City pokazal Šešku, zakaj je prvak. Oblak potrdil osmino finala (VIDEO)

Jan Oblak

Nogometna liga prvakov se je nadaljevala s prvimi tekmami petega kroga skupinskega dela. Derbi skupine G med Manchester Cityjem in Leipzigom se je končal z zmago aktualnih evropskih prvakov, čeprav so Nemci po prvem polčasu vodili z 2:0. Benjamin Šeško je v igro vstopil v 60. minuti. Jan Oblak je z Atleticom slavil pri Feyenoordu (3:1) in si zagotovil napredovanje v izločilne boje. PSG se je proti Newcastlu rešil z golom v 98. minuti.

Liga prvakov, 4. krog skupinskega dela

Prvi večer predzadnjega kroga so bile na delu ekipe v skupinah E, F, G in H.

V skupini E je Jan Oblak z Atleticom iz Madrida gostoval v Rotterdamu in Feyenoord brez večjih težav premagal (3:1). Španci so si z novimi tremi točkami zagotovili mesto v izločilnih bojih.

Enako je z zmago nad Celticom (2:0) uspelo tudi Laziu. Rimljani so se s Škoti dolgo mučili, tri točke pa jim je z goloma v 82. in 85. minuti prinesel rezervist Ciro Immobile. Nizozemci bodo sezono nadaljevali v evropski ligi, Škoti jo bodo končali že pred zimo.

V skupini F je Dortmund slavil v Milanu (3:1) in si tako že zagotovil nastop v osmini finala. Bolj pester bo v zadnjem krogu boj za drugo mesto. Najbolje kaže Paris Saint-Germainu, ki je celo tekmo zaostajal proti Newcastlu, nato pa je v 98. minuti Kylian Mbappe izkoristil enajstmetrovko in Parižanom prinesel točko. S to imajo zdaj na drugem mestu sedem točk, v zadnjem krogu pa bi si z zmago pri Borussii zagotovili izločilne boje ne glede na razplet med Angleži in Italijani.

Derbi večera je bil na sporedu v Manchestru, kjer je gostoval Leipzig. Nemci so v prvi postavi zaigrali brez obeh Slovencev – Benjamina Šeška in Kevina Kampla, ki sta na zelenico prišla v drugem polčasu. Rdeči biki so po prvem polčasu vodili z 2:0, ko je bil dvakrat natančen Lois Openda. Toda meščani so svojo moč pokazali v drugem polčasu, ko so po vrsti zadeli Erling Haaland, Phil Foden in Julian Alvarez ter obdržali stoodstoten izkupiček.

Na drugi tekmi v skupini G je Young Boys premagal Crveno zvezdo z 2:0, čeprav so imeli Beograjčani v Švici številne priložnosti vsaj za častni zadetek. A ga niso dosegli, tako da rdeče-beli ostajajo brez nadaljevanja evropske sezone.

Mesto med zadnjo 16-erico si je z domačo zmago nad Portom (2:1) zagotovila tudi Barcelona. Kataloncem je tri točke v 57. minuti prinesel Joao Felix. S Portugalci se je pri devetih točkah z današnjim slavjem nad Antwerpom izenačil Šahtar iz Donjecka (1:0), tako da bo medsebojni obračun v zadnjem krogu odločil potnika v izločilne boje.

Trener Manchester Uniteda Erik ten Hag. Foto: guliverimage

Danci upajo na senzacijo, Man Utd trepeta pred debaklom

V sredo nas čakajo številne zanimive tekme v preostalih štirih skupinah. V skupini A si je Bayern, ki je dobil vse štiri uvodne tekme, napredovanje že zagotovil, tako da bo lahko na domači tekmi proti Köbenhavnu povsem sproščen. Povsem drugače velja za Dance, ki so s štirimi točkami trenutno celo drugi in imajo možnosti za zgodovinski uspeh.

Štiri točke imajo tudi nogometaši Galatasarayja, ki bodo tokrat v Istanbulu gostili Manchester United. Ta je pri zgolj treh točkah in je na prvih štirih tekmah doživel tri poraze. Enega tudi proti Galatasarayju, ki ga je na Old Traffordu premagal s 3:2. Zdaj Turki upajo, da bodo angleškega velikana na kolena spravili še drugič in si ob idealnem razpletu nastop v izločilnem delu zagotovili že ta teden. United v Turčijo sicer prihaja z zelo dobro popotnico, v prvenstvu je na zadnji tekmi s 3:0 premagal Everton v gosteh, vsi pa govorijo o vodilnem spektakularnem golu Alejandra Garnacha, ki ga je na tej tekmi dosegel Argentinec.

ARsenal
Londončani lovijo novo zmago. Foto: profimedia

Arsenal z eno nogo že napredoval, Sevilla pa izpadla

V skupini B bo dobro formo v Londonu skušal potrditi Arsenal, ki bi si s točko proti Lensu že zagotovil osmino finala. Topničarji so veliki favoriti. To potrjuje tudi podatek, da so na zadnjih 12 domačih tekmah v skupinskem delu evropskih tekmovanju vselej zabili vsaj dva gola. Če jim to uspe tudi tokrat, se ne gre bati, da ne bi izpolnili cilja.

Medtem bo pri Sevilli, ki v prvih štirih tekmah ni zmagala niti enkrat in je z dvema točkama na zadnjem mestu, gostoval nekdanji evropski prvak PSV Eindhoven in upal na vsaj točko, če ne celo treh. Glede na formo Andaluzijcev, ki so sicer še vedno v igri za napredovanje, ni neverjetno, da se to zgodi. Sevilla je namreč v katastrofalni formi. Na zadnjih enajstih tekmah v vseh tekmovanjih je namreč zmagala le enkrat, pa še to proti nijeligašu Wuintanar de la Ordenu v pokalu.

Carlo Ancelotti. FOTO: Profimedia

Derbi v Madridu, na katerem bo Real lahko preračunljiv

Skupina C ponuja evropski derbi med Realom, ki je stoodstoten, kot tak pa seveda že v osmini finala, in Napolijem, ki je prav tako zelo blizu napredovanja. Trener Reala Carlo Ancelotti, ki mu gre zelo dobro tudi v prvenstvu, bo zato zagotovo ponudil priložnost nekaterim rezervnim nogometašem, medtem ko bodo šli Neapeljčani seveda na polno. Na prvi medsebojni tekmi v Neaplju je s 3:2 zmagal Real, toda takrat je na klopi Napolija sedel še Rudi Garcia, ki je nedavno prejel odpoved. Nasledil ga je Walter Mazzarri, za katerim je šele ena tekma v novi vlogi. V soboto je v serie a z 2:1 premagal Atalanto v Bergamu. Kako pa se bo znašel na enem od najbolj eminentnih evropskih nogometnih igrišč?

Skupina, v kateri je odločeno (skorajda) vse

V skupini D je glede napredovanja v osmino finala že vse odločeno. Tja potujeta Real Sociedad in finalist prejšnje sezone Inter iz Milana. Ta bo tokrat gostoval pri največjem razočaranju, Benfici, ki v prvih štirih tekmah ni osvojila niti ene samcate točke. Zdaj ima še dve priložnosti, da jih začne osvajati in tolažbo najde v pomladi v ligi Europa.

V lovu na to trenutno bolje kaže Salzburgu, ki ima tri točke, tokrat pa bo še kakšno skušal osvojiti v San Sebastianu, kjer domuje Real Sociedad. Naloga ne bo lahka. Real Sociedad, ki pred tem v ligi prvakov zmage ni poznal kar enajst tekem zapored, je vse zadnje tri dobil, kar je seveda klubski rekord.