V tokratni ponedeljkovi oddaji Pod prečko je imel naš strokovni gost Damir Skomina v rubriki sodniki pogled veliko dela. V 20-minutnem pregledu spornih situacij se je dotaknil tudi dogodkov, ki so razburili tako navijače Olimpije kot tudi Maribora. Upravičeno? Besedo ima nekdanji najboljši slovenski sodnik.
1. primer: Gaber Dobrovoljc in Martin Milec
Kapetan Maribora Martin Milec je na pokalni tekmi proti Radomljam, ki so jo vijolični izgubili, prodrl v kazenski prostor mlinarjev, žogo oddal, ko je vanj s kolenom trčil branilec Radomelj Gaber Dobrovoljc. Kljub temu, da se je kasneje izkazalo, da je Milcu ob tem počilo rebro, sodniki v tem startu gostujoče branilca niso videli nič slabega, Skomina pa je prepričan, da je bil v tem primeru Maribor oškodovan. Pri izidu 0:0 bi morali dobiti kazenski strel.
“Verjetno se Dobrovoljc ni mogel ustaviti, a to v tem primeru ni pomembno. Gre za čisti kazenski udarec, a ker je šlo za pokalno tekmo, Vara ni bilo, zato se tukaj ni mogel vključiti. Če bi imeli Var, bi se moral v tem primeru oglasiti. Zame je zadeva črno bela,” je bil jasen Skomina, ki je potrdil, da bi morali biti vijolični nagrajeni z enajstmetrovko.
2. primer: Bergsen in prekršek nad Pogačarjem
Ostajamo na pokalni tekmi v Ljudskem vrtu, na tekmi med Mariborom in Radomljami. Govora je o startu vratarja Maribora Menna Bergsna, ki je pri bitki za žogo podrl zdrušil Andreja Pogačarja.
Čeprav je tukaj poškodovani vratar Olimpije Matevž Vidovšek, ponedeljkov gost oddaje Pod prečko, stopil v bran vratarju večnega rivala zmajev, za Skomino ponovno ni bilo dvoma. “Enajstmetrovka je bila pravilno dosojena. Tukaj bi se Maribor izognil kazenskemu strelu le v primeru, če bi žoga že prečkala stransko črto, preden pride do trka med vratarjem in igralcem,” je dejal Skomina. “Ko žoga ni v igrišču, se ne da več tehnično ukrepati, ampak le disciplinsko, a nikoli ne bomo videli, kje je bila žoga. Tudi stranski sodnik tega ne more z gotovostjo trditi, saj se je vse zgodilo v trenutku,” je še pojasnil.
Prekršek Bergsna je komentiral tudi Vidovšek, ki je zanimivo stopil v bran vratarju Maribora. “Zame to ni prekršek. On je neoviran udaril žogo in streljal na gol, ko je prišlo do stika z vratarjem. Vratar se v zraku ne more ustaviti in kontrolirati, kam bo padel,” je svojo mišljenje razlagal vratar zmajev. “Recimo, da si napadalec da tak predložek na sredini igrišča in teče za žogo, nikakor ne moreš nanj tako startati, ko zamudiš. Tudi trk je bil zelo intenziven, zato tukaj težko razumem, da se ne pogovarjamo o kazenskem udarcu,” je še dodal Skomina.
3. primer: Zadetek Mure proti Olimpiji
Napadalec Mure Robert Čakš je 2. minuti tekme pohodil branilca Olimpije Ahmeta Muhamedbegovića, a sodniška ekipa, ki ji je poveljeval Matej Jug, tekme ni prekinila. Zmaji so imeli v nadaljevanju akcije posest žoge, a jo hitro zapravili, v protinapadu pa je Mura izkoristila izostanek v obrambi Muhamedbegovića, ki je še vedno ležal na tleh, in zabila zadetek.
“Kot prvo je to prekršek in rumeni karton, ne glede to, da je to druga minuta. Taki starti so nesprejemljivi. Sodniki imajo jasna navodila. Kar je najhuje, je to, da igralec, ki bi moral prejeti rumeni karton, nekaj sekund kasneje zabije zadetek, obrambnega igralca, ki ga je pohodil, pa ni bilo v obrambi. Tukaj je odpovedal celotna sodniška ekipa. Blizu sta tako četrti sodnik, kot tudi pomočnik. Glavni sodnik zadeve ni videl, saj je že gledal naprej, o prednosti pa ne moremo govoriti, saj je šlo za prekršek na sredini. Prednost se pusti, če bi šlo za obetavno akcijo, v kateri lahko pride do zadetka. Tukaj bi se morala tekma prekiniti, nekdo bi moral javiti glavnemu sodniku, kaj se je zgodilo. Pred tekmo se mora dogovoriti, kdo je odgovoren za kaj. Dober pomočnik bi opozoril sodnika, da je šlo za kršitev, sodnik bi igro prekinil, dosodil prekršek in zdaj se tem ne bi niti pogovarjali,” je bil jasen Skomina.
V nadaljevanju je razložil, da se v tem primeru VAR ne sme oglasiti. Zakaj? “Olimpija je imela po prekršku posest, po slabih podajah, pa je bila tekma že toliko naprej, da se ne moreš več vrniti. Imamo še pravilo treh sekund, ko se lahko sodnik še vrne in dosodi drugače, za dobro tekme. Ko vidiš, da nekdo izgubi žogo, se lahko vrneš in dosodiš prekršek. Tako bi moralo biti, a ko je imela Mura v nadaljevanju stoodstotno priložnost za gol, si zamudil. VAR se tukaj ne more oglasiti, saj ne gre za rdeči karton, ne gre za pregled zadetka, kazenski udarec … Sodniki so imeli možnosti, da bi z dosojenim prekrškom vse rešili, a so ga spregledali. Sodniška ekipa je tam z namenom, šest parov oči več vidi kot le ene.”
4. primer: Oskar Drobne:
Pod prečko so se dotaknili tudi manjšega incidenta med trenerjem Rogaške Oskarjem Drobnetom in Urošem Korunom. Drobne je žogo namesto Korunu vrgel na klop Rogaške, nogometaš Radomelj pa ga je v jezi odrinil. Epilog? Rumen karton za Drobneta in rdeči za Koruna. Skomina je mnenja, da bi morala sodnik obema pokazati opomin in da je rdeči karton za Koruna prestroga kazen.
“Obema bi moral pokazati opomin zaradi nešportnega obnašanja, nato pa še komu izmed igralcev, ki so se začeli prerivati,” je mirno dejal Skomina.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje