Skenderjev maraton po hudi celjski klofuti v Stožicah

Nogomet 14. Mar 202223:07 > 15. Mar 2022 1:04 3 komentarji
Dino Skender
Dino Skender je trener Širokega Brijega. Foto: Aleš Fevžer

Dino Skender je po porazu z 2:4 proti Celju v Stožicah, njegovem drugem v nizu in tretjem v zadnjih petih tekmah, na novinarski konferenci po tekmi na vprašanja odgovarjal maratonskih 40 minut. Pri odgovorih je bil zelo dolg, večkrat pa poudaril, da kritike na svoj račun sprejema.

“Vsi se moramo pogledati v ogledalo. Naprej jaz. Nimam težav s tem, če me žalijo,” je povedal hrvaški trener Dino Skender, ki je doživel verjetno največjo klofuto, odkar se je vrnil na klop Olimpije. Pa čeprav se je sprva zdelo drugače. Ljubljančani so v prvem polčasu prišli do vodstva in imeli nekaj priložnosti, da bi ga povišali, a jih niso izkoristili. Potem so prejeli izenačujoči gol in v drugem polčasu razpadli.

Gol, ki je, kot se je izkazal pozneje, prelomil tekmo, je z veliko napako zakuhal vratar Olimpije Ivan Banić. Prav o svojem rojaku je po drugem prvenstvenem porazu v nizu, v četrtek so Ljubljančani izgubili v Murski Soboti z 2:3, trener Olimpije največ govoril.

In moral odgovarjati tudi na vprašanja, zakaj je še tretjo tekmo v nizu na klopi začel najboljši strelec ekipe Mustafa Nukić, ali je bil zimski odhod dotedanjega prvega vratarja Nejca Vidmarja napaka, kaj si misli o predčasnem odhodu navijaške skupine Green Dragons s stadiona. Odgovoril je tudi, ali je obupal nad tem, da bo Olimpija postala prvak.

“Od prvega dne nihče ne verjame v nas. Zdaj moramo pokazati značaj. Že ena tekma nas lahko vrne v življenje. Verjamem, da tako tudi bo,” je 38-letni trener, ki je z Olimpijo trenutno na tretjem mestu, za vodilnim Mariborom pa ima pet točk zaostanka, povedal o tem.

O čem je Dino Skender po tekmi še govoril?

O tekmi:
“Težko je zdaj biti pameten, ampak v prvem delu razen v uvodnih petih minutah nismo igrali slabo, igrali smo dobro. Zabili smo gol v pravem trenutku, potem nas je malce stresel nesrečno prejet gol, ampak smo se vrnili. Imeli smo priložnosti. Strelsi smo tudi okvir vrat. Kontrolirali smo tekmo. Celjanom nismo dopuščali protinapadov, ki so jih iskali. S prvim polčasom sem lahko zadovoljen. V drugem smo Celju dopustili en protinapad, iz katerega so zadeli za 2:1, potem pa se nismo več vrnili. To je dejstvo. Poskušali smo. Ampak nam ni uspelo. Začeli smo napadati na silo, Celjani pa so nas uničili iz protinapadov. Drugi gol Celja je prelomil tekmo. Na žalost smo izgubili z 2:4, kar ni lepo, ampak iz tega poraza se je treba naučiti in čim prej priti na pravo pot.

O novem spodrsljaju vratarja Ivana Banića:
“Definitivno je naredil napako, a zdaj mu moramo stati ob strani. Njemu je zagotovo najtežje. To so stvari, ki puščajo psihološke posledice. Treba je prespati in videti, kaka je situacija. Mu dati podporo, kolikor lahko. Da skupaj pridemo iz te situacije. Žal mi je zanj in za ekipo, da se je zgodilo, kar se je. Moramo se soočiti s tem. Vsak mora prevzeti svoj del odgovornosti. Moja je največja. Vsi moramo poskušati priti iz tega, jaz in fantje pa moramo Ivanu nuditi maksimalno podpro.”

O tem, ali je bil odhod Nejca Vidmarja napaka:
“Vsak ima svoj pogled. Vsi vemo, da so Ivanove vratarske kvalitete na zavidljivi ravni. Težava je, ker je po spletu nesrečnih okoliščin in tudi psiholoških faktorjev prišlo do serije napak. V polju deluje dobro, ampak dejstvo je, da je naredil nekaj napak. Moramo ga podpreti. Napake vratarjev so toliko hujše in bolj pod drobnogledom. Treba je upoštevati, da on zmore veliko več, kot trenutno prikazuje. Zavedati se moramo tega, kar se dogaja. Od tega ne moremo bežati. Ali bi bilo bolje, če bi bil namesto njega tukaj kdo drug, če kdo ne bi odšel, zdaj nima smisla govoriti. Izgubili smo. Jutri je nov dan. Moramo popraviti, kar lahko. Moramo se čim bolje pripraviti na naslednjo tekmo. Še vedno se vse lahko obrne na našo stran. Bomo videli, kako se bomo iz tega izvlekli.”

O tem, ali se na naslednji tekmi obetajo menjave in ali razmišlja o menjavi vratarja:
“Najprej moramo vse skupaj prespati. Po prespani oziroma neprespani noči, če hočete, bomo lahko pametnejši. Bomo videli, kako bomo prišli iz te situacije. Ni ugodno. Nihče ne govori, da je vse lepo. Ne bom lagal sebi in niti vam. Ni pa tudi to situacija, zaradi katere bi bilo treba lomiti kolena. Vse skupaj moramo analizirati. Pogledati, kaj in kako.

Zdaj se nam bo prvič v drugi polovici sezone zgodilo, da bomo igrali enkrat na teden. Vrnili se bodo tudi igralci, ki jih zdaj ni z nami, a so pomembni. Škoda, da nismo izkoristili priložnosti, da bi se približali vrhu. Bilo bi lepo, če bi se, ampak se nismo. S tem se moramo sprijazniti, se jutri zbuditi in se vrniti na čim boljši način. Čeprav so nas vsi že odpisali. Moramo se pogledati v ogledalo. Najprej jaz. Nimam težav s kritikami. Vsi so lahko nezadovoljni. Mi smo še bolj nezadovoljni kot oni.”

O nezadovoljstvu navijačev in predčasnem odhodu Green Dragons s tekme:
“Mi dajemo vse od sebe. To je bil naš prvi poraz. Ni nam ugodno, ampak ta liga je izenačena. Vsaka tekma je izziv. V teh okoliščinah nikomur ne morem zameriti, če je jezen na nas. Doma smo izgubili z 2:4. Kritike razumem. Ne moti me, če me kdo žali. Jaz bom tudi v porazu vedno stopil za svojo ekipo. Vemo, kakšen razpored je za nami. Če bo en spodrsljaj vratarja vse obrnil na glavo, potem ne morem nič. Moramo opravljati svoj posel do konca. Moj posel je, da se jutri vrnemo na pravo pot. Vsak ima svojo pot. Vsak razmišlja na svoj način. Vsakdo je lahko nezadovoljen in to nezadovoljstvo tudi izrazi. Zaradi tega nisem užaljen, več pa o tem ne bi govoril …”

O le eni zmagi na zadnjih petih tekmah:
“Slovenska liga je čudna, sploh zdaj, ko se igra na tri oziroma štiri dni. V tej ligi nihče ne more vedeti, ali bo zmagal. V manj kot mesecu dni smo odigrali devet tekem. To ni lahko. Morali smo vključiti rotacijo. Iskati notranje rezerve. Proti Aluminiju smo igrali dobro, tudi proti Muri ni bilo slabo, ampak nismo prišli do rezultata. Zaradi tega sem se danes odločil, da v postavi ne bo sprememb.”

O tem, da je Mustafa Nukić tekmo spet začel na klopi:
“Vsi vemo, da je on za nas zelo pomemben igralec. Na nekaterih tekmah se je trošil, po objektivnih parametrih smo videli, da ga je treba čuvati. Ocenili smo, da bi bilo bolje, če zaigra v drugem polčasu, ko se bo tekma lomila. Na žalost danes ni bilo tako. Preden je prišel na igrišče, smo zaostajali. On je absolutno standarden član naše ekipe, pogosto nosi tudi kapetanski trak. Nič spornega ne vidim v tem, da ni začel tekme. V zadnjem mesecu smo, kot sem rekel, odigrali devet tekem.

Seveda pa je jasno, da me boste zdaj, ko smo izgubili, kritizirali. Vsak ima pravico do svojega mišljenja. Ivana Prtajina vidimo kot klasično devetico, ki nam v igri prinaša nekatere stvari. Mustafa, to vemo, ni klasična devetka. V nekem trenutku smo skušali igrati z obema in Aljošo Matkom, a ni bilo pravega ravnotežja. Preveč napadalcev je bilo na igrišču. Kdo mora delati tudi v fazi obramb. Moramo imeti tudi žive igralce, ki lahko pripeljejo žoge med tretjinami. Glede na to, so tukaj več minut dobili Svit Sešlar, Mario Kvesić, Matko … Rotirali smo. Nukić je igralec drugega plana. Igra s hrbtom mu ne leži. Sešlar in Matko pa sta bolj sveža, ko igramo na tri, štiri dni. Moja dolžnost je, da vam objasnim, zakaj sem se odločil tako. Zdaj je izpadlo, da sem se zmotil. Imate absolutno pravico, da tako mislite.”

O manjkajočem Almedinu Ziljkiću:

“On je bolan. Že nekaj časa. Njegov zdravstveni karton ni dober. Ima temperaturo. Bomo videli, do kdaj bo izven pogona. Upam, da se bo čim prej vrnil.”

O zelo slabi obrambi:
“Definitivno smo prejeli malo preveč golov. Veliko preveč. Na začetku drugega dela sezone, proti Muri, Mariboru in Domžalam, smo igrali čvrsto, nismo se odpirali, saj smo vedeli, da potrebujemo ničlo, če želimo zmagati. Čakalo nas je veliko tekem. Bolj, kot je šla sezona naprej, več smo želeli tvegati. Mogoče nas je malce zmotila zmaga s 6:0 proti Aluminiju. Izgubili smo organizacijo in mentalni vidik obrambe. Začeli smo igrati preveč odprto. Pred tem so mi mnogi zamerili, da igramo preveč obrambno.

Zdaj, ko igramo ofenzivno, je spet problem. Strinjam se, da je. Treba je najti pravo ravnotežje. Izpod vsakega nivoja je, če doma prejmeš štiri gole. Sedem na zadnjih dveh tekmah. V prejšnjem krogu smo v polju igrali dobro, ampak smo prehitro prejel i poceni gol. Danes se nam je to ponovilo. Ocenili smo, da v tej fazi potrebujemo več tveganja, ampak potem zadeneš vratnico namesto gola, ustavijo ti žogo na črti, iz protinapada pa prejmeš gol in začneš igrati na silo. Puščaš prostor v obrambi in se zgodi, kar se je. Definitivno pa smo prejeli več golov. Prevzemam odgovornost.”