Pred nedeljskim prvenstvenim obračunom v Ljudskem vrtu se spominjamo 16. avgusta 2015 in verjetno najbolj odmevnega triumfa Olimpije na gostujočih debijih, ko so Ljubljančani v Mariboru zmagali s 3:0 in poskrbeli, da je tam prišlo do pretresa.
Poleti 2015 je bil Maribor nesporni kralj slovenskega nogometa. Za njim so bili štirje naslovi slovenskega prvaka in tudi štiri evropske jeseni v nizu, enkrat pa je v Evropi ostal celo do pomladi.
V evropski ligi je bil v skupinskem delu v sezonah 2011/12 in 2012/13, v sezoni 2013/14 pa prišel do izločilnih delov. Postal je prvi in do zdaj edini slovenski klub, ki je v Evropi ostal tudi v drugem delu sezone. Potem je v sezoni 2014/15 evropske podvige nadgradil in prvič po 14 letih čakanja nastopil v ligi prvakov.
Olimpija, ki se je pobrala po bankrotu leta 2005, je v šesto sezono od povratka med prvoligaše krenila bolj optimistično kot kadarkoli poprej. Z novim zvezdnikom slovenskega nogometa, v Angliji in ZDA uveljavljenim, predvsem pa bogatim novim predsednikom Milanom Mandarićem je najavljala velike stvari.
Olimpija si je v prvih petih krogih privoščila en spodrsljaj, domač poraz proti Domžalam z 0:2, enkrat je remizirala (Zavrč z 0:0), na preostalih treh tekmah pa je prepričala. Pri zmagah nad Gorico (4:1), Krškim (2:0) in Koprom (4:1) je zabila kar deset golov in imela najboljšo razliko v zadetkih v ligi. V derbi je štartala z drugega mesta. Na vrhu so bili z dvema točkama več Novogoričani, ki so po uvodnem porazu v Ljubljani na naslednjih štirih tekmah navdušili in štirikrat zmagali.
Maribor je pred derbijem doživel hladno evropsko prho
Maribor? Imel je enako število točk kot Olimpija, a je bilo vzdušje v Ljudskem vrtu povsem drugačno. Po letih podvigov na domačih in evropskih tleh se je namreč zgodilo, da je bil prvič v manjši rezultatski krizi. Najprej je na začetku sezone izgubil slovenski superpokal po porazu proti Kopru, potem je le remiziral z Zavrčem (1:1) na uvodni tekmi prvenstva in v četrtem krogu izgubil proti Kopru.
Toda še dva tedna poprej se je moral sprijazniti z nepričakovano hitrim izpadom iz Evrope. Po domači zmagi z 1:0 je z 1:3 klonil v Kazahstanu proti Astani in se od Evrope poslovil po vsega dveh tekmah. Hud udarec, glede na to, da so Mariborčani v sezonah pred tem vedno odigrali vsaj 12, enkrat pa celo 14 tekem.
Ko je krog pred derbijem v Ljudskem vrtu gostovalo Celje in so se Mariborčani, ki so do zmage z 1:0 prišli šele v 68. minuti, mučili, so takratnemu trenerju Anteju Šimundži domači navijači celo žvižgali in ga pozivali k odhodu.
“Popolnoma razumem kritike in nezadovoljstvo navijačev. V prvem polčasu smo igrali katastrofalno. V drugem je bilo povsem drugače,” je o tem po zmagi nad Celjani povedal trener, ki je Mariboru prinesel dve prvenstveni lovoriki, ligo prvakov in pomlad v evropski ligi, še pred tem pa v vlogi pomočnika sodeloval pri vseh uspehih Darka Milaniča in pečat v Ljudskem vrtu pustil tudi kot nogometaš.
To je bil njegov zadnji medijski nastop pred derbijem, vzdušje v NK Maribor in predvsem okoli kluba je bilo namreč naelektreno. S predstavniki Olimpije je bilo drugače.
Olimpija je 13 let čakala na zmago
“Maribor je favorit, a mi se bomo maksimalno potrudili, da pridemo do uspeha. Gremo po zmago,” je na novinarski konferenci dan pred nedeljsko večerno tekmo govoril zdajšnji steber obrambe Maribora, ki je takrat to vlogo užival pri Olimpiji, Nemanja Mitrović.
“Derbi je vedno posebna tekma. Ne igra se samo za tri točke, ampak tudi za prestiž,” je povedal takratni mladi as Olimpije Andraž Šporar, čigar nastop je bil vprašljiv.
“Za direktorja in predsednika bo tragedija, če izgubimo. Zame ne bo. Bolj pomembno je, da bomo igrali dobro. Lahko igramo odlično, pa zaradi takšnih ali drugačnih napak izgubimo,” pa so bile besede takratnega trenerja Olimpije Marijana Pušnika, ki je se je vračal v Maribor, kjer je pred tem deloval kot trener.
Zmage ni želel napovedovati, medtem ko je bil njegov nadrejeni, športni direktor Ranko Stojić, povsem drugače razpoložen. Pričakoval je zmago. Sploh prvo na prvenstvenih derbijih, odkar se je leta 2014 vrnila v prvo ligo. Nazadnje je pred tem v prvenstvu tri točke v Mariboru osvojila daljnega novembra 2002.
Zlatku Zahoviću po derbiju ni bilo več do šal
Zlatko Zahović, glavni vodja in obraz takratnega velikega Maribora, je pred derbijem v svojem slogu povedal: “Da, Olimpija je super ekipa. Boljša od nas. Oni so favoriti. Zagotovo bodo zmagali. Veliko boljši so od nas.” Jasno, da je bil sarkastičen. Ljubljančani so, odkar je prišel v klub, Maribor na 37 derbijih premagali le trikrat. V Mariboru vsega enkrat. V prvenstvu niti enkrat.
Toda pol ure za tem, ko je Damir Skomina, glavni sodnik osrednje tekme 6. kroga prve slovenske nogometne lige, ki je pred več kot deset tisoč navijačev potekala ob rahlem dežju, označil začetek tekme, nismo več bili prepričani, ali je športni direktor Maribora mislil resno.
Že po dveh minutah je po strelu od daleč dlani mariborskega vratarja Jasmina Handanovića dodobra ogrel Darijan Matić. Malce za tem sta poskusila še Nik Kapun in Martin Michel Mimoun, ki je imel v peti minuti tudi prste vmes pri prvem golu Olimpije. Nesporni junak takratnega derbija Ezekiel Henty je stekel v prazen prostor, obšel branilce in vratarja Maribora ter goste popeljal v vodstvo.
V 27. minuti je nigerijski napadalec, ki je bil takrat v odlični formi (pri zmagi nad Koprom krog pred tem se je izkazal z dvema goloma in asistenco), zablestel še drugič. Sprehodil se je čez domačo obrambo in goste popeljal v vodstvo z 2:0.
Video vrhunci tekme:
Na začetku drugega polčasa je bila zgodba podobna. Olimpija je bila še naprej boljša in imela priložnosti za povišanje vodstva, med drugim je stresla tudi vratnico. Po uri igre se je Maribor prebudil in si priigral nekaj priložnosti. Nekdanjemu ljubljencu navijačev Olimpije Daretu Vršiču, ki je na igrišče vstopil ob polčasu, je veselje preprečil okvir vrat.
Potem je 15 minut pred koncem branilec Maribora Abel Gigli v vsega treh minutah prejel dva rumena kartona in moral predčasno z igrišča, derbi je bil odločen. Ob koncu tekme je po podaji Mihe Zajca za Olimpijo zadel še Šporar, ki je kljub drugačnim napovedim na koncu odigral vseh 90 minut, in derbi se je končal z zmago gostov s 3:0. Ljubljančani so Mariboru prisolili klofuto, ki je v Ljudskem vrtu močno odjeknila.
Maribor – Olimpija 0:3 (0:1)
Stadion Ljudski vrt, gledalcev 10.500. Sodnik: Damir Skomina (Koper).
Strelca: 0:1 Henty (5.), 0:2 Henty (27.), 0:3 Šporar (90.).
Maribor: Handanović, Bohar (od 46. Vršič), Gigli, Šuler, Viler, Ibraimi, Filipović, Kabha (od 22. Mertelj), Sallalich (od 72. Mendy), Tavares, Bajde.
Olimpija: Šeliga, Fink, Kelhar, Mitrović, Krefl (od 69. Bajrić), Matić, Kapun, Mimoun (od 77. Da Silva), Kronaveter (od 61. Zajc), Šporar, Henty.Rumeni kartoni: Šuler, Gigli; Kronaveter, Fink, Kapun, Matić, Kelhar.
Rdeči karton: Gigli (76.).
Marcos Tavares: Najtežji poraz Maribora, odkar sem njegov član
“Lep čas smo se trudili, da bi nam uspelo. Kar nekajkrat smo bili blizu, a nam je vedno nekaj zmanjkalo. Danes smo končno zmagali na derbiju. Vsak od igralcev je postavil svoj kamenček v mozaik in spisali smo res lepo zgodbo,” je bil po zmagi vesel vratar Olimpije Aleksander Šeliga.
Mariborčani so pred novinarje prišli poklapani. “Kar smo videli danes, ni bilo dobro. To je najtežji poraz Maribora, odkar sem njegov član. Vsak izmed nas, nogometašev, mora zdaj razmišljati, kaj je bilo narobe. Sam vem, da bom naredil vse, da bomo v prihodnosti boljši,” je bil po tekmi nejevoljen že takrat kapetan in s 140 goli najboljši strelec v zgodovini Maribora Marcos Tavares.
“Težko je ugotoviti, kje tiči pravi vzrok za naše težave. Karkoli že je, moramo narediti vse, da bomo v prihodnosti boljši. Ne smemo gledati nazaj, ampak samo naprej. Seveda ni lepo, da smo izgubili derbi proti Olimpiji, a že na naslednjih tekmah bo bolje. O tem sem stoodstotno prepričan,” pa je govoril trener Maribora Šimundža.
Galerija s tekme:
Marijan Pušnik je po tekmi branil domačega trenerja
“Z Zlatkom sva po tekmi že govorila. Nič posebnega se ni zgodilo. ‘Glave gor,’ mi je rekel. Z njegove strani sem vedno čutil ogromno podporo. Če se bodo v klubu tako odločili, potem bom njihovo odločitev pač sprejel. To je del nogometnega posla. Če bom odšel, bom to storil z dvignjeno glavo. Zato ker vem, da za Maribor v vsakem trenutku dajem vse od sebe,” je še govoril Šimundža, ki je bil pod hudim pritiskom. Celo tako hudim, da je v njegov bran stopil trener Olimpije, ki je po tekmi sedel ob njem.
“Ne vem, zakaj ga tako napadate z vprašanji. Tudi Real Madrid, Barcelona in največji evropski klubi doživljajo vzpone in padce. Ne moreš vedno zmagovati. Ko je Maribor lani igral v ligi prvakov, je bilo vse lepo, zdaj je seveda drugače. Maribor je še vedno najboljši slovenski klub, ki je v zadnjih štirih letih blestel tudi v Evropi. Verjamem, da bo to kmalu spet pokazal,” je bil kolegialen trener Olimpije Pušnik, ki se mu je po veliki zmagi seveda smejalo.
Dan po derbiju je Ante Šimundža odstopil
Šimundža takoj po tekmi ni dal vedeti, da je to njegovo slovo od Ljudskega vrta, a vsega 12 ur pozneje se je zgodilo prav to. Na mladinski ulici 29 v Mariboru so v ponedeljek, dan po derbiju, sklicali novinarsko konferenco in na njej sporočili, da menjajo trenerja.
“Ni prave energije, zato se umikam. Po dveh uspešnih letih je prišlo do točke, ko ne gre več. Ekipa ne daje tistega, kar je sposobna. Za dobrobit ekipe in kluba sem se odločil za to potezo. S klopi odhajam ponosno. Vedno bom pripadal vijoličasti barvi,” je povedal Šimundža, ki se je za odhod iz kluba odločil sam. Odšel je zaradi kritik, ki so letele na njegov račun. Pa čeprav je v takšni ali drugačni vlogi sodeloval pri praktično vseh največjih uspehih v zgodovini kluba. Zraven je bil pri vseh treh ligah prvakov, vseh treh nastopih v evropskih ligah, kupu domačih lovorik …
“Anteju se lahko zahvalim za vložen trud. Z njim smo dosegli največje uspehe v zgodovini. Včasih je šport oziroma žoga nepredvidljiva. Pride do trenutka, ko človek spozna, da je za klub in igralce najbolje, da gre. V nadaljnji karieri mu želim uspeh. Vrata kluba so mu odprta,” pa je njegov odhod komentiral Zahović, ki je novega trenerja našel v Hrvatu Krunoslavu Jurčiću.
Olimpija je po 21 letih čakanja postala prvak
Olimpija je po derbiju nanizala še štiri prvenstvene zmage in vmes v 9. krogu skočila na vrh, s katerega do konca sezone ni več sestopila. Vmes je na dveh derbijih remizirala z 2:2 in 0:0, v Stožicah pa izgubila z 1:2, a bila na koncu vseeno prvak s šestimi točkami naskoka pred Mariborom. Zanimivo, ta je takrat prvič po štirih letih ostal brez prvenstvene lovorike in kar dvakrat med sezono menjal trenerja. Marca 2016 je namesto Jurčića prišel povratnik Milanič.
Olimpiji, ki je prvič po dolgih 21 let čakanja suvereno postala prvak, je “uspelo” še več. Ne samo, da je opravila dve trenerski menjavi – konec leta 2015 je moral oditi Pušnik, po treh mesecih pa tudi njegov naslednik Marko Nikolić, tako da je prvak postal Rodolfo Vanoli. Med šampionsko sezono je moral oditi tudi športni direktor Stojić …
Tekma, ki je spremenila zgodovino derbijev v Mariboru
Statistika Olimpije na derbijih v Mariboru ni najboljša. V Ljudskem vrtu je odigrala 58 tekem in doživela 28 porazov, na 19 tekmah remizirala, na 11 pa zmagala, pravi najbolj znani kronist rezultatov nogometne Olimpije OptaŽabar. Toda do avgustovskega derbija izpred sedmih let in pol je bil njen izkupiček z gostovanj še precej slabši. Prav od tiste tekme naprej so Ljubljančani na gostujočih derbijih začeli nizati veliko boljše rezultate.
Od takrat naprej so od 16 derbijev izgubili le tri, ob tem pa kar devetkrat remizirali in štirikrat zmagali. Maribor vmes, med novembrom 2017 in aprilom lani, ko je z golom Ognjena Mudrinskega zmagal z 1:0, na domačih tleh Olimpije ni premagal kar neverjetnih devet tekem zapored. Izgubil je tudi zadnji derbi v Ljudskem vrtu. Avgusta lani je Olimpija tam zmagala z 2:0.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!