Domžalčani skočili iz ene skrajnosti v drugo

Nogomet 7. Dec 202316:00 0 komentarjev

Nogometaši Domžal so v uvodnih 14 prvenstvenih tekmah zbrali le enajst točk, kar je bil njihov tretji najslabši izkupiček v prvoligaški druščini. V naslednjih štirih tekmah so štirikrat zmagali. Le v treh sezonah do zdaj so jih nanizali več.

Po porazu z 1:2 pred domačimi navijači 4. novembra proti Mariboru v 15. prvenstvenem krogu – do takrat so odigrali 14 prvenstvenih tekem – smo pisali o tem, da so Domžale v 21 prvoligaških sezonah, ki so jih odigrali, manj točk v uvodnih 14 tekmah zbrali le dvakrat. In obakrat izpadli iz prve lige.

To se je zgodilo v krstni prvoligaški sezoni 1991/92, ko so imeli po 14 tekmah na računu pičle štiri točke, in v sezoni 2001/02, ko jih imeli po enakem številu odigranih osem. Poraz proti Mariboru je bil njihov tretji v nizu in deveti v prvenstvu skupno.

Potem pa je v ekipi Dušana Kosića očitno nekaj kliknilo. Domžalčani so čez noč skočili iz ene skrajnosti v drugo. Resda so vmes doživeli šok v pokalu in izpadli proti drugoligašu Gorici, ampak v prvenstvu so nanizali štiri zmage.

Najprej so v 16. krogu z 1:0 zmagali v gosteh pri Kopru, potem so v zaostali tekmi 3. kroga z 2:1 premagali Rogaško, v 17. krogu so bili doma s 3:0 boljši od Radomelj, včeraj pa so s 5:0 v Kidričevem odpihnili še Aluminij.

Štiri tekme, štiri zmage in razlika v zadetkih 11:1. Impresivno. Niz bodo lahko nadaljevali v nedeljo, ko bodo na svojem stadionu gostili Muro.

Trenutni zmagoviti niz Domžal:

Koper – Domžale 0:1 (16. krog, 11. november 2023)

Rogaška – Domžale 1:2 (3. krog, 25. november 2023)

Domžale – Radomlje 3:0 (17. krog, 2. december 2023)

Aluminij – Domžale 0:5 (18. krog, 6. december 2023)

Rožman je nanizal kar deset zmag, a ni bil prvak

Spet smo pokukali v zgodovino in ugotovili, da je Domžalam v prvi ligi daljši niz zmag uspel le v treh sezonah.

Kar deset zmag so nanizali v sezoni 2017/18, ko so pod vodstvom Simona Rožmana zmagovali med 15. in 26. krogom (tekmo 20. kroga v tem času niso odigrali), kar je klubski rekord. Zanimivo pa je, da takrat niso bili prvaki. Prvenstvo so končali za Mariborom in Olimpijo na tretjem mestu.

Drugi najdaljši domžalski zmagoviti niz seže v sezono 2014/15, ko so zmagali v uvodnih osmih prvenstvenih krogih. Takrat je na njihovi klopi sedel Luka Elsner, zanimivo pa je, da tudi takrat na koncu sezone niso postali prvaki. Zaostali so za Mariborom in Celjem, bili so tretji.

Simon Rožman je v sezoni 2014/15 v Domžalah nanizal kar deset prvenstvenih zmag. FOTO: Aleš Fevžer.

Drugače je bilo v sezoni 2007/08, ko so tokratni Kosićev niz presegli kar trikrat. Med 11. in 17. prvenstvenim krogom so nanizali sedem, med 31. in 36. šest , med 3. in 7. krogom pa pet zmag. Takrat so prepričljivo osvojili naslov, z 12 točkami prednosti pred najbližjim zasledovalcem. Njihov trener je bil Slaviša Stojanović.

Še štirikrat je Domžalam do zdaj v prvi ligi uspelo to, kar jim je včeraj. Štiri prvenstvene zmage so nanizali še v sezonah 2014/15, 2010/11 in dvakrat v sezoni 2006/07, ko so na koncu osvojili prvega od dveh naslovov državnega prvaka, s katerimi se ponašajo. Tudi takrat jih je s klopi vodil Stojanović.

Najdaljši zmagoviti nizi Domžal:

10 zmag: sezona 2017/18 (15., 16., 17., 18., 21., 22., 23., 24., 25., 19. in 26. krog).

8 zmag: sezona 2014/15 (1., 2., 3., 4., 5., 6., 7. in 8. krog).

7 zmag: sezona 2007/08 (11., 12., 13., 14., 15., 16. in 17. krog).

6 zmag: sezona 2007/08 (31., 32., 33., 34., 35. in 36. krog).

5 zmag: sezona 2007/08 (4., 3., 5., 6. in 7. krog) in sezona 2010/11 (5., 6., 7., 8. in 9. krog).

4 zmage: sezona 2023/24 (15., 3., 16. in 17. krog), sezona 2014/15 (14., 15., 16. in 17. krog), sezona 2010/11 (30., 31., 32. in 33. krog), 2x sezona 2006/07 (1., 3., 2. in 4. krog; 19., 20., 21. in 22. krog).

* upoštevan je koledarski razpored tekem.