Postal je junak derbija in končal nevsakdanje črn niz

Nogomet 2. Avg 202113:52 > 13:53 0 komentarjev
Nogometaši Olimpije so po prvi tekmi v slabem položaju.

Antonio Delamea Mlinar z dvema goloma pri zmagi Olimpije nad Mariborom s 3:1 ni postal zgolj junak prvega slovenskega nogometnega derbija sezone 2021/22, ampak prišel tudi do sploh prve zmage nad Mariborom v zelenem dresu. Za to je potreboval 15 tekem.

Svoj prvi derbi je odigral pred skorajda natanko devetimi leti, ko je avgusta 2012 v petem prvenstvenem krogu sezone 2012/13 z Olimpijo v Stožicah z Mariborom remiziral brez zadetkov. Takrat je bil predsednik Ljubljančanov še Izet Rastoder, športni direktor je bil Milenko Ačimović, trener pa Ermin Šiljak, da boste dobili občutek, kako dolgo nazaj je bilo to.

Od takrat je do nedeljskega večera odigral še 14 derbijev, a zmage ni dočakal. Še petkrat je remiziral in osemkrat izgubil. Izkušeni branilec se je, če malce pretiravamo, zdaj očitno odločil, da stvari vzame v svoje roke. Zadel je že na zadnjem derbiju, ki ga je odigral. Konec februarja, ko je v 24. prvenstvenem krogu prejšnje sezone v polno meril v Ljudskem vrtu, to ni bilo dovolj za zmago. Derbi se je končal z remijem 1:1.

Tokrat je zadel kar dvakrat. V 37. minuti je zabil prvi gol na tekmi, v 56. minuti pa zadel še za vodstvo Olimpije s 3:0 in dokončno razblinil dvome o zmagovalcu.

Raje kot o sebi je govoril o ekipi

“Derbi da dodaten čar, ampak ne bi rad govoril o sebi. Ekipa je od prvega do zadnjega svoje delo opravila tako, kot mora. Vsi smo igrali dobro, agresivno od prve do zadnje minute. Vedeli smo, kaj hočemo na igrišču,” je po tekmi povedal Antonio Delamea Mlinar, ki se je v Ljubljano po štirih letih igranja za New England Revolution vrnil v začetku letošnjega leta.

“Na treningih smo veliko delali na prekinitvah, kar je danes odtehtalo. V pravem trenutku sem bil na pravem mestu,” je o svojem petem in šestem prvenstvenem golu v 123 nastopih, polovico jih je torej dosegel na derbijih, še povedal 30-letni branilec.

Veliko bolj gostobeseden je bil, ko je beseda nanesla na igro Olimpije. Ta na prvih treh tekmah sezone – dvakrat v Evropi proti malteški Birkirkari in ob remiju na otvoritveni prvenstveni tekmi sezone proti novincu v ligi Radomljam – ni navdušila. Tokrat je bilo drugače.

Izkupiček Antonia Delamee Mlinarja z derbijev:

Zmage: 1.
Remiji: 6.
Porazi: 8.

“Eden od razlogov, da smo zaigrali veliko bolje, je zagotovo ta, da smo igrali v Stožicah, kjer je širše igrišče. Almedin Ziljkić in Aldair sta nogometaša, ki se odlično znajdeta v prostoru. Danes sta igrala sijajno. To je glavni razlog. Sicer pa se še uigravamo in spoznavamo, tako da napredujemo iz tekme v tekmo. To je bila naša najboljša tekma do zdaj,” je povedal Delamea Mlinar, ki ga skupaj s soigralci že čez tri dni čaka nov velik izpit.

Upa, da bo Olimpija kaj končno naredila tudi v Evropi

Olimpija bo na Portugalskem v četrtek igrala prvo tekmo proti šestouvrščeni ekipi prejšnje sezone portugalskega prvenstva Santa Clari v tretjem krogu kvalifikacij za Konferenčno ligo. “Zdaj moramo dobro igrati tudi v četrtek in se potruditi, da s klubom nekaj naredimo tudi v Evropi,” je povedal Delamea Mlinar, ki igra četrto evropsko sezono v dresu Olimpije.

V akciji na derbiju v Stožicah marca 2013.

Prvič je bil zraven v nepozabni sezoni 2011/12, ko je Olimpija v Evropi nazadnje opozorila nase. V tretjem krogu kvalifikacij za Ligo Europa je pošteno namučila Austrio, potem ko je na povratni tekmi izgubila z 2:3 in s skupnim izidom 3:4 padla po hudem boju. Sezono za tem je proti norveškem Tromsu kvalifikacije za isto tekmovanje končala v drugem krogu, podobno pa je bilo tudi v sezoni 2012/13, ko je bila za Ljubljančane na isti stopnički usodna slovaška Žilina.

Za konec še nekaj besed o zdravju. Delamea Mlinar je derbi končal predčasno. Na srečo navijačev Olimpije ni šlo za poškodbo. “Samo krči so bili. Težko je bilo igrati, potem ko smo v četrtek na Malti odigrali 120 minut. Potem nas je čakala še pot nazaj. Telo enostavno ni dalo,” je povedal steber obrambe Olimpije in potrdil, da bo v četrtek na Portugalskem lahko igral.