Neymar prehitel Peleja na lestvici strelcev (VIDEO)

Nogomet 9. Sep 202310:05 1 komentar
Neymar

Neymar je postal najboljši strelec nogometne reprezentance Brazilije v zgodovini in je prehitel legendarnega Peleja, potem ko je v 1. krogu južnoameriških kvalifikacij za svetovno prvenstvo leta 2026 dosegel dva gola za zmago proti Boliviji s 5:1 (1:0). Na 125 reprezentančnih tekmah je Neymar dosegel 79 golov.

Urugvaj je z novim trenerjem, Argentincem Marcelom Bielso, na drugi tekmi večera premagal Čile s 3:1 (2:0). Že v petek je Argentina z golom Lionela Messija ugnala Ekvador z 1:0 (0:0), Kolumbija z istim izidom Venezuelo, Paragvaj in Peru pa sta se razšla brez zadetkov.

Edson Arantes do Nascimento Pele, ki je preminil 29. decembra lani, je sicer dosegel 95 golov za reprezentanco na 113 tekmah, vendar so v to šteli tudi prijateljske tekme s selekcijami brazilskih zveznih držav, kar pa Mednarodna nogometna zveza ni priznala.

Pele, trikratni svetovni prvak z Brazilijo (1958, 1962, 1970), ki ga štejejo za enega najboljših nogometašev vseh časov, je na 92 uradnih tekmah med letoma 1957 in 1971 zbral 77 golov, kar je 0,84 gola na tekmo.

Neymar, od poletja igra za savdski nogometni klub Al Hilal in je tudi kapetan brazilske reprezentance, ima povprečje 0,63 gola na tekmo. Obenem ima absolutni rekord v brazilskem reprezentančnem nogometu Marta, ki je zbrala 122 golov v 189 nastopih.

Enaintridesetletni Neymar je tekmo proti Boliviji začel izenačen s Pelejem, prehitel pa bi ga lahko že v 17. minuti, ko je streljal enajstmetrovko, vendar je njegov mlačni strel zlahka ubranil vratar Guillermo Viscarra. Tako je moral Neymar počakati na drugi polčas, v katerem je bil uspešen dvakrat, najprej v 61., nato še v 90. minuti.

Med strelce se je dvakrat vpisal tudi Rodrygo (24., 53.), na 3:0 pa je povišal Raphinha. Edini zadetek za Bolivijce je v 78. minuti dosegel Victor Abrego.