Slovenija končala z zmago, a prehitela le Ciper in Malto

Nogomet 14. Nov 202116:52 > 18:03 4 komentarji
Miha Zajc je zadel še na drugi tekmi v nizu in Sloveniji prinesel zmago.

Slovenija je za njo neuspešne kvalifikacije za svetovno prvenstvo 2022 končala z zmago v Stožicah nad Ciprom z 2:1 in tekmovanje končala na četrtem mestu skupine H. Za Slovenijo sta zadela Miha Zajc in Adam Gnezda Čerin v drugem polčasu.

Zadnjo tekmo Slovenije v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo 2022, v katerih so Slovenci, podobno kot v kvalifikacijah za evropsko prvenstvo 2020, možnosti za uspeh izgubili že mnogo pred koncem, si je v sivem vremenu s tribun prišlo ogledati vsega pet tisoč gledalcev, pa še med temi jih je bilo kar nekaj takšnih, ki vstopnice niso kupili. Na tribunah je bilo namreč precej povabljenih otrok. Zrcalo rezultatov in dela v slovenski reprezentanci oziroma okoli nje.

Rošade tik pred začetkom tekme

V primerjavi s četrtkovo tekmo na Slovaškem, kjer je Slovenija osvojila spodbudno točko (in nič več kot to), je selektor Matjaž Kek opravil številne menjave. Zamenjal je skoraj polovico začetne enajsterice, ki je na igrišče pritekla v Trnavi. Nekaj rošad je bilo pričakovanih, za nekatere pa se je moral selektor odločiti tik pred začetkom tekme.

Selektor Slovenije Matjaž Kek je imel precej težav s sestavo začetne enajsterice.

Še uro pred obračunom sta bila v začetni postavi Andraž Šporar in Miha Mevlja, a ko je iz zvočnikov zadonela slovenska himna, sta na igrišču namesto njiju stala debitant Žan Celar v napadu in v osrčju obrambe Žan Karničnik.

Ta bi od prve minute igral tudi sicer, a na levi strani, na kateri bi moral zamenjati v teh kvalifikacijah slabega Jureta Balkovca, ki je priložnost na svojem igralnem mestu dobil tik pred zdajci, po poškodbi Mevlje na ogrevanju.

Na sredino igrišča sta se po prestani kazni pričakovano vrnila izkušeni Jasmin Kurtić in Adam Gnezda Čerin. Jaka Bijol se je vrnil v obrambo.

Zajc zapravil dve priložnosti

Slovenija je v gledališkem vzdušju največjega slovenskega stadiona tekmo začela bolje in imela pobudo. Slovenci so v prvih 45 minutah žogo v svojih nogah držali kar 70 odstotkov igralnega časa, imeli pa tudi več priložnosti, kar ni bilo težko. Ciprčani namreč niso imeli niti ene.

Prvič je bil Slovenija nevarna v peti minuti, ko je po podaji Gnezde Čerina Balkovec na levi strani lepo zaposlil Miho Zajca, ki je tokrat igral tam, kjer se najbolje počuti. Na mestu ofenzivnega vezista, kar je pomenilo, da se je Sandi Lovrić preselil na klop.

Nogometaš Fenerbahčeja je bil v tej vlogi, podobno kot pred tremi dnevi, najbolj nevaren slovenski reprezentant, a tokrat ne dovolj natančen. Po njegovem strelu je žoga zletela mimo ciprskih vrat.

Najbližje vodstvu v prvem polčasu je bila Slovenija v 16. minuti, ko je najprej po podaji Iličića iz kota Kurtić meril z glavo, veselje pa mu je preprečila prečka. V nadaljevanju akcije je po podaji Gnezde Čerina do strela z glavo v kazenskem prostoru prišel Benjamin Verbič, ki je meril pod prečko, toda vratar Cipra se je izkazal z obrambo in žogo odbil v kot.

V 23. minuti je imel Zajc stoodstotno priložnost, ko je po odličnem prodoru Petra Stojanovića po desni strani prišel do strela z glavo z nekaj metrov, ampak spet meril mimo vrat.

Veselje Žana Celarja ni trajalo dolgo.

Celar se je kar nekaj časa veselil prvenca, potem pa …

V 25. minuti je bil Verbič spet v akciji, po njegovem blokiranem strelu je do žoge prišel debitant Celar in rutinirano zadel. Kar nekaj časa se je veselil svojega slovenskega prvenca ob debiju, potem pa je njegovo veselje ustavil VAR. Zadetek je bil razveljavljen zaradi prepovedanega položaja. Upravičeno. V tej akciji se je očitno poškodoval Verbič, ki ga je po pol ure igre zamenjal Lovrić in se postavil na levo stran slovenskega napada.

Slovenija potem vse od zaključka prvega dela igre ni bila več nevarna, prav v zadnji minuti pa je po podaji Zajca z desne strani do strela v kazenskem prostoru prišel Celar. Meril je v vratarja, ki z njegovim poskusom ni imel preveč težav. Nogometaši so na polčas odšli z rezultatom 0:0.

Benjamin Verbič se je v prvem polčasu spet poškodoval.

Tretjo priložnost je Zajc izkoristil

Drugi polčas se je za Slovenijo začel na najlepši možen način. Po novem prodoru Stojanovića po desni strani in odbitku je v 48. minuti do žoge prišel Zajc in od blizu zatresel mrežo Ciprčanov. Po dveh zapravljenih priložnostih je v tretje meril v polno in zabil še sedmi reprezentančni gol.

V 66. minuti je po podaji Balkovca do strela z glavo v kazenskem prostoru prišel Celar, a je žoga ob bloku enega od Ciprčanov zletela v kot. Izvajal ga je Iličić in na prvi vratnici našel Kurtića, ki je žogo podaljšal na drugo stran, na kateri se je v stoodstotni priložnosti znašel Balkovec in imel možnost za prvi reprezentančni gol, a jo zapravil. Meril je mimo vrat. Malo za tem je po lepi globinski podaji za hrbet Ciprčanov stekel Iličić, ki pa je, kar je zanj nenavadno, žogo ustavil slabo in zapravil možnost za nov reprezentančni gol.

V 76. minuti so bili prvič na tekmi nevarni gostje. Po kotu je do strela z nogo v kazenskem prostoru Slovenije prišel Marios Antoniades, a pokazal, zakaj je branilec in zakaj je Oblak eden od najboljših vratarjev na svetu. Zvezdnik madridskega Atletica ni imel niti najmanjših težav. Žogo je ujel.

Petar Stojanović je bil spet med najboljšimi v slovenski reprezentanci.

Prvenec Gnezde Čerina in evrogol ciprskega rezervista

V 84. minuti je Slovenija zadela drugič. Po prekinjenem napadu gostov je do žoge prišel Celar, na desni strani našel Gnezdo Čerina, ta pa je neubranljivo zadel po strelu znotraj kazenskega prostora in s prvencem v reprezentančnem dresu potrdil slovensko zmago. Nogometaš Rijeke, ki se je v zadnjem času uveljavil tudi v reprezentanci, je bil na tej tekmi morda celo najboljši posameznik na igrišču.

V 89. minuti je za nekaj razburjenja poskrbel rezervist Cipra Andronikos Kakoulli, ki je s pravcatim evrogolom razparal mrežo Oblaka, a je Slovenija, pri kateri je tik pred koncem tekme s strelom od daleč prečko stresel Lovrić, tekmo pripeljala do konca in prišla do četrte zmage v teh kvalifikacijah. Ob tem je dvakrat remizirala in štirikrat izgubila.

Daleč, daleč je za vse nas Katar …

Slovenci so z zmago Cipru vrnili za marčevski poraz v Nikoziji, tam je bilo 1:0 za domačina, a jim maščevanje ni prineslo prav veliko. Kvalifikacije so končali na četrtem mestu. Slovaška je namreč s 6:0 “razbila” Malto, tako da bi Slovenija za skok na tretje mesto rabila še šest golov.

V skupini H so tako Kekovi varovanci prehiteli le Ciper in Malto, za zmagovalko skupine Hrvaško – na odločilni tekmi v Splitu je z 1:0 premagala Rusijo -, pred katero so imeli po prvi tekmi tri točke prednosti, pa so na koncu zaostali za devet točk. Od drugouvrščene Rusije, ki jo čakajo dodatne kvalifikacije, so zbrali osem točk manj. Daleč, daleč je za vse nas Katar …

Slovenija – Ciper 2:1 (0:0)

Stadion Stožice, gledalcev 5117, sodniki: Ivanov, Usačev in Dančenko (vsi Rusija).

Strelci: 1:0 Zajc (48.), 2:0 Gnezda Čerin (84.), 2:1 Kakoulli (89.).

Slovenija: Oblak, Balkovec, Karničnik, Bijol, Stojanović, Kurtić, Gnezda Čerin, Verbič (od 31. Lovrić), Zajc (od 84. Štulac), Iličić, Celar (od 90. Vrhovec).
Ciper: Michael, Antoniades, Laifis, Andreou, Avraam (od 90. Špoljarić), Kastanos, Artimatas, Demetriou, Papoulis (od 81. Kakoulli), Tzionis (od 75. Efrem), Sotiriou.

Rumeni kartoni: Kurtić, Stojanović; Andreou, Artimatas, Kastanos.