Pozno prižgani afriški buldožer, ki je postal evropski hit

Nogomet 12. Jan 20227:00 4 komentarji
Pogosto viden prizor v tej sezoni – Sebastien Haller proslavlja gol. FOTO: Guliverimages.

Danes bo z afriškim nogometnim pokalom, ki te dni poteka v Kamerunu, začel tudi Sebastien Haller. Z desetimi goli najboljši strelec lige prvakov, ki je tako reprezentančnem kot klubskem dresu zablestel zelo pozno, trenutno pa je eden najbolj vročih napadalcev na svetu. Kdo je ta visokorasli napadalec Ajaxa, ki bo danes Slonokoščeni obali skušal pomagati do zmage proti Ekvatorialni Gvineji?

Kar štirje goli pri zmagi nad Sportingom v Lizboni s 5:1. Gol pri zmagi v Amsterdamu nad Bešiktašem z 2:0.

Gol in dve asistenci pri malce šokantni zmagi s 4:0 nad Borussio Dortmund na istem prizorišču.

Pa potem še gol pri zmagi na Signal Iduna Parku s 3:1. Dva gola pri zmagi v Istanbulu proti Bešiktašu z 2:1. In za konec gol pri zmagi nad Sportingom doma s 4:2.

Ajax, ki je že skoraj tri desetletja daleč od stare slave, v tej sezoni deluje podobno, kot je v letih 1971, 1972, 1973 in 1995, ko je nazadnje, četrtič postal evropski prvak.

Dobro, če ga primerjamo z rodovi, v katerih so blesteli Johan Cruyff, Johan Neeskens, Johhny Rep, Frank Rijkaard, Clarence Seedorf, Jari Litmanen, Patrick Kluivert in preostali, morda malo pretiravamo.

Če pa skočimo v sezono 2018/19, ko je Ajax nazadnje spomnil na svojo bogato preteklost in bil le sekunde odločen od velikega finala lige prvakov, smo resnici veliko bližje.

Ajax je hit lige prvakov 2021/22

Ajax, ki ga v osmini finala elitnega evropskega klubskega tekmovanja čakata tekmi proti lizbonski Benfici, je skupinski del končal s šestimi zmagami s šestih tekem in z gol razliko 20:5. Z drugim najboljšim napadom tekmovanja. Ob Bayernu in Liverpoolu je kot edini osvojil maksimalen izkupiček.

FOTO: Guliverimages.

Ajax je v prejšnji sezoni še 35. postal tudi nizozemski državni in 20. pokalni prvak. V tej sezoni lovi novo dvojno krono. Kaže mu dobro.

V prvenstvu je na drugem mestu s točko zaostanka za PSV Eindhovnom. V pokalu se je uvrstil med najboljših 16 moštev.

V zadnjem letu amsterdamski nogometni velikan igra kot takrat, ko so ga s klopi vodili Stefan Kovacs, Rinus Michels ali pa nazadnje Louis van Gaal.

Tokrat trenersko palico vihti Erik ten Hag. Prav ta 51-letni Nizozemec pa je zaslužen, da se Ajaxovim navijačem, ki jih po svetu nikoli ni manjkalo, spet smeji.

Seveda, v prvi vrsti zaradi vodstvenega znanja, ki ga ima. Precej pa tudi zato, ker je bil prav on tisti, ki je v klub pripeljal nogometni stroj za gole.

Samo on in Cristiano Ronaldo

Sebastian Haller je z desetimi goli najboljši strelec lige prvakov, z 12 goli pa je trenutno najbolj učinkovit na lestvici strelcev tudi v nizozemskem prvenstvu.

Za Ajax je, odkar je pred natanko enim letom prišel v klub, na 47 tekmah zabil že 35 golov, prispeval pa tudi 13 asistenc.

Ta nogometni napadalec skoraj košarkarske višine (190 centimetrov) je nov obraz na največji sceni. Ligi prvakov. Debi v njej je dočakal zelo pozno, pri 27 letih.

Do zdaj je uspelo le Georgu Weahu

Odkar je leta 1992 nastala, je do zdaj najboljši strelec lige prvakov postal samo en Afričan. To je bil v sezoni 1994/95 George Weah, ki je v tisti sezoni dosegel sedem golov za AC Milan. Liberijec je tudi do zdaj edini afriški nogometaš, ki je prejel najbolj prestižno posamično nogometno priznanje, zlato žogo. Zgodilo se je konec istega leta, 1995.

Danes, ko je še vedno star 27 let, ima Haller na svojem računu v tem tekmovanju že deset golov. Ob debiju jih je zabil kar štiri. Nekaj, kar seveda ni uspelo še nikomur.

Zadel je na vsaki od šestih tekem skupinskega dela lige prvakov. Ta podvig si deli s Cristianom Ronaldom, ki mu je podobno uspelo v sezoni 2017/18.

Rekorda je dvakrat podrl tudi ob prestopih

Rekorde je Haller popravljal že prej, a na nekoliko drugačen način. Leta 2019 je postal najdražja okrepitev v zgodovini londonskega West Ham Uniteda, ki je zanj Eintracht Frankfurtu odštel kar 50 milijonov evrov.

Po rekordnem prestopu v West Ham United v Londonu ni upravičil visokih pričakovanj. FOTO: Guliverimages.

Toda po odlični epizodi v Nemčiji, kjer je v dveh letih v 77 nastopih dosegel 33 golov in zbral kar 19 asistenc, Frankfurtčanom pa pomagal do pokalne lovorike, se je visokoraslemu napadalcu na Otoku ustavilo.

Pod vodstvom Davida Moyesa se, osamljen v napadu Londončanov, nikakor ni znašel in po 14 golih, 3 asistencah in 54 nastopih po dveh letih iz West Hama odšel.

Za 22,5 milijona evrov je prestopil v Ajax. Še en rekord. Amsterdamčani, ki so vedno bolj kot na super nakupe računali na produkcijo, toliko v svoji bogati zgodovini niso plačali še za nikogar.

Mnogi so se čudili, le trener je vedel, koga je dobil

Marsikdo je ob prihodu napadalca, ki še nikoli ni zaigral na največjem nogometnem odru, zaradi tako visoke odškodnine privzdignil obrvi, a med njimi zagotovo ni bilo zdajšnjega trenerja Ajaxa.

Ten Hag je dobro vedel, koga je za desetino tistega, kar je PSG pred leti plačal Barceloni za Neymarja, dobil.

Marljivega, delovnega in borbenega fanta, ki je pod njegovim vodstvom za Utrecht v 98 nastopih dosegel 51 golov in prispeval še 16 asistenc. Pravega buldožerja v napadu, ki lahko poruši še tako trden obrambni zid. Oziroma še več.

“Ne morete ga ustaviti niti z buldožerjem,” je po eni izmed sijajnih tekem o napadalcu, ki se je rodil v predmestju Pariza, povedal Niko Kovač, hrvaški trener, s katerim sta sodelovala v Frankfurtu.

Nazaj na Nizozemsko ga je zvabil Erik ten Hag. FOTO: Guliverimages.

Ten Hag je Hallerjeve golgeterske spoznal, ko sta na Nizozemskem, takrat pri precej manjšem klubu, sodelovala med letoma 2015 in 2017. Haller je bil takrat v Utrecht posojen po tem, ko se pri Auxerrju, pri katerem je naredil prve nogometne korake, ni obnesel.

Za klub, pri katerem sta zrastla Eric Cantona in Djibrill Cisse, je v 57 nastopih zadel samo osemkrat in se ni niti približal svojima slovitima predhodnikoma iz klubske zgodovine.

V Auxerrju. Vsega 40 kilometrov severneje je bilo povsem drugače. V Amsterdamu je zaigral kot nekdanja zvezdnika evropskega nogometa v najboljših časih. Če ne celo bolje.

Bizarna napaka, ki je Ajaxu vzela evropsko lovoriko?

Tam je najprej sicer, ne po svoji krivdi, nase opozoril z bizarnostjo. Ajaxu v drugem delu sezone v izločilnih delih lige Europa 2020/21 ni smel pomagati zaradi administrativne napake, ki so si jo privoščili odgovorni v amsterdamskem velikanu. Pozabili so ga namreč prijaviti za tekmovanje.

Ajax je potem v tem tekmovanju prišel do četrtfinala, v katerem je ob remiju z 1:1 in porazu z 1:2 izpadel proti Romi. Navijači iz Amsterdama so prepričani, da bi njihovi nogometni ljubljenci z njim v postavi šli do konca in osvojili prvo evropsko lovoriko po več kot četrt stoletja čakanja.

Zdaj Haller nase opozarja zgolj in le še z bizarno dobro golgetersko statistiko v ligi prvakov. Da bi šli Amsterdamčani v njej do konca, gre težko verjeti, a prav na to vsaj malce računajo tudi navijači in upajo, da bodo z enoletno zakasnitvijo le dočakali tako težko pričakovano evropsko lovoriko. Drzne misli … Ampak – nikoli se ne ve, zakaj pa ne?

Toda precej realnejši je scenarij, da bodo nogometaši Ajaxa v naslednjih tednih v prvenstvu ostali brez pomembnih točk v boju za naslov nizozemskega prvaka, saj se bodo morali na prihajajočih tekmah znajti brez svojega glavnega, jedrskega orožja.

Za Slonokoščeno obalo je debitiral pozno, s 26 leti

Haller je namreč v Kamerunu, kjer bo tudi Slonokoščeni obali poskušal pomagati obuditi spomine na čase stare slave. Te so nekoliko bolj sveži kot tistih, o katerih sanjajo v Amsterdamu.

Sloni na novo lovoriko čakajo od leta 2017, ko so bili afriški prvaki nazadnje. Zgodilo se je tretjič po letih 1992 in 2015.

V mlajših selekcijah Francije je igral tudi z zdajšnjim zvezdnikom Juventusa Adrienom Rabiotom. FOTO: Guliverimages.

Sploh zdaj, ko jim je v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo 2022 spodrsnilo, si toliko bolj želijo, da bi s podvigom v naslednjem mesecu zacelili katarske rane.

Glavno zdravilo zanje pa vidijo v Hallerju, ki je, podobno kot v ligi prvakov, debi v reprezentančnem nogometu dočakal zelo pozno.

V Evropi rojeni Haller, čigar mama je iz Slonokoščene obale, oče pa Francoz, je v mlajših letih namreč branil barve Francije, a se, ker se A selekciji svetovnih prvakov takrat ni približal, odločil, da zamenja nogometno državljanstvo.

Za Slonokoščeno obalo je prvič zaigral šele novembra 2020, ko je bil star 26 let.

Kdo ve, če danes ne bi bilo drugače, in bi namesto nastopanja na afriškem pokalu s Slonokoščeno obalo, na klopi katere sedi Francoz Patrice Beaumelle, z njegovim rojakom Didierjem Deschampsom odšteval do nastopa na svetovnem prvenstvu.

Na vpoklic med Trikolorje zagotovo lahko računal. Kako tudi ne? Trenutno je namreč eden najbolj vročih napadalcev na svetu.

Dolgo časa parkirani buldožer je zapeljal iz garaže in pokazal svojo rušilno moč.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje