Olimpija ostaja gospodar derbijev, tekmo je odločil VAR

Nogomet 13. Feb 202219:20 > 20:53 6 komentarjev
Gol na večnem derbiju je bil zagotovo vrhunec kariere Mustafe Nukića. Foto: Uroš Skaza

Olimpija je v prvem letošnjem derbiju v Prvi ligi Telemach z golom Mustafe Nukića z enajstih metrov v Stožicah z 1:0 premagala Maribor. Derbi je zaznamoval VAR, ki je razveljavil gol Maribora, Olimpiji pa prisodil zmagovito enajstmetrovko.

Prvi letošnji derbi je ponudil zelo skromno kuliso. Na tribunah največjega slovenskega stadiona je bilo vsega 750 gledalcev. Razlog? Seveda, omejitve, ki jih je postavil Nacionalni inštitut za javno zdravje.

Podobno je bilo tudi dogajanje na igrišču, na katerem smo v vrstah Maribora od prve minute videli zaigrati oba novinca. Švedskega branilca Maxa Watsona, veliko bolj boleč pa je bil pogled ljubljanskih navijačev na Đorđeta Ivanovića, ki po novem namesto zelenega nosi vijoličasti dres.

Prav izkušeni srbski krilni napadalec je bil najnevarnejši v vrstah Maribora, ki je bil v Stožicah boljši nasprotnik. Nič presenetljivega. Maribor je vodilni na lestvici, precej bolj uigran od Olimpije in ima, ne slepimo se, tudi boljšo individualno kakovost od svojega večnega tekmeca.

Ljubljančani so v novi zasedbi sicer nastopili drugič. Enajsterica Dina Skenderja je bila praktično enaka kot na sredini zaostali tekmi proti Muri, ko je Olimpija na istem prizorišču premagala Muro z 1:0.

Martin Milec zatresel vratnico

V prvem polčasu, ki ni ponudil prav veliko, je bilo v hladnih Stožicah prvič vsaj malo bolj vroče v 22. minuti, ko je prosti strel z desne strani izvajal Martin Milec. Kapetan vijoličastih je, namesto da bi poslal predložek, streljal kar v gol in skorajda presenetil vratarja Olimpije. Žoga je celo zatresla ljubljanski okvir vrat.

Olimpija je za nekaj razburjenja v prvem polčasu poskrbela le enkrat. V 23. minuti je v kazenskem prostoru gostov prodiral Almedin Ziljkić in padel. Ob njem sta bila Watson in Milec, a sodnik kljub protestom ni pokazal na najstrožjo kazen. Mateju Jugu je treba verjeti, spomladi je namreč na vseh tekmah Prve lige Telemach prisoten VAR.

Vratar reševal Olimpijo

V 24. minuti bi Janu Repasu skorajda uspel evrogol. Po podaji Gregorja Sikoška je prišel do žoge na robu kazenskega prostora, z eno potezo iz igre vrgel Maria Kvesića in silovito udaril. Ivan Banić se je izkazal z izjemno obrambo. Žogo, ki je šla v njegov zgornji kot, je odbil v kot.

V 37. minuti je Antoine Makoumbou dokazal, zakaj ga Mariborčani v zadnjem času opevajo, in na sredini z izjemno podajo, ki je prebila obrambo Olimpije, na desni strani našel Ivanovića. Ta je žogo potem podal do Marka Alvirja, ki je streljal z roba kazenskega prostora, a to storil zelo slabo. Banić ni imel niti najmanjših težav.

Že akcijo za tem je bil spet v ognju Ivanović, ki je na desni strani osmešil Michaela Pavlovića in prišel do strela. Silovito je udaril z levico in meril zelo natančno, a se je vratar Olimpije izkazal z novo sijajno obrambo.

Do konca polčasa se ni zgodilo nič, ekipi sta se na odmor odpravili z rezultatom 0:0, na igrišče pa nista pritekli isti enajsterici. Pri Olimpiji je namesto mladega Svita Sešlarja v drugem polčasu igral izkušeni Nik Kapun.

Tudi v drugem polčasu so si prvo priložnost priigrali gostje. V 53. minuti je – kot Žan Kranjec na olimpijskem veleslalomu v Pekingu med vratci – med branilci Olimpije švigal Ivanović, prišel do strela, a na srečo navijačev Olimpije za malo zgrešil cilj.

VAR najprej razjezil Maribor, potem pa razveselil Olimpijo

V 67. minuti je po podaji Sikoška z leve strani do strela v kazenskem prostoru prišel Ognjen Mudrinski in rutinirano zadel. Mariborčani so se razveselili, a veselje ni trajalo dolgo. Oglasil se je VAR in zadetek zaradi prepovedanega položaja Sikoška razveljavil. Šlo je za milimetre.

Takoj za tem je pri Olimpiji na igrišče prišel nekdanji Vijol’čni bojevnik in ljubljenec navijačev Maribora Aljoša Matko.

Že v 70. minuti je bilo spet vroče. Tokrat v kazenskem prostoru Maribora. Sodnik Jug igranja Watsona z roko ni videl, a se je z minuto zakasnitve oglasil VAR in odločil – enajstmetrovka za Olimpijo!

Odgovornost je prevzel Mustafa Nukić in rutinirano zadel. Prišel je do prvega gola na derbijih in Olimpijo popeljal do vodstva z 1:0. “Mustafa Nukić! Mustafa Nukić!” je s tribune, na kateri so nastanjeni Green Dragons, odmevalo takoj za tem.

Maribor na derbiju ni zmagal že devetič v nizu

Kot se je izkazalo slabe pol ure pozneje, je bil to tudi odločilni trenutek 147. večnega derbija. Do konca tekme se kljub naporom Mariborčanov izid ni več  spremenil. Olimpija je zaprla vse poti  do svojih vrat in prišla do druge zmage z 1:0 na drugi tekmi pod vodstvom novega predsednika Adama Deliusa.

Olimpija je z novo zmago podaljšala niz nepremagljivosti na derbijih, ki je za Mariborčane v zadnjem času kot zaklet. Vijoličasti namreč na zmago na derbijih čakajo že devet tekem. Nazadnje so ga dobili septembra 2019, ko so prav v Stožicah z goloma Roka Kronavetra in Rudija Požega Vancaša v 93. in 94. minuti zmagali s 4:2.

Olimpija lahko v sredo preskoči Maribor

Olimpija je z zmago prišla tudi do priložnosti, da že v četrtek, ko bo ob Kamniški Bistrici odigrala zaostalo tekmo proti Domžalam, na lestvici prehiti Maribor. Ta je zdrsnil s prvega mesta, ki ga po zmagi na sobotni tekmi v Celju spet zaseda Koper. Ta ima na vrhu 41 točk. Sledita Maribor s 39 in Olimpija, ki ima ob tekmi manj 37 točk.

Olimpija – Maribor 1:0 (0:0)

Stadion Stožice, omejeno število gledalcev (750), sodniki: Jug, Klančnik, Žunič.
Strelec: 1:0 Nukić (72./11 m).

Olimpija: Banić, Boakye, Crnomarković, Ratnik, Pavlović, Pilj, Sešlar (od 46. Kapun), Kvesić (od 67. Matko), Ziljkić (od 67. Mudražija), Nukić, Prtajin (od 88. Delamea Mlinar).

Maribor: Jug, Milec, Mitrović, Watson, Sikošek, Makoumbou, Alvir (od 80. Šturm), Repas, Žugelj (od 81. Sirk), Ivanović (od 81. Sellouki), Mudrinski.

Rumena kartona: Crnomarković; Ivanović.

Konec tekme!

72. minuta: Olimpija vodi! Nukić je natančno meril z bele točke! Zmaji so do enajstmetrovke prišli po posredovanju VAR-a, ki je nerodno igranje z roko s strani branilca Watsona ocenil za najstrožjo kazen.

Nukić uspešno izvedel enajstmetrovko:

65. minuta: Trese se mreža Olimpije, natančen je bil Mudrinski, a stranski sodnik je dvignil zastavico. V prepovedanem položaju je bil asistent Gregor Sikošek, posredoval je VAR, ki je potrdil odločitev sodnikov na zelenici.

Razveljavljeni gol Mudrinskega:

53. minuta: Drugi polčas se je začel bolj udarno. Ivanović, okrepitev Maribora v zimskem prestopnem roku, je odlično preigraval v kazenskem prostoru, a meril za las mimo gola svojega nekdanjega moštva.

Začetek drugega polčasa!

Konec prvega polčasa: Ekipi sta v prvih 45 minutah igre prikazali malo napadalnega nogometa in si nista uspeli priigrati večjih priložnosti. Igra je večinoma potekala med obema kazenskima prostoroma.

21. minuta: Po zelo zaspanem začetku obračuna v Ljubljani je strasti malce razvnel Martin Milec. Z desne strani je njegov predložek s prostega strela skoraj končal v mreži, žoga je zadela zunanji del vratnice.