimages.

Borussia Dortmund: 89 tekem, 86 golov

Januarja 2020 je Borussia Dortmund izkoristila klavzulo v njegovi pogodbi in za najbolj nadarjenega napadalca na svetu odštela vsega 20 milijonov evrov, a morala ob tem pristati na pogoj, ki ga je postavil zloglasni, zdaj že pokojni agent Mino Raiola. Na odkupno klavzulo v višini 60 milijonov evrov.

V Nemčiji je takoj navdušil in že v prvih treh prvenstvenih nastopih dosegel kar sedem golov, kar je rekord tamkajšnje Bundeslige. Do konca sezone jih je v prvenstvu dosegel še šest in debitantsko sezono v najmočnejši nemški ligi končal pri 13 zadetkih na 15 tekmah. Enkrat v edinem nastopu je dosegel gol v nemškem pokalu in dvakrat za Borussio zadel v ligi prvakov. Na tekmah osmine finala proti PSG, proti kateremu so Dortmundčani izpadli.

V sezoni 2020/21 je naredil še en preskok. Čeprav je imel nekaj težav s poškodbami, je prišel do 41 golov v vseh tekmovanjih. V Bundesligi jih je v 28 nastopih dosegel 27, v ligi prvakov v osmih kar 10 in v pokalu, ki ga je Borussia osvojila, v štirih tri. Dvakrat je zadel v finalu proti RB Leipzigu, ki si ga nogometaši iz Dortmunda dobili s 4:1. Skupaj torej 41 tekem in prav toliko golov v 3.540 minutah igre. Zadel je na vsakih 86 minut igre.

Sezona 2021/22 je prinesla še več zdravstvenih težav kot leto poprej, v ligi prvakov je tako zbral vsega tri nastope in dosegel tri gole. V nemški Bundesligi je bilo golov 22 v 24 nastopih, v pokalnem tekmovanju štirje v dveh, nemški superpokal pa je edino tekmovanje, v katerem ni zadel.

Za Borussio Dortmund je igral med januarjem 2020 in julijem 2022. FOTO: Guliverimages.

Manchester City: 11 tekem, 14 golov

Ob prihodu v Nemčijo dogovorjeno klavzulo je letos poleti izkoristil Manchester City, ki je bil že od nekdaj njegova prva izbira. Tam je namreč med letoma 2000 in 2003, ko City še zdaleč ni bil to, kar je danes, namreč igral njegov oče Alf Inge Haaland. Izbira naslednjega kluba je zato padla že pred časom. Precej pod ceno, za vsega 60 milijonov evrov, je julija prišel na stadion Etihad in v roke Pepa Guardiole.

Ko v 90 minutah debija v dresu Cityja ob porazu z Liverpoolom ni zadel, ob tem pa zapravil veliko priložnost, medtem ko je Liverpoolov poletni 75 milijonov evrov vreden nakup Darwin Nunez v vsega pol ure igre meril v polno, so kritiki ugotavljali, da Haaland v angleški Premier ligi ne bo tako učinkovit, kot je bil poprej. Danes je pri 14 zadetkih v 11 nastopih, kar 11 golov je dosegel v sedmih prvenstvenih nastopih, medtem ko ima Nunez na svojem računu le enega. V vseh tekmovanjih v šestih tekmah le dva.

Haaland je že ob debiju v Premier ligi zabil oba gola pri zmagi Cityja nad West Ham Unitedom z 2:0. Potem je v drugem krogu v statistiko vpisal le asistenco, v naslednjih štirih pa vselej zadel. Vmes je poskrbel za dva “hat-tricka” zapovrstjo. Trikrat na eni tekmi je meril v polno v 4. krogu pri zmagi nad Crystal Palacom s 4:2 in v 5. krogu ob zmagi nad Nottingham Forrestu s 6:0. V ligi prvakov je po dveh nastopih pri treh zadetih. Ob zmagi v Sevilli s 4:0 je zadel dvakrat in dosegel zmagoviti gol za 2:1 proti svojemu nekdanjemu klubu Borussii Dortmund.

Norveška reprezentanca: 21 tekem, 20 golov

Reprezentanca? Zelo podobno. Za Norveško je v članski konkurenci debitiral septembra 2019 na tekmi kvalifikacij za evropsko prvenstvo 2020 proti Malti, ko je bil star 19 let, 1 mesec in 15 dni. Na prvi gol je čakal skoraj natanko eno leto, dočakal ga je na tekmi lige narodov proti Avstriji septembra 2020. To je bil njegov tretji reprezentančni nastop. Potem se je odprlo.

Danes je pri 20 golih za Norveško v 21 nastopih in 1.665 minutah igre. V reprezentančnem dresu v povprečju za gol potrebuje 83 minut. Neverjetno učinkovit je predvsem v zadnjem letu. Od lanskega septembra je v devetih nastopih dosegel 13 golov. V polno ni meril le na eni tekmi, na preostalih osmih je zadel.

Zanimivo, brez gola je ostal prav na letošnji junijski tekmi s Slovenijo v Oslu, ki se je končala z rezultatom 0:0. In ko smo že pri razlogih za optimizem slovenskih branilcev pred sobotno tekmo v Stožicah, omenimo še enea. Od Haalanda je v zadnjih treh letih od vseh nogometašev na svetu več golov dosegel le en. Robert Lewandowski. In tudi Poljak je bil na tekmah proti Sloveniji za svoje standarde neučinkovit. Na treh tekmah je zadel samo enkrat.