Rentgen Slovenije je prinesel zanimive ugotovitve

Nogomet 16. Nov 20217:00 > 18:19 7 komentarjev
Josip Iličić je bil prvo ime Slovenije, ki pa je doživela nov neuspeh. FOTO: Guliverimages.

Slovenska nogometna reprezentanca je pod vodstvom Matjaža Keka v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo 2022 doživela neuspeh in spet ostala brez nastopa na velikem tekmovanju. S pomočjo Sofascora smo analizirali statistiko slovenskih nastopov in predvsem učinek vseh reprezentantov. Kaj smo ugotovili?

Štiri zmage, dva remija in štirje porazi je v grobem učinek Slovenije v končanih kvalifikacijah za svetovno prvenstvo 2022, v katerih je bila od uspeha močno oddaljena.

Za drugim mestom, ki prinaša dodatne kvalifikacije, je zaostala za osem, za prvim, ki je Hrvaški dal neposredno uvrstitev v Katar, pa še točko več.

Možnosti za uspeh so slovenski nogometaši izgubili že dve tekmi pred koncem, kar se ne dogaja prav pogosto.

Slovenija je, čeprav je igrala tudi proti Malti in Cipru, na desetih tekmah dosegla vsega 13 golov, od tega več kot tretjino, pet, na dveh tekmah proti Maltežanom.

Razen na Malti in na zadnjih dveh tekmah, ki niso več odločale o ničemer, tako da ju lahko brez težav uvrstimo med “prijateljske”, Slovenija na eni tekmi ni dosegla več kot enega zadetka. V Ta’Qualiju štiri, v Trnavi in proti Cipru v nedeljo v Stožicah pa po dva.

Obramba? Na vsega treh tekmah se je zgodilo, da Slovenija ni prejela gola. Ob sijajnem začetku kvalifikacij, ko je v prvi tekmi marca v Stožicah z 1:0 premagala Hrvaško, in pri obeh zmagah nad Malto.

Prejela je le en gol manj, kot jih je dala, torej 12, kar, to zagotovo znate izračunati tudi sami, znese 1,2 na tekmo.

Samo za primerjavo: ko se je uvrstila na svetovno prvenstvo leta 2010, je Slovenija na desetih tekmah zabila 18 golov, prejela pa le štiri. Opazite razliko?

Matjaž Kek je iskal in iskal, a ni našel

Malo tudi zaradi številnih težav z zdravjem, ki so jih imeli njegovi varovanci v zadnjem letu, še veliko bolj pa zaradi tega, ker je od začetka do konca kvalifikacij taval in iskal prave rešitve, je Matjaž Kek v lovu na svetovno prvenstvo priložnost ponudil kar 32 nogometašem.

Matjaž Kek je vseskozi iskal rešitve, a jih ni našel. FOTO: Guliverimages.

Da ni zgradil prav veliko, priča dejstvo, da je le osem igralcev odigralo več kot 600, kar znaša dve tretjini vseh minut, ki so bile v teh kvalifikacijah na voljo. Vsega 12 jih je odigralo tretjino ali več minut, torej vsaj 300.

Zanimivo, le dvakrat v desetih tekmah je Slovenija na igrišče pritekla z isto začetno enajsterico. Zgodilo se je oktobra, ko je Slovenija najprej na Malti zmagala s 4:0, potem pa tri dni pozneje v Mariboru izgubila proti Rusiji z 1:2.

Vse tekme Slovenije v kvalifikacijah za SP 2022:

-24. marec 2021: Slovenija – Hrvaška 1:0 (Lovrić)
-27. marec 2021: Rusija – Slovenija 2:1 (Ilićić)
-30. marec 2021: Ciper – Slovenija 1:0
-1. september 2021: Slovenija – Slovaška 1:1 (Stojanović)
-4. september 2021: Slovenija – Malta 1:0 (Lovrić)
-7. september 2021: Hrvaška – Slovenija 3:0
-8. oktober 2021: Malta – Slovenija 0:4 (Iličić 2, Šeško, Šporar)
-11. oktober 2021: Slovenija – Rusija 1:2 (Iličić)
-11. november 2021: Slovaška – Slovenija 2:2 (Mevlja, Zajc)
-14. november 2021: Slovenija – Ciper 2:1 (Gnezda Čerin, Mevlja)

Le kapetan Oblak je odigral vse minute

Kakšen pa je učinek nogometašev? Kapetan Jan Oblak je edini reprezentant, ki je bil na vseh desetih tekmah na igrišču od prve do zadnje minute, zbral je torej 900 minut igre oziroma še kakšno več, če upoštevamo sodnikove dodatke. Za njim sledijo Jure Balkovec (867 minut), Sandi Lovrić (807) …

Kapetan Jan Oblak je edini slovenski reprezentant, ki je odigral vse minute. FOTO: Guliverimages.

Po oceni Sofascora je z naskokom najboljši igralec Slovenije v teh kvalifikacijah Josip Iličić s povprečno oceno 7,31. Sledi Sandi Lovrić, ob Iličiću edini slovenski reprezentant s povprečno oceno, višjo od sedem (7,10). Za njima so Jasmin Kurtić (6,96), Jaka Bijol (6,94), Miha Zajc (6,93) …

Napad? Iličić, Iličić in še enkrat Iličić.

Josip Iličić in Sandi Lovrić izstopata tudi pri učinku golov in asistenc. Iličić je s štirimi goli najboljši strelec Slovenije in ob Mihi Zajcu, ki je oba svoja gola dosegel na zadnjih dveh tekmah, tudi prvi v povprečju minut, ki sta jih potrebovala za gol (187). Lovrić je s tremi asistencami najboljši asistent.

Iličić je na prvem mestu tudi v seštevku golov in asistenc (šest), takoj za njim je Lovrić (pet), na tretjem mestu pa najdemo Andraža Šporarja, ki je zmogel gol in tri asistence.

Šporar, prvi napadalec Slovenije v teh kvalifikacijah, je sicer na prvem mestu v povprečju strelov v okvir vrat na tekmo (v povprečju mu je to uspelo natanko enkrat na tekmo). Takoj za njim je na tej lestvici Iličić (0,7), ki je, kar se tiče napada, z naskokom najbolj nevaren slovenski nogometaš.

Slovenija je napadala predvsem po desni strani. FOTO: Guliverimages.

Izstopa Iličić predvsem pri ključnih podajah, zmogel jih je več kot tri na tekmo. Koliko boljši je pri teh od preostalih, pove dejstvo, da je drugi na tej lestvici, Petar Stojanović, pri učinku 1,1 ključne podaje na tekmo.

Iličić je z naskokom najboljši tudi po številu preigravanj, v povprečju je na tekmo nasprotnika preigral v 2,6 akcijah na tekmo. Na drugem mestu, spet Stojanović, precej zaostaja (1,6).

Napad Slovenije je, kar vas zagotovo ni presenetilo, v veliki meri torej odvisen prav od Iličića, kar pa skrbi. Zvezdnik Atalante bo v prvi polovici leta 2023, ko bo Slovenija začela s kvalifikacijami za naslednje veliko tekmovanje, evropsko prvenstvo 2024, star že 35 let.

Vprašanje je torej, ali bo za reprezentanco takrat sploh še igral. Če bo, pa seveda lahko upravičeno dvomimo, ali bo še naprej tako dober, kot je danes.

Jasmin Kurtić je opravil največ dela v obrambi, Sandi Lovrić pa veliko v napadu. FOTO: Guliverimages.

Obramba? Najbolj je izstopal vezist Kurtić.

V obrambi, zanimivo, izstopa vezist Jasmin Kurtić, ki je na vrhu po prestreženih žogah na tekmo (1,6), na četrtem mestu po številu dobljenih dvobojev na tekmo in med najboljšo peterico tudi, ko beseda nanese na število razčiščenih žog na tekmo.

Pri vseh teh treh statističnih podatkih med najboljšo peterico najdemo tudi Jako Bijola, ki je v začetek kvalifikacij vstopil kot vezist, potem pa se preselil v osrčje obrambe. Drugi je po številu prestreženih žog (1,1), dobljenih dvobojih (1,6) in tretji po številu razčiščevanj na tekmo (3,4).

Na prvem mestu po številu dobljenih dvobojev je daleč na vrhu Petar Stojanović (3,0), pri številu razčiščevanj na tekmo pa močno prednjači Miha Mevlja (4,9).

Kurtića na vrhu najdemo tudi po številu kartonov, prejel je štiri, a so bili vsi rumene barve.

Edini rdeč karton si je v slovenski reprezentanci prislužil Miha Blažič, ki je bil izključen na predzadnji tekmi na Slovaškem. Pa še to zaradi drugega rumenega kartona na isti tekmi.