Olimpija v lovu na rekord iz prejšnjega tisočletja

Nogomet 29. Avg 202218:00 > 18:12 0 komentarjev
Veselje nogometašev Olimpije po sedmi zmagi na sedmi prvenstveni tekmi sezone. FOTO: Uroš Skaza.

Olimpija je pod vodstvom Alberta Riera zmagala tudi na sedmi prvenstveni tekmi v novi sezoni, a jo do rekorda čaka še veliko dela. V prejšnjem tisočletju sta najprej Olimpija in potem še Maribor namreč zmagala na uvodnih devetih prvenstvenih tekmah. Rekord po številu minut brez prejetega zadetka za zdaj ostaja v rokah Domžal.

Mura, Gorica in Koper z 2:0, Tabor in Bravo z 1:0 ter v soboto še Radomlje z 2:1 so ekipe, ki so na začetku sezone 2022/23 izgubljale proti Olimpiji.

Ta ima pod vodstvom Alberta Riere po sedmih tekmah stoodstoten izkupiček 21 točk. Toda če ste pomislili, da je to rekord, ste se zmotili.

Olimpijo do izenačitve najdaljšega niza zmag na uvodu prvenstvene sezone čakata še dve tekmi. Če bo prihodnji konec tedna premagala še Domžale v Stožicah in teden dni pozneje zmagala v Celju, bo v zadnjem nastopu pred dvotedenskim reprezentančnim premorom nov mejnik naskakovala proti Muri v Fazaneriji.

Rekordna niza sta v rokah Maribora, ki sta v uvodnih krogih nanizala kar devet zmag.

Oba rekorda sta v rokah Prašnikarja

Olimpiji je to uspelo kot prvi, ko je pod vodstvom s šestimi prvenstvenimi naslovi najbolj trofejnega trenerja prve slovenske lige Bojana Prašnikarja zmagala prvih devet tekem sezone 1994/95. Premagala je Izolo, Maribor, velenjski Rudar, Vevče, Kočevje, ajdovsko Primorje, Muro, Korotan in Koper. V desetem krogu je z 2:3 izgubila v Celju in končala takrat rekorden niz.

Zanimivo je, da je Olimpija ob koncu tiste sezone komajda osvojila naslov, pod njega pa se ni podpisal Prašnikar, ampak Branko Oblak, ki ga je v tisti sezoni nasledil in takrat osvojil svoj edini prvenstveni naslov v trenerski vlogi. Ob koncu sezone je drugouvrščeni Maribor prehitela za vsega dve točki.

Ob tem je treba dodati, da je bil takratni tekmovalni sistem nekoliko drugačen. Zmaga je prinašala dve točki. Če bi bil tak, kot je danes, bi prvak postala s petimi točkami naskoka.

Bojan Prašnikar je trenerski kralj slovenske prve lige. FOTO: Aleš Fevžer.

Prašnikarju je rekordni niz iz Olimpije uspel tudi štiri leta pozneje, ko je vodil Maribor.

V sezoni 1999/00, v kateri si je Maribor zagotovil prvo ligo prvakov, je v prvih devetih prvenstvenih tekmah sezone premagal Domžale, velenjski Rudar, Korotan, Pohorje, Beltince, Gorico, Olimpijo, celjski Publikum in Dravograd, potem pa v desetem krogu remiziral proti Muri z 2:2.

Maribor je bil ob tem nizu tudi izjemno učinkovit. V prvih devetih tekmah v prvenstvu je namreč dosegel kar 32 golov. V povprečju torej več kot tri in pol zadetka na tekmo.

V tisti sezoni so vijoličasti zlahka osvojili naslov, prvaki so postali s kar 19 točkami naskoka pred drugouvrščeno Gorico, zanimivo pa je, da jih je do naslova popeljal takrat trenerski debitant, danes pa eden najbolj uveljavljenih slovenskih nogometnih trenerjev Matjaž Kek.

Tudi v tisti sezoni kljub sijajnim rezultatom Prašnikar namreč ni dočakal konca sezone. Marca 2000 ga je nasledil zdajšnji slovenski selektor.

Elsnerjeve Domžale so se ustavile po osmih zmagah

Na tretjem mestu po številu zmag na uvodu sezone so Domžalčani iz sezone 2014/15. Takrat so nanizali osem zmag.

Pod vodstvom Luke Elsnerja so premagovali Gorico, Celje, Zavrč, velenjski Rudar, Krko, Koper, Maribor in Radomlje, potem pa v devetem krogu remizirali z Olimpijo.

Kljub sijajnemu nizu zmag z začetka sezone Domžale ob koncu niso bile prvak in niti podprvak. Sezono so končale z enajstimi točkami zaostanka za Mariborom in zaostale tudi za Celjem.

Luka Elsner je z Domžalami rekorder po številu minut brez prejetega gola na začetku sezone. FOTO: Martin Metelko.

Olimpija zapravila možnosti za domžalski rekord

V sezoni 2014/15, ko so Domžale poskrbele za najdaljši niz zmag na začetku prvenstva v zgodovini kluba, jim je z Elsnerjem na klopi ob tem uspel tudi absolutni rekord slovenske lige po številu minut brez prejetega zadetka na začetku sezone.

Pri vseh osmih zmagah na uvodu prvenstva Domžalčani namreč niso prejeli gola, kar jim je uspelo tudi v devetem krogu ob remiju z Olimpijo (0:0), v desetem krogu so premagali Gorico s 3:0, šele v enajstem prvenstvenem nastopu sezone pa so prejele prvi gol. V 13. minuti tekme proti Celju je takratnega vratarja rumene družine Nejca Vidmarja, ki je v tem času postal tudi rekorder slovenske lige med vratarji po številu minut brez prejetega gola (1.002 minuti), premagal zdajšnji zvezdnik hrvaškega nogometa Mislav Oršić. Domžale so prvi gol prejele šele po 913 minutah prvenstvene sezone 2014/15.

Olimpija je možnosti, da bi izboljšala ta domžalski mejnik, zapravila v 95. minuti sobotne tekme proti Radomljam, ko je enajstmetrovko gostov v gol spremenil Sandi Nuhanović. Ljubljančani so brez gola v svoji mreži uradno zdržali uvodnih 630 minut sezone 2022/23.

Sedemkrat je zmagal tudi Maribor s Šimundžo

Sedem zmag na prvih sedmih tekmah v prvenstvu v novi sezoni, tako kot letos Olimpija, je zbral tudi Maribor v sezoni 2013/14.

Ante Šimundža je Maribor v sezoni 2013/14 popeljal do zmag na uvodnih sedmih tekmah sezone 2013/14. FOTO: Jure Banfi.

Pred devetimi leti ga je takratni trener Ante Šimundža popeljal do zmag nad Zavrčem, velenjskim Rudarjem, Kopru, Olimpiji, Krki, Celju in kranjskem Triglavu. Zmagoviti niz Mariborčanov je v osmem krogu končala Gorica, ki je v Ljudskem vrtu remizirala z 1:1.

Maribor je bil v tisti sezoni zlahka prvak, naslov je osvojil z osmimi točkami prednosti pred Koprom, ki je prvenstvo končal na drugem mestu.

Vas morda zanima, kdo je na tej lestvici za naštetimi na šestem mestu? Mura iz sezone 1993/94, ki je pred 29 leti zmagala na prvih petih prvenstvenih tekmah in postavila takratni rekord.