Nostradamus Zlatko Zahović, Maribor je razbil Olimpijo

Nogomet 3. Dec 202317:00 5 komentarjev
Maribor je v Ljudskem vrtu s 3:1 premagal Olimpijo. FOTO: Jure Banfi.

Maribor je v 17. krogu Prve lige Telemach v Ljudskem vrtu s 3:1 premagal Olimpijo in nepričakovano prepričljivo dobil drugi slovenski nogometni derbi sezone. Mariborčani so vse tri gole zabili že v prvi polovici prvega polčasa, medtem ko so Ljubljančani tolažilni zadetek dosegli v sodnikovem dodatku. Junak je bil dvakratni strelec Jan Repas.

Medtem ko je sobotne tekme 17. kroga Prve lige Telemach krojilo vreme, je bilo na drugem večnem derbiju sezone 2023/04 povsem drugače. Vreme sicer hladno, a Ljudski vrt je bil obsijan s soncem in tudi dodobra napolnjen. V Mariboru se je na tribunah zbralo skoraj osem tisoč ljudi. Najglasnejši so bili pristaši navijaških skupin obeh slovenskih nogometnih velikanov Viole in Green Dragons, ki so pred tekmo na ulicah poskrbeli tudi za incident.

Maribor, ki se je lahko ves teden pripravljal na derbi, je po porazu proti Olimpiji na prvi medsebojni tekmi sezone, v Ljubljani je bilo 2:1, krenil po zmago, ki je bila za vijoličaste nujna. Za Olimpijo so pred tekmo zaostajali za devet, za vodilnim Celjem pa za 14 točk.

Podobne načrte so imeli pred začetkom tudi gostje, ki so v četrtek odigrali zadnjo domačo evropsko tekmo proti Lillu na razritem igrišču v Stožicah. V Ljudskem vrtu je bila zgodba glede nogometne zelenice povsem drugačna, a bi bilo za goste morda bolje, če bi bilo drugače.

Zlatko Zahović pred derbijem: “3:0 za Maribor!”

“Maribor bo zmagal s 3:0,” je pred tekmo sodelavcu Sportkluba povedal Zlatko Zahović, ki smo ga srečali pred tekmo. Ob besedah nekdanjega legendarnega športnega direktorja se je glede na razmere na lestvici in formo obeh ekip – Olimpija je bila osem tekem brez poraza, gola pa ni prejela na zadnjih petih prvenstvenih tekmah – marsikdo nasmejal, a že po 21 minutah igre se je lahko smejal le on. Maribor je namreč po manj kot polovici igre v prvem polčasu vodil s 3:0.

Prvi gol smo v bučnem Ljudskem vrtu videli že po dveh minutah igre. El Arabi Hilal Soudani je na robu kazenskega prostora preigral Petra Agbo, ki je tokrat na sredini igrišča nekoliko presenetljivo dobil priložnost pred Agustinom Doffom, in streljal. Žogo je blokiral Aljaž Krefl, ki je v začetni enajsterici Olimpije zamenjal kaznovanega Davida Sualeheja, počasni posnetek pa je pokazal, da je to storil z roko. Oglasil se je VAR, glavni sodnik tekme Aleksandar Matković je pokazal na belo točko. Enajstmetrovko je za Maribor v gol spremenil Arnel Jakupović, ki je prišel do petega prvenstvenega gola, prvega po več kot štirih mesecih čakanja.

Jan Repas dvakrat v slogu Lionela Messija

Že v šesti minuti je bilo 2:0. Olimpija je izgubila žogo na sredini igrišča, Marko Kolar je podal do Jana Repasa, ta pa je lepo preigraval ob Timiju Maxu Elšniku, prišel do strela in z roba kazenskega prostora z levico neubranljivo zatresel mrežo nemočnega Denisa Pintola. Vratar Olimpije je bil do derbija v prvenstvu nepremagljiv kar 504 minut, tokrat pa prejel dva gola v dobrih petih minutah.

V 22. minuti 3:0, v glavni vlogi pa spet Repas, ki je spet stekel do roba kazenskega prostora Olimpije in ob neagresivnih gostih prišel do novega strela z levico. Spet neubranljivo, v slogu Lionela Messija. Derbi je bil po manj kot četrtini igre odločen.

Trener gostov Zoran Zeljković z videnim seveda ni bil zadovoljen, zato je že v 26. minuti opravil dvojno menjavo. Namesto nerazpoloženega Krefla, ki je za Olimpijo nazadnje igral pred več kot mesecem, je na igrišče pritekel Jorge Silva, namesto Alexandra Florucza pa Doffo.

Po dvojni menjavi so Ljubljančani malce umirili napade razigranih domačinov, a zato na drugi strani, v napadu, prav veliko niso naredili. Omeniti velja prosti strel Ruija Pedra z desne strani v 34. minuti, ki je končal na glavi Marcela Ratnika, a mladi branilec žoge ni dobro zadel, in dva strela povsem ob koncu polčasa. Najprej je Admir Bristrić streljal z roba kazenskega prostora in le za las zgrešil cilj, potem je poskusil še Nemanja Motika. Njegov strel je bil slab, Ažbe Jug z njim ni imel težav.

Maribor zlahka zmagal, slavljenec postavil končni izid

Trener gostov je ob polčasu zamenjal še tretjega nogometaša. Nerazpoloženega Agbaja, s katerim se Zeljkoviću ni posrečilo, je zamenjal Ivan Posavec, zanimivo pa je, da je menjavo opravil tudi Ante Šimundža na domači klopi. Branilca Maxa Watsona je zamenjal z branilcem Nemanjo Mitrovićem.

Maribor - Olimpija

Prvo priložnost v drugem polčasu je imela Olimpija. V 52. minut je do strela iz bližine prišel Rui Pedro, toda Jug se je izkazal z obrambo. V 55. minuti se je za hip zdelo, da je že 4:0. Sam pred Pintola je prišel Soudani in ga rutinirano premagal, a je stranski sodnik hitro dvignil zastavico in označil prepovedani položaj. Upravičeno.

Malo za tem je imel Repas po lepi podaji Japonca Itsukija Urate z leve strani sijajno priložnost za “hat-trick”, a je iz bližine žogo poslal čez gol. V 60. minuti je domači vratar Jug dobil nov dvoboj z najboljšim strelcem slovenskega prvenstva. Rui Pedro je na levi  strani v kazenskem prostoru prišel do strela, Jug je branil.

V 70. minuti je imel po gneči v kazenskem prostoru Maribor priložnost za še en gol. Do žoge je nekaj metrov od vrat prišel Soudani in jo želel spraviti v prazen gol, toda v zadnjem hipu je njegov strel z iztegnjeno nogo blokiral Silva. Le minuto po vstopu na igrišče je imel priložnost v 77. minuti tudi rezervist Maribora Marin Laušić. Streljal je preslabo.

V 79. minuti bi v Mariboru skorajda videli evrogol. Rui Pedro je v kazenskem prostoru prišel do atraktivnega strela s “škarjicami” in zatresel okvir vrat. Malo za tem je streljal tudi Bristrić. Žoga je končala v rokah Juga.

V 93. minuti je imela enajstmetrovko na voljo tudi Olimpija. Uspešno jo je izvedel rezervist Mustafa Nukić, ki ravno danes praznuje 33. rojstni  dan, in postavil končni izid.

Maribor zdaj za Olimpijo zaostaja “le” še za šest točk

Maribor je na drugem derbiju sezone prišel do zmage. Še druge na derbijih v nizu pred domačimi navijači, potem ko je februarja letos, še v prejšnji sezoni, zmagal z 2:0.

Z zmago so se Mariborčani Olimpiji približali na šest točk zaostanka, medtem ko za vodilnimi Celjani, ki imajo tekmo manj, po novem zaostajajo za enajst točk.

Razplet tokratnega derbija bi pred začetkom točno napovedal redko kdo. Verjetno le avtor največjih uspehov v zgodovini NK Maribor in tudi slovenskega klubskega nogometa. Na koncu se je sicer izkazalo, da je “zgrešil” za en gol, a vseeno – bravo, Zlatko!

Maribor – Olimpija 3:1 (3:0)

17. krog Prve lige Telemach. Stadion Ljudski vrt v Mariboru, 7.500 gledalcev. Sodnik: Aleksandar Matković.

Strelci: 1:0 Jakupović 2./11m, 2:0 Repas 6., 3:0 Repas 22., 3:1 Nukić 93./11m

Maribor: Jug: Urata, Karić, Watson (od 46. Mitrović), Žinić; Vrhovec, Lorber (od 76. Laušić), Repas; Jakupović (od 63. Božić), Soudani (od 82. Iličić), Kolar (od 82. Skuka). Trener: Ante Šimundža.

Olimpija: Pintol; Lasickas, Muhamedbegović, Ratnik, Krefl (od 26. Silva); Motika, Agba (od 46. Posavec), Elšnik; Rui Pedro, Bristrić (od 83. Nukić), Florucz (od 26. Doffo). Trener: Zoran Zeljković.

Rumeni kartoni: Motika 38. (Olimpija), Karić 50. (Maribor), Repas 59. (Maribor), Vrhovec 84. (Maribor), Skuka 90. (Maribor), Muhamedbegović 90. (Maribor), Silva 95. (Olimpija).